reklama

Speciální aplikace vytvoří smlouvu o sexu. Stihnout ho musíte do 24 hodin

Souhlas se sexem mohou nově lidé vyjádřit pomocí mobilní aplikace. Vyvinuli ji dánští experti v reakci na novelu zákona o znásilnění, který v zemi platí od začátku tohoto roku. Podle něj musí souhlasit s pohlavním stykem oba partneři, jinak se jedná o znásilnění.

reklama

Uživatelé nové dánské aplikace iConsent mohou svému partnerovi zaslat žádost na uvedené telefonní číslo. Ten ji buď přijme a aplikace vytvoří digitální smlouvu, nebo zamítne. „Aplikace má zajistit, aby obě strany souhlasily se stykem. Potvrzený souhlas platí po dobu 24 hodin a pouze pro jeden pohlavní styk,“ upřesnili dánští vývojáři britskému deníku The Sun.

Někteří odborníci ale novinku označili za nesmyslnou a tvrdí, že podkopává důležitost souhlasu. „Aplikace rozhodně není řešením. Sexuální vztah přece není o smlouvě,“ řekla Lene Stavngaardová, ředitelka organizace Samfund, která bojuje za rovná práva v oblasti sexu.

Podle ní vyvinul aplikaci někdo, kdo nemá správný přístup k pohlaví, tělu a sexualitě. „Ale také neposlouchal, o čem se diskutovalo během schvalování zákona,“ opřela se Stavngaardová dále do vývojářů iConsentu.

„Ano, souhlasím. Je to kontroverzní a možná i divné. Ale možná za rok nám bude tato aplikace připadat normální. Je to docela dobrý nápad,“ ohodnotil aplikaci sexuolog Jesper Bay-Hansen.

Počet odsouzení za znásilnění stoupl o 75 %

Aplikace vznikla v reakci na zpřísnění zákona o znásilnění, který začal platit v Dánsku začátkem roku. „Nyní je jasné, že pokud obě strany nevyjádří se sexem souhlas, jedná se o znásilnění,“ uvedl dánský ministr spravedlnosti Nick Haekkerup. Dánská agentura Ritzau již dříve napsala, že za souhlas bude možné považovat jediné slovo, svolení ale bude možné vyjádřit i „nepřímo“, například polibky, dotyky či zvuky.

V Dánsku se podle ministerstva spravedlnosti každý rok stane obětí znásilnění nebo pokusu o znásilnění 11 400 žen. Mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International uvedla, že se Dánsko stalo 12. zemí Evropy, která označila pohlavní styk bez souhlasu obou stran za znásilnění.

Ve Švédsku vstoupil podobný zákon v platnost už v roce 2018. Podle agentury AFP od té doby vzrostl počet odsouzení za znásilnění o 75 procent. Zatímco v roce 2017 soudy shledaly obžalované ze znásilnění vinnými ve 190 případech, loni to bylo ve 333 případech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama