Vznik protiepidemického systému PES jsem nikdy nepochopil, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj se ministerstvo zdravotnictví pod vedením Jana Blatného (za ANO) neřídí doporučeními bývalého šéfa resortu Romana Prymuly, opatření rozvolňuje chybně a nechává tak rozjet další vlnu pandemie. V situaci vyčerpaného zdravotnického personálu a přeplněných nemocnic to Kubek označil za zločin.
Rizikové skóre bylo v neděli na čísle 64, což poprvé po 13 dnech odpovídá čtvrtému stupni PES. Jak se na změnu díváte?
Rozhodně to není odezva na rozvolňování škol a restaurací z minulého týdne, ta ještě přijde. Jde o reakci na dvě věci. Zaprvé na návrat dětí prvních a druhých tříd 18. listopadu, které se vrátily, aniž by je někdo testoval. Někteří žáci tedy byli nakažení, přenesli infekci na zdravé spolužáky a ti poté do svých rodin.
Skokový nárůst: Česko je zpět ve 4. stupni, podle systému PES by se mělo vše opět zavřít
Skóre v indexu rizika PES dnes stouplo na 64 bodů, to odpovídá 4. stupni systému PES. Podle všeho by to mělo znamenat opětovné zavírání obchodů, restaurací i omezování shromažďování lidí.
A druhý důvod je jaký?
Jde o všeobecně klesající morálku lidí a nedodržování opatření. Ještě před přechodem do třetího stupně bylo vidět, že už někteří lidé restrikce prostě nedodržují a nějaký čtvrtý stupeň pro ně neexistoval. Ke zlepšení epidemické situace může vést postupné zbrzďování, jenže lidé zkrátka ztrácejí trpělivost, politici se jim chtějí zalíbit a chovají se populisticky.
Takže podle vás může za zhoršení situace především vláda?
Do maléru jsme se dostali, když 29. října nastoupil ministr Blatný a vláda nevyslyšela žádost ČLK, aby se opatření zpřísnila po vzoru Izraele. Abychom dva až tři týdny vydrželi v karanténě jako na jaře. Nárůst by byl mírnější a lidé by více důvěřovali tomu, že opatření mají smysl. Nedocházelo by ani k takovému poškozování ekonomiky a zachránilo by se více lidských životů.
Vznik PES jsem nikdy nechápal. Politici si nedovolí ‚zkazit‘ Vánoce.
Má podle vás cesta Izraele v současné době ještě smysl?
Cesta Izraele je politicky neprůchodná. V době, kdy epidemie byla před vrcholem, tedy na přelomu října a listopadu, by lidé přísná opatření chápali a respektovali je. Ale v momentě, kdy necháte epidemii zlepšit, těžko občanům vysvětlíte, že je potřeba opět zpřísňovat. A já se obávám, že politici si nedovolí „zkazit“ Vánoce a něco se začne dít až v lednu.
Tři dny počkáme a zřejmě se zpřísní opatření, varuje Prymula kvůli zhoršení skóre PES
Epidemická situace se v Česku opět zhoršila. Rizikové skóre PES se zvýšilo na 64 bodů ze sta, což odpovídá návratu do 4. stupně. Pokud v něm Česká republika setrvá ještě další dva dny, mělo by podle pravidel protiepidemického systému dojít k opětovnému zpřísnění opatření. „Není předpoklad, že by se to mělo začít v dalších dnech zlepšovat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Roman Prymula, bývalý ministr zdravotnictví a externí konzultant rezortu.
S rozvolňováním podle PES tedy nesouhlasíte?
Já jsem nikdy vznik PES nepochopil. Systém se dělal bez jakýchkoliv konzultací s ČLK, ministr Blatný nám systém nevysvětlil a já nevím, proč se jednotlivá kritéria stanovila a proč se naše životní aktivity rozdělily zrovna takto. Mezi čtvrtým a pátým stupněm není takový rozdíl, ale mezi třetím a čtvrtým jde o velký skok. A pustit naráz děti do škol, otevřít všechny obchody, povolit služby a pustit lidi do hospod je strašné riziko.
Lepší tudíž bylo, když se Česko řídilo podle kritérií Romana Prymuly, předchůdce nynějšího ministra Jana Blatného?
Právě původní kritéria Romana Prymuly nejsou vůbec zohledněna. On říkal, že pro rozvolňování a pro to, abychom měli epidemii pod kontrolou, musí být počet nově nakažených denně pod tisíc, procento pozitivních testů musí být pod pět a reprodukční číslo bezpečně pod 0,8. Poté ještě doplnil zohledňování počtu infikovaných seniorů. K těmto kritériím jsme se ale ani nepřiblížili. Do třetího stupně jsme zkrátka přešli i ve chvíli, kdy značná část českého území kritéria nesplňovala. Šlo o čistě politické a populistické rozhodnutí, ke kterému by v jiném než předvánočním čase možná nedošlo.
Nechci, abychom v lednu byli několik týdnů v karanténě a zdravotnictví se hroutilo.
Obáváte se největšího náporu na nemocnice právě v době vánočních svátků?
Celkově se na rozhodnutí rozvolnit koukám skepticky, protože nechci, abychom v lednu byli několik týdnů v karanténě a zdravotnictví se hroutilo pod náporem pacientů. To by byla krutá daň za to, že lidé dnes mohou chodit na nákupy a do hospod. Obávám se ale, že zdravotníci budou „obětováni“. Nikdo se nás nebude na nic ptát. Jenže ani teď zdravotnictví zdaleka nefunguje v běžném režimu.
Můžete být konkrétní?
Medici nemohou studovat a dělají sanitáře. V nemocnicích se nedodržují žádné zákoníky práce, u zdravotníků se nedodržuje karanténa a i přes kontakt s nakaženým musejí stále chodit do práce. V této situaci naprosto vyčerpaného personálu a přeplněných nemocnic je zločin nechat rozjet další vlnu epidemie. V současnosti máme 4 700 zdravotníků s koronavirem, z toho je 830 lékařů a 2 300 sester. Situace byla samozřejmě mnohem horší. Když jsme byli na vrcholu, měli jsme 15 tisíc nakažených sester a pět a půl tisíce lékařů. Zlepšilo se to, ale rozhodně epidemii pod kontrolou nemáme.
A jak vývoj pandemie predikujete?
Neděle může být samozřejmě náhodný výkyv, ale já osobně si myslím, že se jedná o trend, který se bude zhoršovat. Samozřejmě rozvolnění z minulého týdne se projeví až přespříští týden. Už v minulých dnech bylo procento pozitivních testů větší než ve stejný čas o týden dříve. Například v pátek to bylo 23,66 procenta, o týden dříve 19,2. Tam je zřetelné zhoršování, a proto je reprodukční číslo R znovu na hranicí 1. Situace v Česku tak bude nejspíše ještě horší.