reklama

Boj o mokřad, kde žijí kriticky ohrožené druhy. Bude na jeho místě stát Svět záchranářů?

Místo, které kypí životem a nabízí útočiště i kriticky ohroženým druhům, vzniklo zřejmě náhodou. Lysá nad Labem, na jejímž území se mokřad nachází, teď chce pozemek prodat za symbolickou částku Středočeskému kraji za účelem vybudování komplexu Světa záchranářů. Proti tomu se ale postavila část zastupitelstva města a také ochránci přírody.

reklama

Mokřad u Lysé nad Labem slouží desítkám druhů ptáků, obojživelníků, ale i savců a plazů. Řada silně i kriticky ohrožených ptáků zde hnízdí, jiní ho využívají během migrace jako „zastávku“. Přesto město nabídlo pozemek Středočeskému kraji, který hledá místo pro vybudování Světa záchranářů. Komplex má sloužit nejen složkám IZS v rámci cvičení, ale také veřejnosti, která by se tady mohla vzdělávat a bavit. To se nelíbí zastupitelům města z řad uskupení Lysá nás spojuje v čele s Martinou Tužinskou Synkovou, která se kvůli tomu obrátila na odborníky.

Odborníci proti městu

Podle expertní studie krajinné ekoložky Kateřiny Lagner Zímové za vznikem unikátního mokřadu „Žabák“ pravděpodobně stojí nefunkčnost meliorační soustavy. S tím souhlasí i starosta Lysé nad Labem Karel Otava. Podle něj jde ale o krátkodobou záležitost. „V únoru, kdy hodně pršelo, se tam rozlil potok, byl ucpaný propustek pod cestou, teď už tam není.“ To však rozporuje Zímová. „Dle aktuálního stavu mokřadu se zde mokřadní ekosystém nachází nejméně 5 let.“

Radek Lučan z Přírodovědecké fakulty UK také zpracoval seznam význačných živočichů, kteří se v mokřadu a jeho okolí vyskytují. Jedná se téměř o stovku různých živočišných druhů, přičemž čtyři se řadí mezi kriticky ohrožené a dvaadvacet mezi silně ohrožené. „Zejména pro ptáky má území jako ostrůvek mokřadních biotopů v jinak suché intenzivně obdělávané kulturní krajině velký význam nejen pro druhy hnízdící, ale také jako tahová zastávka v průběhu migrace,“ popisuje Lučan. Na stranu mokřadu se postavila i Česká společnost ornitologická (ČSO). „V období, kdy čelíme dlouhodobému suchu, je důležité vodu v krajině zadržovat a ne se naopak snažit mokřady vysušovat a ničit a vyhánět tak z krajiny vzácné živočichy silně závislé na vodě,“ uvádí ve svém vyjádření.

Na základě podnětu se do věci vložilo i Ministerstvo životního prostředí (MŽP), které si nechalo od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR vypracovat posudek týkající se mokřadu. „Potvrdil významnou retenční schopnost této lokality a také výskyt 41 druhů zvláště chráněných živočichů, především obojživelníků a ptáků,“ uvedlo MŽP s tím, že v době probíhající změny klimatu a dlouhotrvajícího sucha, na jehož zmírnění vynakládá Česká republika miliardy korun, není vhodné likvidovat vzniklý vodní prvek, navíc v případě, že se nachází na území ve vlastnictví města. Ministerstvo chce proto ještě jednat s krajem o tom, aby přehodnotil místo pro výstavbu Světa záchranářů. „MŽP zároveň s obcí Lysá nad Labem projedná, aby zaregistrovala tento mokřad jako významný krajinný prvek podle zákona o ochraně přírody a krajiny, což zajistí jeho budoucí ochranu.“

Záměr na prodej obecních pozemků, kde se mimo jiné nachází i mokřad, zveřejnilo město už koncem února loňského roku. V létě pak proti výstavbě komplexu vystoupili myslivci a rybáři. Zatímco zastupitelstvo má věc projednávat ještě sedmnáctého června letošního roku, Středočeský kraj má podle mluvčí Heleny Frintové v současné chvíli jiné priority a pokračování projektu Svět záchranářů, v rámci kterého byla zatím zpracována pouze ideová studie, se posunulo minimálně o dva roky. „V následujících krocích by samozřejmě muselo dojít a došlo by k uplatnění všech nástrojů v souvislosti s posuzováním navrhované změny územního plánu, včetně vlivu na životní prostředí tohoto konkrétního projektu (studie EIA) atd. V současné době není z uvedených důvodů tudíž vypracován konkrétní projekt, není podepsána žádná smlouva ani zahájeno stavební řízení. Připomínky ochránců přírody by musely být brány v úvahu a prostřednictvím EIA vypořádány,“ doplňuje Frintová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama