reklama

Speciální aplikace vytvoří smlouvu o sexu. Stihnout ho musíte do 24 hodin

Souhlas se sexem mohou nově lidé vyjádřit pomocí mobilní aplikace. Vyvinuli ji dánští experti v reakci na novelu zákona o znásilnění, který v zemi platí od začátku tohoto roku. Podle něj musí souhlasit s pohlavním stykem oba partneři, jinak se jedná o znásilnění.

reklama

Uživatelé nové dánské aplikace iConsent mohou svému partnerovi zaslat žádost na uvedené telefonní číslo. Ten ji buď přijme a aplikace vytvoří digitální smlouvu, nebo zamítne. „Aplikace má zajistit, aby obě strany souhlasily se stykem. Potvrzený souhlas platí po dobu 24 hodin a pouze pro jeden pohlavní styk,“ upřesnili dánští vývojáři britskému deníku The Sun.

K tématu

Někteří odborníci ale novinku označili za nesmyslnou a tvrdí, že podkopává důležitost souhlasu. „Aplikace rozhodně není řešením. Sexuální vztah přece není o smlouvě,“ řekla Lene Stavngaardová, ředitelka organizace Samfund, která bojuje za rovná práva v oblasti sexu.

Podle ní vyvinul aplikaci někdo, kdo nemá správný přístup k pohlaví, tělu a sexualitě. „Ale také neposlouchal, o čem se diskutovalo během schvalování zákona,“ opřela se Stavngaardová dále do vývojářů iConsentu.

„Ano, souhlasím. Je to kontroverzní a možná i divné. Ale možná za rok nám bude tato aplikace připadat normální. Je to docela dobrý nápad,“ ohodnotil aplikaci sexuolog Jesper Bay-Hansen.

Počet odsouzení za znásilnění stoupl o 75 %

Aplikace vznikla v reakci na zpřísnění zákona o znásilnění, který začal platit v Dánsku začátkem roku. „Nyní je jasné, že pokud obě strany nevyjádří se sexem souhlas, jedná se o znásilnění,“ uvedl dánský ministr spravedlnosti Nick Haekkerup. Dánská agentura Ritzau již dříve napsala, že za souhlas bude možné považovat jediné slovo, svolení ale bude možné vyjádřit i „nepřímo“, například polibky, dotyky či zvuky.

V Dánsku se podle ministerstva spravedlnosti každý rok stane obětí znásilnění nebo pokusu o znásilnění 11 400 žen. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International uvedla, že se Dánsko stalo 12. zemí Evropy, která označila pohlavní styk bez souhlasu obou stran za znásilnění.

Ve Švédsku vstoupil podobný zákon v platnost už v roce 2018. Podle agentury AFP od té doby vzrostl počet odsouzení za znásilnění o 75 procent. Zatímco v roce 2017 soudy shledaly obžalované ze znásilnění vinnými ve 190 případech, loni to bylo ve 333 případech.

K tématu

Tagy: partneři aplikace zákon novela zákona znásilnění sex Dánsko souhlas intimní vztah iConsent

Další hlavní zprávy

Nehody

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Zeman obvinil islámské radikály. Za pád vrtulníku s Češkou však může závada

Tragická nehoda helikoptéry na Sinaji, při níž zahynulo sedm spojeneckých vojáků včetně Češky Michaely Tiché, je objasněna. Podle zprávy amerických vyšetřovatelů se vrtulník Black Hawk 12. listopadu 2020 zřítil kvůli špatně fungujícímu stabilizátoru. Jak vyplývá z dokumentu, který zveřejnil americký web ArmyTimes.com, helikoptéra UH-60 Black Hawk se zřítila při letu na ostrov Tiran, který leží mezi Sinají a Saudskou Arábií. V podvěsu právě nesla měch na vodu.

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce
Proti Skotům nám věřím, burcuje Šebrle před vstupem do Eura. Chce Hložka v základu
Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama