reklama

Šikana mezi vězni: Odsouzenému ostatní propichují ušní bubínky nebo strhávají nehty

Ve valdické věznici zemřel Josef Kuča, otčím tříletého Marečka z Loun, kterého obzvlášť brutálním způsobem utýral. Muž si měl ve vězení odpykat dvaadvacet let. Okolnosti jeho smrti jsou zatím nejasné, spekuluje se o sebevraždě. Podle bývalého vězně k sebevraždám odsouzení používají například trička, prostěradla nebo tkaničky od bot, na kterých se oběsí.

reklama

Smrt Josefa Kuča stále vyšetřuje vězeňská služba. Celu měl mít jen pro sebe, a tak se podle všeho sám rozhodl ukončit život a spáchal sebevraždu. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, se oběsil na tkaničkách od bot.

Není to ale jediný případ podezřelého úmrtí ve věznici za poslední dobu. „V současné době šetříme také úmrtí vězně z minulého víkendu,“ potvrdila mluvčí generálního ředitelství Vězeňské služby ČR Petra Kučerová. Podle informací CNN Prima NEWS mělo jít o odsouzeného vraha Tomáše D., který si ve věznici ve Valdicích odpykával dvaadvacetiletý trest za brutální ubodání seniora na procházce. Seniorovi měl zasadit více než sedmdesát bodných ran.

Devět sebevražd a osm pokusů

Každým nejasným úmrtím odsouzeného se zabývá vězeňská služba, která musí vyloučit případné cizí zavinění. Dokonané sebevraždy i pokusy o ně řeší poměrně často. „V loňském roce jsme zaznamenali patnáct dokonaných sebevražd a osm pokusů o sebevraždu. Letos je to devět dokonaných a osm pokusů,“ popsala Kučerová.

Dodala, že takové případy jsou ale celoplošné, proto nemůže říci s určitostí, že by se sebevraždy odehrávaly hlavně ve věznicích s nejvyšším stupněm ostrahy. „Ve třech čtvrtinách případů je typické, že vězni páchají sebevraždu oběšením, a v tom menším procentu je to sebepoškození či pořezání,“ doplnila psycholožka vězeňské služby ČR Soňa Haluzová.

Po dvaadvacáté hodině ostatní vězně týrají

Podle bývalého vězně používají odsouzení k sebevraždám trička, prostěradla nebo tkaničky od bot, na kterých se oběsí. Dalším častým nástrojem jsou prý žiletky. Tomu, aby si vězni sáhli na život, nedokáže stoprocentně zabránit ani kamerový systém věznic nebo časté kontroly dozorců. A stejně je to údajně i s fyzickým násilím mezi samotnými vězni.

„Po dvaadvacáté hodině ostatní zatáhnou vězně na nějakou cimru, kde ho týrají. Ať už je to třeba propichování ušních bubínků, strhávání nehtů, nebo ho zamknou do skříně. Pak do ní buší a on musí zpívat jako jukebox. Ale berou mu třeba i stravu, je tam obrovský tlak na psychiku,“ popsal bývalý vězeň.

Je to i o tom, co má odsouzený za sebou

Jestli se něco podobného dělo i v případě odsouzeného vraha Josefa K., ukážou až další závěry vyšetřování. Je ale možné, že jen neunesl tíhu svědomí a rozhodl se ukončit svůj život sám.

Podle vězeňské psycholožky hraje v případech sebevražd za mřížemi svou roli i délka trestu. „Není to jenom o tom, co má člověk před sebou, ale i o tom, co má za sebou. Protože pokud jdeme do anamnézy, v řadě případů zjišťujeme i zde řadu varovných signálů. Například že vězeň vyrůstal v nefunkční rodině, nebo že byl už dříve hospitalizován na psychiatrii pro určité problémy v chování,“ uvedla Haluzová.

Tagy:
sebevražda vězeň věznice Josef Kuča vězení Josef.K pokus o sebevraždu

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama