Komunisté chtějí s ANO jednat o zavedení druhé sazby daně z příjmu právnických osob, parametry zatím neupřesnili. V praxi by šlo o progresivní zdanění firem. Návrh ale odmítá vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která to v reakci pro CNN Prima NEWS označila za nepřijatelné. Na podpoře KSČM ale závisí existence vlády ANO a ČSSD, vyjednávání o požadavku KSČM tak může být zajímavé.
Záměr jednat s hnutím ANO, s nímž má KSČM dohodu o toleranci vlády, poprvé zazněl z úst předsedy komunistů Vojtěcha Filipa poté, co se vedení strany rozhodlo podpořit schodek státního rozpočtu pro letošní rok. Podle Filipa by ti, co získali výhody v privatizaci, měli být v době krize připraveni státu přispět. Výše druhé sazby příjmů je podle něj věcí jednání. Nechtěl ani předjímat, zda se tak stane v rámci diskuse o změně dohody o toleranci.
„Konkrétní termín pro jednání budeme hledat po neděli. Ten návrh není nějakým naším trucem nebo gestem. Když už máme postavení toleranční strany, snažíme se dělat věci ve prospěch občanů,“ řekl pro CNN Prima NEWS předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik. Ani on nechtěl odhadovat, jak jednání dopadne. „Pro nás je téma docela důležité a myslíme, že by se to mělo brát vážně. V případě, že bude potřeba podrobnější vyjednávání, je to možné podle dohody o toleranci,“ dodal.
Vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová ale reagovala na návrh komunistů celkem rezolutně. „V programovém prohlášení jsme se jasně zavázali, že nebudeme zvyšovat daně. Každá další sazba daně vede ke znepřehlednění daňového systému,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. „Zatížit firmy vyšším zdaněním v době, kdy budou mnohdy bojovat o svoji holou existenci, je pro nás nepřijatelné,“ dodala.
Dlouhodobý návrh
KSČM mluví o progresivním zdanění příjmů občanů i firem dlouhodobě. Poprvé od svého vzniku po roce 1989 se ale aktivně přesunula z opozice do situace strany, na které existence vlády závisí. Na základě toleranční dohody už KSČM prosadila například zdanění církevních restitucí, které bylo jednou z podmínek jejich tolerance, ačkoli zdanění loni zrušil Ústavní soud.
Na firmy se nyní vztahuje daňová sazba 19 procent. Komunisté před čtyřmi lety navrhli, aby tato sazba platila pro firemní zisky do deseti milionů, nad tuto částku už by se odvádělo 25 procent. Zda bude letošní návrh podobný, se teprve uvidí. KSČM chce svou představu sdělit nejdříve hnutí ANO.
Za nebezpečný návrh považuje dvě sazby daně z příjmu firem hlavní ekonom BH Securities a. s. Štěpán Křeček. „Jedná se o nebezpečný návrh, který bude snižovat konkurenceschopnost naší země v očích zahraničních investorů. Ti raději podnikají v zemích s nízkým daňovým zatížením,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Podle něj nedává smysl, aby stát na jedné straně poskytoval firmám štědré dotace kvůli dopadům pandemie a na druhé straně firmám bral peníze prostřednictvím zvyšováním daní. „Tento systém vede k přerozdělování peněz od schopných k neschopným. Firmy v zisku by totiž musely platit vyšší daně, aby stát mohl dotovat přežití ztrátových firem. Navíc při přerozdělování peněz se vytváří administrativní náklady a roste riziko korupce. Takový systém je neefektivní a škodí rozvoji hospodářství,“ dodal Křeček.
Podobně hovoří i hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Další sazba daně komplikuje daňový systém. Žádoucí je spíše snižování počtu sazeb. Nemyslím si, že je to dobrý nápad,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Daně zvyšovat nebudeme, slíbilo ANO. Ale zvyšovalo
Schillerová ve svém vyjádření pro CNN Prima NEWS zopakovala častý výrok zástupců hnutí ANO, že nebudou zvyšovat daně. Není to tak docela pravda, ačkoli u některých daní sazba dokonce klesla. Příkladem je DPH u některého zboží či služeb (na 10 procent DPH kleslo od 1. května 2020 například u stravovacích a kadeřnických služeb). Naopak v případě alkoholu, tabáku a hazardních her se spotřební daň zvýšila, a to od 1. ledna 2020.