Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty

V loňském bylo ve vězení patnáct dokonaných sebevražd a osm pokusů

Šikana mezi vězni: Vyvolenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty

Ve valdické věznici zemřel Josef Kuča, otčím tříletého Marečka z Loun, kterého obzvlášť brutálním způsobem utýral. Muž si měl ve vězení odpykat dvaadvacet let. Okolnosti jeho smrti jsou zatím nejasné, spekuluje se o sebevraždě. Podle bývalého vězně k sebevraždám odsouzení používají například trička, prostěradla nebo tkaničky od bot, na kterých se oběsí.

Smrt Josefa Kuča stále vyšetřuje vězeňská služba. Celu měl mít jen pro sebe, a tak se podle všeho sám rozhodl ukončit život a spáchal sebevraždu. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, se oběsil na tkaničkách od bot.

Není to ale jediný případ podezřelého úmrtí ve věznici za poslední dobu. „V současné době šetříme také úmrtí vězně z minulého víkendu,“ potvrdila mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Petra Kučerová. Podle informací CNN Prima NEWS mělo jít o odsouzeného vraha Tomáše D., který si ve věznici ve Valdicích odpykával dvaadvacetiletý trest za brutální ubodání seniora na procházce. Seniorovi měl zasadit více než sedmdesát bodných ran.

Devět sebevražd a osm pokusů

Každým nejasným úmrtím odsouzeného se zabývá vězeňská služba, která musí vyloučit případné cizí zavinění. Dokonané sebevraždy i pokusy o ně řeší poměrně často. „V loňském roce jsme zaznamenali patnáct dokonaných sebevražd a osm pokusů o sebevraždu. Letos je to devět dokonaných a osm pokusů,“ popsala Kučerová.

Dodala, že takové případy jsou ale celoplošné, proto nemůže říci s určitostí, že by se sebevraždy odehrávaly hlavně ve věznicích s nejvyšším stupněm ostrahy. „Ve třech čtvrtinách případů je typické, že vězni páchají sebevraždu oběšením, a v tom menším procentu je to sebepoškození či pořezání,“ doplnila psycholožka vězeňské služby ČR Soňa Haluzová.

Po dvaadvacáté hodině ostatní vězně týrají

Podle bývalého vězně používají odsouzení k sebevraždám trička, prostěradla nebo tkaničky od bot, na kterých se oběsí. Dalším častým nástrojem jsou prý žiletky. Tomu, aby si vězni sáhli na život, nedokáže stoprocentně zabránit ani kamerový systém věznic nebo časté kontroly dozorců. A stejně je to údajně i s fyzickým násilím mezi samotnými vězni.

„Po dvaadvacáté hodině ostatní zatáhnou vězně na nějakou cimru, kde ho týrají. Ať už je to třeba propichování ušních bubínků, strhávání nehtů, nebo ho zamknou do skříně. Pak do ní buší a on musí zpívat jako jukebox. Ale berou mu třeba i stravu, je tam obrovský tlak na psychiku,“ popsal bývalý vězeň.

Je to i o tom, co má odsouzený za sebou

Jestli se něco podobného dělo i v případě odsouzeného vraha Josefa K., ukážou až další závěry vyšetřování. Je ale možné, že jen neunesl tíhu svědomí a rozhodl se ukončit svůj život sám.

Podle vězeňské psycholožky hraje v případech sebevražd za mřížemi svou roli i délka trestu. „Není to jenom o tom, co má člověk před sebou, ale i o tom, co má za sebou. Protože pokud jdeme do anamnézy, v řadě případů zjišťujeme i zde řadu varovných signálů. Například že vězeň vyrůstal v nefunkční rodině, nebo že byl už dříve hospitalizován na psychiatrii pro určité problémy v chování,“ uvedla Haluzová.

Tagy: