Rozhovor s Milanem Kubkem (zdroj: CNN Prima NEWS)
„Jsme v takové nouzi, v jaké jsme nikdy nebyli,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj v Česku umírá člověk s covidem každých sedm až osm minut. Porazit tak vážnou fázi pandemie podle lékaře můžeme jen dalším prodloužením nouzového stavu.
„Jsme v takové nouzi, v jaké jsme nikdy nebyli. To, co se děje, je národní katastrofa. Každých sedm až osm minut umírá zbytečně jeden člověk s COVID-19. Kdy jindy by měl nouzový stav platit?“ upozornil Milan Kubek.
Podle něj virus můžeme porazit jen tak, že omezíme kontakty mezi lidmi na minimum. „Mrzí mě, že se znovu opakují rituální tance politiků, kteří si vystačí sami mezi sebou, natřásají svá peříčka, ale to virus nezajímá. Je mezi námi, zabíjí,“ zdůraznil šéf ČLK.
Doufá, že pokud prodloužení nouzového stavu neprojde Sněmovnou, znovu o něj požádají hejtmani. „Ti už jednou prokázali, že mají víc rozumu a pocitu zodpovědnosti než někteří zákonodárci. Věřím, že pokud Sněmovna selže a nedokáže se na prodloužení nouzového stavu domluvit, tak že hejtmani znovu pomohou. Jsou blíž svým obyvatelům, za které cítí určitou zodpovědnost a jsou i blíž nám zdravotníkům. Věřím, že nás v nouzi nenechají,“ řekl CNN Prima NEWS lékař.
O tom, že si lidé neužijí Velikonoce, podle Kubka vláda rozhodla už před třemi týdny, kdy „nenašla odvahu zavřít aspoň na dva týdny továrny“. „Je to paradoxní situace, nesmíme kvůli tomu ani na chalupu. Nikdo nikam nesmí, ale továrny jedou, jako by se nechumelilo. Samozřejmě lze namítnout, že je plošné antigenní testování, ale to není karanténa,“ upozornil prezident ČLK.
V nemocnicích leží až o 4 tisíce více lidí, než uvádí statistiky
V minulém týdnu v pracovních dnech přibývalo mezi deseti a čtrnácti tisíci nově nakažených denně, v nemocnicích je podle statistik ministerstva zdravotnictví více než 8 tisíc pacientů. Podle Kubka je ale tato statistika špatná, hospitalizovaných je ve skutečnosti mnohem více.
„Situace v nemocnicích je mnohem vážnější. Po dvaceti dnech jsou nemocní automaticky vyřazováni z covidových statistik, v nemocnicích jich ale leží kvůli covidu mnohem více. Vedle osmi až devíti tisíc, které se udávají jako hospitalizovaní s covidem, tam leží ještě další tři až čtyři tisíce pacientů. Není je možné propustit, protože by doma nepřežili,“ upozornil Kubek.
Podle něj jsou vyřazováni, protože jsou bráni jako neinfekční, ale řada z nich stále potřebuje poměrně silnou podporu životních funkcí. Jsou na umělé plicní ventilaci, na infuzích, na kyslíku. Přitom jsou vyřazeni ze statistik.
„Už začátkem února jsem ministra Blatného vyzval k tomu, aby statistiky vykazovali skutečně férově, pokud chceme, aby se lidé omezovali a podporovali nepříjemná opatření. Pokud chceme, aby je dodržovali a podporovali, musí vědět proč. Musí vědět, že v nemocnicích skutečně leží nemocných mnohem víc,“ apeloval lékař.
Vláda jen přibržďuje, měla by zavřít továrny
Na konci dubna by podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) mohlo být v nemocnicích kolem čtyř tisíc lidí, ve vážném stavu by bylo 500 z nich. Denně by mohlo podle modelů přibývat kolem čtyř tisíc případů.
Podle Kubka je Česko ale v situaci těžkého auta, které jede z kopce. A vláda místo toho, aby zatáhla záchrannou brzdu, pouze přibržďuje. „Vláda nemá odvazu zatáhnout za záchrannou brzdu a omezit aspoň na pár dní fungování továren. Čím déle přibržďujeme, tím déle bude krize trvat. Čím více děr a výjimek protiepidemická opatření budou mít a čím méně je budeme dodržovat, tak tím déle bude trvat, než se vrátíme k normálnímu životu a budeme jen takhle živořit,“ upozornil Kubek s tím, že bychom všichni měli zatnout zuby, vydržet a všichni včetně průmyslu se omezit.
Šéf České lékařské komory Milan Kubek chce prodloužení nouzového stavu. Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle prezidenta ČLK totiž průmysl není tak důležitý, jak se tváří, a zdravotnictví zoufale řeší důsledky nezvládnuté epidemie. „Nemohu se smířit s tím, že určitá část národního hospodářství žádné náklady nenese. Přitom průmysl není zdaleka tak důležitý, jak se tváří. Tvoří asi 35 procent našeho hrubého domácího produktu. Služby, které jsou mnohem důležitější, jsme ekonomicky v podstatě úplně zlikvidovali, protože nefungují několik měsíců,“ zároveň zdůraznil Kubek.