Očkování nebo protilátky
„Pokud přijde na podzim další vlna epidemie koronaviru, budou zbytečně umírat ti, kteří se nenechali naočkovat,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že když se do vakcinace nyní „šlápne“, mohla by Česká republika na podzim dosáhnout alespoň 70procentní proočkovanosti. Podle imunologa Zdeňka Hostomského navíc neexistuje logisticky snadný způsob, jak ve velkém měřit hladiny protilátek a míru imunity, které by třeba pomohly vyjmout některé lidi z pravidelného testování.
V tuto chvíli má Česká republika na kontě asi 50procentní proočkovanost. Kvůli přítomnosti nakažlivější delta varianty, která v tuzemsku dominuje až z 90 procent, je ovšem třeba vakcinovat až 90 procent obyvatelstva. Na takové číslo ale ČR nejspíše jen tak nedosáhne, o očkování pomalu klesá zájem.
Podle Kubka má ale očkování smysl a opakovaně k němu vyzývá. „Pokud se epidemie zase rozjede, tak právě neočkovaní budou těmi, kdo budou zbytečně umírat. Máme ještě čas, proočkováno je asi 50 procent obyvatel. Když do toho šlápneme, do podzimu můžeme být na 70 procentech,“ apeloval s tím, že pokud se to podaří, mohou nás čekat klidnější podzimní měsíce.
Co se týče uznávání hladin protilátek, tam už je situace o poznání složitější. Dlouhé debaty se točily kolem problému, že nikdo pořádně netuší, jaká výše protilátek se považuje za dostatečnou.
Z vědeckého hlediska je podle imunologa Zdeňka Hostomského logické, že ti, kteří mají protilátky, jsou na tom co do ochrany před covidem podobně jako očkovaní. Problém z jeho pohledu vězí hlavně v logistice.
„Díval jsem se do materiálů Evropské komise. Ta říká, že je všechno v pořádku – když testujete antigenem spike protein, nerozlišíte, jestli ten člověk byl očkován, nebo nemocí prošel. V obou případech jsou pozitivní ve smyslu ochrany. Ale testy, které se nyní dělají, nejsou standardizované. Neexistuje logisticky snadný způsob, jak to změřit a jak to udělat ve velkém měřítku,“ řekl Hostomský k měření protilátek.