reklama

Kubek: Očkování jsme prošvihli, vláda předvedla druhé proflákané léto za sebou

Očkování ve stávající vlně epidemie nic nezmění. Správnou dobu jsme prošvihli a proflákali stejně jako loni. Ve vysílání CNN Prima NEWS to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Dodal, že současná podzimní vlna bude mít přinejlepším poloviční intenzitu té loňské.

reklama

Podle Kubka musí koronavirus milovat volby. „V loňském roce v počátku podzimní vlny, která skončila katastrofou, byly volby, letos zase volby. Politici nepochopili, že volební kampaň skončila a je čas začít pracovat. Virus je mezi námi, šíří se nekontrolovatelně a je připravený zabíjet,“ varoval šéf České lékařské komory.

Podle Kubka stávající vládní opatření nevzbuzují důvěru, že epidemii zastaví. „Bylo by dobré, kdybychom si uložili závazek, že budeme dělat něco navíc – přestaneme chodit na místa, na která chodit nemusíme, budeme striktně dodržovat zakrytí nosu a úst. Kdo má nárok, ať se nechá přeočkovat a naočkovat,“ apeloval lékař.

Léto jsme proflákali

„Očkování ve stávající vlně nic nezmění. Prošvihli jsme léto stejně, jako jsme ho v loňském roce proflákali pod hesly, že jsme best in covid. Podcenili jsme očkování, 57 procent očkovaných je zoufale málo,“ pokračoval Kubek.

„Myslím, že je bláhové si myslet, že vláda může epidemii kontrolovat. Podívejme se na středoevropský prostor. Ke konci září je stejná exponenciální křivka v Maďarsku, Polsku, Slovensku a dokonce i Rakousku a Německu, které jsou vzorkem toho, jak by se vláda měla chovat. Myslím, že epidemie vůbec nesouvisí s vládou, ale biologií viru,“ reagoval biochemik Zdeněk Hostomský.

Ve vysílání CNN Prima NEWS také padla otázka, jak se situace bude vyvíjet do Vánoc. Z Kubka podle jeho slov optimismus vyprchává. „To, že máme 10 tisíc nakažených, se dalo čekat. Doufal jsem, že z 10 tisíc nakažených denně nenarostou čísla tak, abychom měli 10 tisíc pacientů v nemocnicích a z toho dva tisíce na JIP. Vypadá to, že současná podzimní vlna bude přinejlepším mít poloviční intenzitu té loňské. I to české zdravotnictví ochromí,“ předpověděl Kubek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?
Koronavirus

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama

Domácí zpravodajství

Počty nakažených neklesají, za pondělí jich přibylo 17 599. Zemřelých s covidem je sto denně

Aktualizováno

V Česku počet zemřelých s prokázaným onemocněním COVID-19 přesáhl 33 tisíc, ministerstvo zdravotnictví eviduje k pondělí 33 069 obětí. Od poloviny listopadu umírá s covidem kolem stovky pacientů. Dál rostou i počty nově nakažených, v pondělí testy odhalily 17 599 nových případů covidu, asi o 3 100 víc než před týdnem. Nemocniční péči vyžadovalo v pondělí 6 394 pacientů s covidem, nejvíce od 7. dubna, z toho ve vážném stavu bylo 1 022, poprvé od 7.dubna jich je víc než tisíc. Stouplo také incidenční číslo, k pondělku na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1 230 nově potvrzených nákaz, o den dříve to bylo 1 201.

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

reklama