Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Zima v kanceláři

Teplota na pracovišti

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Na pracovištích už takový luxus nebude. Podle nového nařízení vlády by se minimální teploty měly výrazně snížit. Například v obchodech by teplota pro pokladní mohla klesnout na 16 °C. Oproti původní teplotě je to minus dva stupně, což by mohlo znamenat plus jeden svetr, nebo plus pár dní na nemocenské s nachlazením.

„Máme zde řadu chladicích zařízení, která sama o sobě vydávají zimu. Mrzli bychom,“ uvedla pokladní Irena. Už nyní však prodavači nosí teplé oblečení. „Člověk chodí do chladícího boxu i ven a pak je hned nemocný,“ přiblížil jeden z prodavačů.

Komfort by se nezvýšil ani zákazníkům. Někteří však připomínají, že do obchodů v zimě chodí v teplých bundách. „Není problém, aby v obchodě či prodejně bylo relativně chladněji. Pro pokladní se instalují různé přímotopy. Úspory, které to přinese, budou znamenat nižší ceny energií,“ vysvětlil přínos vládního nařízení Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Doplnil, že naopak pro zákazníky je problémem vysoký rozdíl v teplotách mezi venkem a vnitřními prostory. „U zaměstnanců záleží, jak se pro ně změní podmínky. Pokladní se již u kasy střídají po 45 minutách. Pokud se jedná o menší obchod, kde nemají přímotopy, tak díky snížení teploty ušetří a budou si je moci pořídit,“ dodal.

Obchodní řetězce ale budou teplotu snižovat jen omezeně. „Plánujeme minimální snížení – o jeden až dva stupně. To znamená že budeme topit mezi 19 a 20 stupni,“ uvedl mluvčí jednoho z řetězců Tomáš Kubík.

Lavina vtipů

Se zveřejněním vládního nařízení se začal internet také plnit řadou vtípků. „V hypermarketech by navíc mohli ušetřit za provoz mrazáků a pokladním by se k náborovému příspěvku přidával vaťák a kulich,“ uvedl jeden z uživatelů. Další ironicky sepsal návrh inzerátu. „Chceš nastartovat skvělou kariéru? Čekáme jen na tebe. Nabízíme 20 °C po celý den a o svátcích 21 °C. Po 3 letech bonus 2 stupně navíc,“ sepsal jiný uživatel. Někteří se navíc ptají, o kolik si minimální teplotní limit snížili poslanci ve Sněmovně.

„Aby se někdo neděsil – není to teplota, která má na pracovišti být. Jedná se o nejnižší teplotu, která musí být na pracovištích,“ vysvětlil premiér Petr Fiala (ODS). Při 18 °C by mohli pracovat lidé v kancelářích. A trávit čas v práci při 16 °C by mohli také zaměstnanci montážních linek nebo řidiči. I když právě v případě řidičů jde o trochu zbytečné nařízení.

Miliardové úspory

„Na kolegu už údajně přišla stížnost, že topí hodně a že se bude za energie platit víc. Jenže to je nesmysl, protože autobus má stejnou spotřebu – ať už se v něm topí, nebo nikoliv,“ uvedl řidič autobusu. Zástupci opozice nejsou nadšení ani z návrhů teplot ve zdravotnických zařízení. „Navrhuje se topit například na 20 °C. Spíše jde ale o to, aby se člověk nenachladil, či nedej bože nedostal zápal plic,“ uvedl poslanec Aleš Juchelka (ANO).

„Pokud bychom vzali v potaz všechny budovy ve státním vlastnictví, tak jich je asi 40 tisíc. A to už nejsou jen administrativní budovy, ale i školy a nemocnice. Bavíme se tak o uspořených miliardách až nižších desítkách miliard korun,“ dodal ekonom Lukáš Kovanda. Teplotní limity by se měly snížit například i ve veřejných šatnách nebo sprchách. Konec pohodlného vysedávání s mobilním telefonem by mohl být i na záchodech, kde minimální teploty klesnou z 18 na 15 stupňů.

Tagy: