Komunikace vlády je katastrofická, pokud ji nezlepší, tak toho prosadí méně a za cenu velkých bolestí. Těmito slovy reagoval na únik návrhu o změnách sazeb DPH politolog Jan Kubáček v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Vyšší inflaci než Česká republika má v EU jen Lotyšsko a Maďarsko. To je odstrašujícím příkladem toho, jak to nedělat, zdůraznila novinářka Lenka Zlámalová z webu Echo24. Dodala, že zvyšování daní v době inflace je nechytré a nešikovné.
Únik informací o návrhu změn sazeb DPH z ministerstva financí je podle Kubáčka testem reakce společnosti. „Je to průzkum bojem, ale je to nešťastné, protože to zase kypří náladu ve společnosti. Vede to k určité nejistotě a nedůvěře vůči státu,“ řekl. „Já bych to moc nepřeceňovala, protože do těch finálních návrhů je opravdu daleko. Podle mě jsou to opravdu takové testovací balónky, na které následně všichni cítí potřebu reagovat,“ reagovala Zlámalová.
Úniky informací se podle Kubáčka velmi silně promítnou i do ekonomického chování domácností. „Budou ještě více šetřit a sedět na penězích, protože se oslabí už tak slabá důvěra v budoucnost a ekonomický vývoj spojená se strachem z recese. Pokud tedy chceme oslabit spotřebitelské chování, tak k tomu ty uniklé dokumenty notně pomáhají,“ uvedl politolog Jan Kubáček.
ČTĚTE TAKÉ: Nacher: Je iluze, že vyšší sazba DPH znamená vyšší příjmy. Výtky měl i Kohajda
„My potřebujeme spotřebu omezit, abychom se z té inflace dostali. Bez recese a bez omezení spotřeby ty ceny neklesnou. Inflace je u nás třetí nejvyšší v celé EU, před námi je jen Maďarsko, což je naprosto otřesný případ toho, jak by se to nemělo dělat, a Lotyšsko, které má vysokou inflaci dlouhodobě. Inflace pod naši úroveň klesla v Estonsku i Litvě, zemích, které dlouho byly před námi. Zvyšovat v inflaci daně je ekonomicky velmi nechytré a nešikovné,“ řekla Zlámalová.
Kubáček uvedl, že vláda musí především zlepšit komunikaci. „Komunikace vlády je upřímně řečeno katastrofická, protože témata se buď ‚přemlčují‘, anebo dojde k nějakému úniku, kdy vláda řekne, že tak to není, uvažujeme jinak, vydržte a pak zase mlčí. Vždycky si to ale děláte složitější, když co měsíc zaséváte do společnosti semínka informací z černé kroniky. Vláda toho pak prosadí mnohem méně za cenu velkých bolestí,“ vysvětlil Kubáček.
Podle Zlámalové by se měly výdaje omezit a vláda by se měla soustředit na největší položky. „Důchody jsou neudržitelné a tvoří třetinu rozpočtu, do penze musíme odcházet později, délka života se prodloužila a třetina seniorů ještě odešla do penze předčasně. Kdyby vláda vyřešila tuhle jednu věc, bude to za mě jedna z nejúspěšnějších vlád vůbec. Druhou věcí jsou pak národní dotace, které by měly být bez náhrad zrušeny,“ řekla Zlámalová.