reklama

Křeček prériový: Krmí se masem, loví štíry a „vyje“ na měsíc

V Sonorské poušti žije nenápadný hlodavec, který vzdáleně připomíná myš domácí. Potkáte ho pouze v noci, kdy vyráží na lov potravy. Je to totiž masožravec a nemá problém ulovit svého příbuzného. Krom toho si bez obav troufne i na štíra.

reklama

V Sonorské poušti žije nenápadný hlodavec, který vzdáleně připomíná myš domácí. Potkáte ho pouze v noci, kdy vyráží na lov potravy. Je to totiž masožravec a nemá problém ulovit svého příbuzného. Krom toho si bez obav troufne i na štíra.

Křeček prériový je podivuhodným úkazem. I přes svou velikost se dokonale přizpůsobil prostředí, ve kterém žije a místo toho, aby byl pouhou kořistí silnějších, je sám „obávaným predátorem“. Zvládne ulovit mnohonožky, které jsou dvakrát větší než on, jedince vlastního druhu nebo vzdálené příbuzné a velmi rád si pochutná na štírovi. Což vzbudilo pozornost vědců, protože křeček prériový nereaguje ani na bodnutí štíra, jehož jed by dospělému člověku způsobil silné bolesti.

Během výzkumu vědci z michiganské a texaské univerzity zjistili, že organismus tohoto nenápadného hlodavce přeměňuje toxin na analgetikum. Takže nejen, že bodnutí jedovým ostnem nezpůsobuje ochromující bolest či smrt, naopak bolest zcela potlačuje.

Vlk v křeččím kožichu

Schopnost zlikvidovat jedovatého štíra je jen jedním dílkem skládačky o neohroženém masožravém křečkovi, který „vyje“ na měsíc, čímž může ostatním dávat najevo, že tohle teritorium má svého šerifa. Táhlý pískot ze zakloněné hlavičky s růžovým čumáčkem se podařilo zachytit National Geographic, stejně jako dechberoucí zápasy se štírem či mnohonožkou.

Pokud se ptáte, odkud se tyhle bojové povahy berou, odpověď je jednoduchá – část si nesou v genech, část závisí na otci. Mláďata, která vyrůstala v úplné rodině jsou dravější než ta, o které pečovala jen matka. Což ale také není nic špatného, protože ani pro starostlivou mámu není souboj s jedovatým štírem vůbec žádný problém. O kořist se pak s mláďaty podělí v noře, odkud vyhnala jiného hlodavce. Křečci prérioví si totiž nory sami nehloubí, ale „zabavují“ je těm slabším.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama