reklama

Kterým zemím se během pandemie daří chránit životy i ekonomiku? Vede Tchaj-wan

Statistika výzkumného týmu Our World in Data tvrdí, že ochrana veřejného zdraví nemusí znamenat propad ekonomiky.
Zdroj: ČTK

Boj s koronavirovou pandemií je volbou mezi ochranou veřejného zdraví a národní ekonomiky, napsal letos v březnu server Business Insider. Data o počtu mrtvých s nemocí COVID-19 a o poklesu hrubého domácího produktu ale naznačují, že to tak být nemusí. Naopak státy, které se dobře popasovaly s nemocí, zaznamenaly i menší propad ekonomiky.

reklama

Ve statistikách, které sestavil tým výzkumníků Our World in Data, se nepotvrdil předpoklad, že by země s nižším počtem zemřelých musely nutně zaznamenat větší ekonomický propad. Nejnižší škody na hospodářství s meziročním propadem do pěti procent naopak zaznamenaly většinou země, které se s pandemií dosud vypořádávaly dobře.

Ze statistik obecně nejlépe vyšly asijské státy: Malajsie, Indonésie, Jižní Korea nebo Singapur, k jehož úspěchu premiér Andrej Babiš nedávno přirovnával případ České republiky. Všem zemím ale ve zvládnutí pandemie vévodí Tchaj-wan. Denní přírůstek nových případů tam převýšil desítku naposledy 19. dubna. Od začátku srpna pak přibýval, vyjma prvního srpnového dne, žádný nebo jeden nově potvrzený případ nákazy.

Propad ekonomiky v jednotlivých zemích ve druhém kvartále 2020. Zdroj: Our World in Data.
Propad ekonomiky v jednotlivých zemích ve druhém kvartále 2020. Zdroj: Our World in Data.

Tento „premiant“ koronavirové pandemie přitom zaznamenal propad ekonomiky oproti stejnému období loňského roku pouze o 0,6 procenta, čímž ve statistice naprosto vyniká. Za celou dobu zemřelo na Tchaj-wanu s koronavirem pouhých sedm lidí. Právě tato země věnovala České republice pět automatizovaných linek na výrobu roušek a štítů.

V porovnání ekonomiky a lidí zemřelých kvůli koronaviru je na tom dobře také Jižní Korea, z evropských zemí pak Litva. Hospodářský pokles obou těchto zemí oproti druhému kvartálu minulého roku nepřesáhl čtyři procenta. Velmi dobře se podle Our World in Data s pandemií vypořádaly také Indonésie, Norsko a Finsko, Nigérie, Izrael či Japonsko. V lepším průměru se nacházejí třeba Dánsko, Bulharsko nebo Česká republika.

Zdraví a ekonomika nejsou v rozporu

Naopak země, které v posledních měsících zaznamenaly mnoho úmrtí na následky nemoci COVID-19, se často potýkají s poměrně dramatickým propadem HDP. Můžeme hovořit například o Velké Británii a Španělsku, kde je ekonomický pokles více než 20procentní. Dále se jedná o Spojené státy a překvapivě také o Švédsko, které zvolilo v boji s pandemií svou specifickou cestu.

Propad HDP versus množství úmrtí s COVID-19 v jednotlivých zemích. Zdroj: Our World in Data.
Propad HDP versus množství úmrtí s COVID-19 v jednotlivých zemích. Zdroj: Our World in Data.

Nutno ale podotknout, že švédské úřady v čele se státním epidemiologem Andersem Tegnellem opakovaně upozornily, že systém tamních dobrovolných opatření si neklade za cíl ochránit ekonomiku, nýbrž být dlouhodobě udržitelným pro občany. Což se zatím ukazuje jako funkční.

K tématu

„Povšimněte si také, že země s podobnými propady HDP mají velice různou míru úmrtí,“ upozorňuje výzkumný tým. „Srovnejte například Spojené státy a Švédsko s Dánskem a Polskem. Všechny čtyři země zaznamenaly pokles okolo osmi či devíti procent. Množství úmrtí je ale diametrálně odlišné: Švédsko a USA mají pětkrát až desetkrát více zemřelých na milion obyvatel,“ podotýkají vědci.

Tým Our World in Data si uvědomuje, že jeho výzkum má limity, jelikož na obě zkoumané hodnoty působí vícero faktorů. Pandemie navíc ještě není u konce a statistika bere v úvahu pouze ekonomická data za druhý kvartál letošního roku. Zahrnuto bylo 38 zemí.

„Ale mezi zeměmi s dostupnými daty o HDP nevidíme žádný rozpor mezi ochranou ekonomiky a veřejného zdraví. Vztah mezi dopady pandemie na zdraví a ekonomiku je spíše opačný. Země, jimž se daří zachraňovat životy a s šířením nákazy se vypořádávají efektivně, by mohly volit také nejlepší ekonomické strategie,“ domnívá se tým.

Důvěra občanů ve vládu jako lék na COVID-19?

O úspěchu v boji s koronavirem nedávno promluvil tchajwanský velvyslanec ve francouzském senátu. Podle něj je základem úspěchu ostrova vzájemná důvěra občanů a vlády, stejně jako schopnost veřejné i soukromé sféry zůstat ve stavu pohotovosti. Velvyslanec François Wu dále úspěch připisuje zkušenosti s epidemií SARS v roce 2003.

Velvyslanec připomněl, že docházelo k důkladným prohlídkám pasažérů cestujících z čínského Wu-chanu téměř okamžitě potom, co se Tchajwanci o nákaze dověděli. Ostrov zřídil také centrum pro epidemii, které občany o koronaviru informuje a těší se velké důvěře veřejnosti.

„Máme také množství zkušených firem, které jsou schopné vyrábět velice kvalitní roušky. Je zde patrná úspěšná spolupráce mezi státní správou a soukromým sektorem v boji proti viru,“ doplnil diplomat François Wu.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama