reklama

Kterým zemím se během pandemie daří chránit životy i ekonomiku? Vede Tchaj-wan

Boj s koronavirovou pandemií je volbou mezi ochranou veřejného zdraví a národní ekonomiky, napsal letos v březnu server Business Insider. Data o počtu mrtvých s nemocí COVID-19 a o poklesu hrubého domácího produktu ale naznačují, že to tak být nemusí. Naopak státy, které se dobře popasovaly s nemocí, zaznamenaly i menší propad ekonomiky.

reklama

Ve statistikách, které sestavil tým výzkumníků Our World in Data, se nepotvrdil předpoklad, že by země s nižším počtem zemřelých musely nutně zaznamenat větší ekonomický propad. Nejnižší škody na hospodářství s meziročním propadem do pěti procent naopak zaznamenaly většinou země, které se s pandemií dosud vypořádávaly dobře.

Ze statistik obecně nejlépe vyšly asijské státy: Malajsie, Indonésie, Jižní Korea nebo Singapur, k jehož úspěchu premiér Andrej Babiš nedávno přirovnával případ České republiky. Všem zemím ale ve zvládnutí pandemie vévodí Tchaj-wan. Denní přírůstek nových případů tam převýšil desítku naposledy 19. dubna. Od začátku srpna pak přibýval, vyjma prvního srpnového dne, žádný nebo jeden nově potvrzený případ nákazy.

Tento „premiant“ koronavirové pandemie přitom zaznamenal propad ekonomiky oproti stejnému období loňského roku pouze o 0,6 procenta, čímž ve statistice naprosto vyniká. Za celou dobu zemřelo na Tchaj-wanu s koronavirem pouhých sedm lidí. Právě tato země věnovala České republice pět automatizovaných linek na výrobu roušek a štítů.

V porovnání ekonomiky a lidí zemřelých kvůli koronaviru je na tom dobře také Jižní Korea, z evropských zemí pak Litva. Hospodářský pokles obou těchto zemí oproti druhému kvartálu minulého roku nepřesáhl čtyři procenta. Velmi dobře se podle Our World in Data s pandemií vypořádaly také Indonésie, Norsko a Finsko, Nigérie, Izrael či Japonsko. V lepším průměru se nacházejí třeba Dánsko, Bulharsko nebo Česká republika.

Zdraví a ekonomika nejsou v rozporu

Naopak země, které v posledních měsících zaznamenaly mnoho úmrtí na následky nemoci COVID-19, se často potýkají s poměrně dramatickým propadem HDP. Můžeme hovořit například o Velké Británii a Španělsku, kde je ekonomický pokles více než 20procentní. Dále se jedná o Spojené státy a překvapivě také o Švédsko, které zvolilo v boji s pandemií svou specifickou cestu.

Nutno ale podotknout, že švédské úřady v čele se státním epidemiologem Andersem Tegnellem opakovaně upozornily, že systém tamních dobrovolných opatření si neklade za cíl ochránit ekonomiku, nýbrž být dlouhodobě udržitelným pro občany. Což se zatím ukazuje jako funkční.

„Povšimněte si také, že země s podobnými propady HDP mají velice různou míru úmrtí,“ upozorňuje výzkumný tým. „Srovnejte například Spojené státy a Švédsko s Dánskem a Polskem. Všechny čtyři země zaznamenaly pokles okolo osmi či devíti procent. Množství úmrtí je ale diametrálně odlišné: Švédsko a USA mají pětkrát až desetkrát více zemřelých na milion obyvatel,“ podotýkají vědci.

Tým Our World in Data si uvědomuje, že jeho výzkum má limity, jelikož na obě zkoumané hodnoty působí vícero faktorů. Pandemie navíc ještě není u konce a statistika bere v úvahu pouze ekonomická data za druhý kvartál letošního roku. Zahrnuto bylo 38 zemí.

„Ale mezi zeměmi s dostupnými daty o HDP nevidíme žádný rozpor mezi ochranou ekonomiky a veřejného zdraví. Vztah mezi dopady pandemie na zdraví a ekonomiku je spíše opačný. Země, jimž se daří zachraňovat životy a s šířením nákazy se vypořádávají efektivně, by mohly volit také nejlepší ekonomické strategie,“ domnívá se tým.

Důvěra občanů ve vládu jako lék na COVID-19?

O úspěchu v boji s koronavirem nedávno promluvil tchajwanský velvyslanec ve francouzském senátu. Podle něj je základem úspěchu ostrova vzájemná důvěra občanů a vlády, stejně jako schopnost veřejné i soukromé sféry zůstat ve stavu pohotovosti. Velvyslanec François Wu dále úspěch připisuje zkušenosti s epidemií SARS v roce 2003.

Velvyslanec připomněl, že docházelo k důkladným prohlídkám pasažérů cestujících z čínského Wu-chanu téměř okamžitě potom, co se Tchajwanci o nákaze dověděli. Ostrov zřídil také centrum pro epidemii, které občany o koronaviru informuje a těší se velké důvěře veřejnosti.

„Máme také množství zkušených firem, které jsou schopné vyrábět velice kvalitní roušky. Je zde patrná úspěšná spolupráce mezi státní správou a soukromým sektorem v boji proti viru,“ doplnil diplomat François Wu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky
Koronavirus

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Meghan nestoudně lže. Jako Clinton, který prý neměl sex s Lewinskou, zuří moderátor

Chvíle vítězství si Meghan Markleová dlouho neužila. Krátce poté, co se na sociálních sítích pochlubila svou výhrou u soudu nad bulvárním listem Mail on Sunday, se do ní opět pustil slavný moderátor Piers Morgan. Tentokrát věnoval vévodkyni celý text, který publikoval deník Daily Mail. „Odlož své škodolibé šampaňské, princezno Pinocchio. Soud veřejného mínění nyní ví, že jsi prolhaná manipulátorka,“ vzkázal jí Morgan.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama