Od seznamování a chatování přes taxislužby, rezervace hotelů až po nákupy prakticky čehokoliv. V současné době existují mobilní aplikace, na co si vzpomenete. Švýcarská společnost analyzovala stovku nejoblíbenějších a zjistila, které jsou nejnáročnější na baterii. Patří mezi ně zejména sociální sítě a aplikace na fitness nebo cestování. Zjistěte, které konkrétně to jsou.
Asi 93 procent uživatelů smartphonů uvádí, že využívá denně alespoň některou z aplikací. I proto není od věci zjistit, které z aplikací jsou největšími žrouty baterky a místa v našem chytrém mobilním telefonu. A právě na to se zaměřilo švýcarské on-line úložiště pCloud, které zkoumalo sto nejpopulárnějších aplikací.
„Analyzovali jsme oprávnění populárních aplikací, abychom pochopili, které vyžadují v kterémkoliv okamžiku po našich telefonech nejvíce,“ napsala společnost na svém webu. „Každý ‚požadavek‘, např. wifi, byl vážen na základě jeho vnímané spotřeby baterie, načež byla získána celková spotřeba. Pokud aplikace měla přístup k většímu celkovému oprávnění k využití baterie, pak byla hodnocena jako větší zabiják telefonu.“
Největšími zabijáky Fitbit, Verizon a Uber
„Když jsme sledovali, které aplikace jsou na našich telefonech nejnáročnější, analyzovali jsme tři věci: Funkce, které aplikace používá, jako je ‚umístění‘ nebo ‚fotoaparát‘; baterii, kterou využívají a zda je k dispozici tmavý režim,“ píše dále pCloud.
Největšími „zabijáky telefonů“, respektive jejich baterií, se ze stovky populárních aplikací staly Fitbit, který slouží pro sledování denní aktivity, a aplikace telekomunikační firmy Verizon. Ty měly podle analyzujícího týmu zhruba stejně (špatné) hodnocení. Třetí nejnáročnější aplikace byla od přepravce Uber, na čtvrtém místě skončil Skype sloužící k videohovorům, na pátém sociální síť Facebook.
První dvojice, tedy Fitbit a Verizon, využívají 14 ze 16 dostupných funkcí na pozadí, včetně čtyř vůbec nejnáročnějších, kterými jsou fotoaparát, umístění, mikrofon a připojení Wifi. Hodně baterie rovněž „požírají“ seznamovací aplikace jako Tinder, Bumble nebo Grinder, které v průměru umožňují chod asi jedenácti procesů na pozadí.
Sociální sítě v popředí náročnosti na baterii
Mezi dvaceti největšími žrouty baterie pak dominovaly aplikace sociálních sítí. Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube, WhatsApp a Linkedin průměrně povoluje jedenáct funkcí na pozadí. Z těchto šesti sítí pak pouze Instagram umožňuje tmavý režim, který může oproti běžné podobě šetřit až 30 %. Druhou takovou aplikací ze sociálních sítí, která umožňuje tento režim, je Twitter. Ten možná i díky tomu figuruje až na 25. místě.
Do you know which apps are the most demanding and take the vast majority of the space on your phone?https://t.co/uDrGhMOVTE pic.twitter.com/MABmNm2zlN
— pCloud (@pCloudapp) May 14, 2021
Co se týká aplikací, které zabírají v telefonu nejvíce místa, je na špičce ta od americké letecké společnosti United Airlines (437,8 MB místa), následovaná aplikací pro přepravu Lyft (325,1 MB) a Uberem (299,6 MB). Poměrně dost místa v telefonu pak zabírá i aplikace pro on-line videokonference Microsoft Teams (232,2 MB). Tu lze případně nahradit na prostor o něco skromnějším Skypem (111,2 MB) nebo Zoomem (82,1 MB).