Koaliční krize na Slovensku se prohlubuje, vládě Igora Matoviče reálně hrozí rozpad. O jejím opuštění hovoří koaliční strany Svoboda a Solidarita (SaS) a Za lidi. Šéf SaS Richard Sulík dokonce prohlásil, že pokud Matovič na post premiéra nerezignuje, může SaS z koalice odejít. Obětí krize se přitom už v minulém týdnu stal ministr zdravotnictví Marek Krajčí. Rezignoval poté, co jeho hlavu žádaly zmiňované koaliční strany.
„Po roce vlády je slovo chaos to, co vystihuje vládnutí Igora Matoviče. Je v konfliktu s prezidentkou (Zuzanou Čaputovou – pozn. red.), vědci, samosprávami i médii,“ vyjmenoval důvody apelu k rezignaci Matoviče současný vicepremiér a šéf SaS Sulík na tiskové konferenci. Podle něj je Matovič „evidentně neschopný vést vládu“ a „dohody s ním neplatí“.
Sulík dokonce prohlásil, že pokud by Matovič v čele kabinetu neskončil, jeho strana by mohla vládu opustit. Jednalo by se sice až o poslední možnost, ale pokud by Matovič nerezignoval na post premiéra, SaS by prý nic jiného nezbývalo.
Zároveň však dodal, že by mohl nastat i scénář, při kterém by ve vládě skončili jak Matovič, tak Sulík, který v ní zastává pozici vicepremiéra a ministra hospodářství. Šéf SaS naopak vyloučil možnost předčasných voleb.
Je veřejným tajemstvím, že Sulík a Matovič spolu mají dlouhodobé osobní problémy. První spory mezi nimi se rozhořely už během vlády Ivety Radičové v letech 2010–2012, která se rozpadla právě kvůli odchodu Sulíkovy SaS.
Odchodem hrozí i další koaliční partner
O Matovičově rezignaci v minulých dnech hovořila i předsedkyně strany Za lidi Veronika Remišová. Pokud by na něj došlo, podle Remišové by to velmi přispělo k řešení situace. I ona hrozila, že strana Za lidi může opustit vládu.
Tu kromě Matovičovy největší strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) tvoří ještě zmiňované SaS, Za lidi a hnutí Jsme rodina. Dohromady původně měli velmi pohodlnou ústavní většinu 95 poslanců ve 150členné Národní radě, tedy slovenském parlamentu. Za zhruba rok fungování ale koalice již několik hlasů ztratila, když někteří z partajních poslanců opustili vládní stranu.
Pokud by kabinet opustila jen jedna ze stran, s výjimkou nejsilnějšího OLANO, pak by si i nadále udržel většinu v parlamentu. Odchod dvou partají by však vedl k tomu, že by o ní Matovičova vláda přišla.