Norští odborníci tvrdí, že za vážné krevní sraženiny tří zdravotníků, kteří se nechali očkovat AstraZenecou, může právě britsko-švédská vakcína. Jeden z nich v pondělí dokonce zemřel. AstraZeneca i Evropská léková agentura (EMA) jsou však přesvědčeny, že je látka bezpečná. Na základě rozhodnutí EMA se mnoho evropských zemí k očkování touto vakcínou vrátilo. Švédsko a Norsko stále vyčkávají.
„Naše teorie, že se u tří zdravotníků jednalo o silnou imunitní reakci způsobenou právě vakcínou, byla potvrzena. Jsme o tom přesvědčeni,“ uvedl norský profesor a lékař z univerzitní nemocnice v Oslu Paal Andre Holme. Ten se svým odborným týmem zkoumal, proč tři norští zdravotníci mladší 50 let museli být hospitalizováni po očkování britsko-švédskou vakcínou.
Vakcína AstraZeneca je bezpečná, řekla EMA. Některé státy s ní opět začaly očkovat
Vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. Uvedla to ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která zkoumala možné vedlejší účinky látky, kvůli nimž několik zemí dočasně přestalo vakcínu používat. Její přínos podle EMA stále převyšuje možná rizika. Německo, Itálie, Francie, Kypr, Litva či Lotyšsko na základě toho od pátku obnoví očkování touto vakcínou. Španělsko se přidá ve středu, Švédsko a Norsko se rozhodnou příští týden.
Měli akutní bolesti, krevní sraženiny na neobvyklých místech a také nízkou hladinu krevních destiček. Jeden z nich komplikacím dokonce podlehl. EMA přitom ve čtvrtek potvrdila, že vakcína firmy AstraZeneca je bezpečná a její používání nezvyšuje riziko vzniku krevních sraženin. „Přínos vakcíny stále převyšuje možná rizika,“ uvedla EMA ve svém prohlášení.
Na jeho základě se od pátku obnovilo očkování britsko-švédskou vakcínou v Německu, Itálii, Francii, Litvě, Lotyšsku i na Kypru. Španělsko by se mělo přidat ve středu, zato Švédsko a Norsko se definitivně rozhodnou až příští týden.
Češi britsko-švédskou vakcínu hájí
Všechny zmíněné země od očkování AstraZenecou upustily právě na základě množících se podezření z toho, že jsou vedlejší účinky po vakcinaci nebezpečné. Norská agentura pro léčivé přípravky zatím nechce závěry odborníků z univerzitní nemocnice v Oslu nijak komentovat. Stejný přístup zvolila i samotná AstraZeneca.
V Česku se touto vakcínou očkuje nadále. O její bezpečnosti je přesvědčen mimo jiné ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), epidemiolog Roman Prymula, předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka či imunolog Václav Hořejší.
Poslední jmenovaný v pořadu K věci na CNN Prima NEWS zmínil, že verdikt EMA očekával. „AstraZenecu poškodila média, která její účinky prezentovala jednostranně, čímž sehrála negativní roli,“ uvedl Hořejší.