Udržení bezpečnosti v Evropě, její ekonomická prosperita a spolupráce namísto rivality a konfrontací patří podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) mezi české národní zájmy v rovině zahraniční politiky. Kromě toho patří mezi priority ministra, který do funkce nastoupil v dubnu, zajištění co nejsnazších podmínek pro bezpečné cestování a ekonomická diplomacie. Kulhánek také vyzval občany k očkování proti covidu, které považuje za jedinou cestu k normálu.
Podle Kulhánka je důležité v české zahraniční politice udržet kontinuitu a prosazovat zmíněné národní zájmy. Zároveň ale ministrovu agendu výrazně ovlivnila koronavirová pandemie. „Myslím, že v té doznívající pandemii dát lidem šanci se trošku nadechnout a užít si léto, na které byli před pandemií zvyklí, je služba občanům a od toho tady také ministerstvo zahraničí je,“ poznamenal.
Kulhánek míní, že se podařilo dobře vyjednat pravidla pro cestování mezi Českou republikou a okolními zeměmi, ale také Chorvatskem či Bulharskem, kam mohou čeští turisté aktuálně bez omezení. Při návratu z Chorvatska ale musejí podstoupit test nebo doložit očkování, protože stále patří mezi oranžové země se střední mírou rizika nákazy koronavirem na takzvané mapě cestovatele.
„Covid nikam nezmizel. Musíme k tomu přistupovat maximálně obezřetně,“ uvedl ministr. „Vím, že je to nějaký diskomfort, ale myslím, že je to akceptovatelná cena za to, abychom na podzim nemuseli čelit nějaké další vlně,“ dodal. Od pondělí už se ale i Chorvatsko zařadí mezi zelené země, kdy po návratu do ČR není nutné absolvovat test.
Očkování je záruka před další vlnou, míní Kulhánek
Kulhánek apeloval na veřejnost, aby využila možnosti nechat se naočkovat proti covidu. „Hned jak to bylo možné, nechal jsem se naočkovat. Očkování je především zárukou, že nás na podzim nepotká další vlna. Aktuálně nám také umožňuje snadněji cestovat,“ poznamenal.
Další Kulhánkovou prioritou v čele české diplomacie je ekonomická diplomacie. Koronavirová pandemie znemožnila mimo jiné osobní jednání a tím pádem bylo pro české firmy v zahraničí obtížnější hledat nové příležitosti a objevovat nové trhy. Ministr se chystá uskutečnit cesty s podnikateli. Plánuje navštívit Egypt, Jordánsko, Saúdskou Arábii, ale také například pobaltské státy. „Z hlediska vyspělých technologií je to také zajímavý trh,“ uvedl.
Priority zahraniční politiky? Summit EU a USA v Praze
Kulhánek hovořil také o předsednictví Česka v Evropské unii. Jednou z hlavních priorit z hlediska zahraniční politiky je podle něj posun v rozšíření bloku o země západního Balkánu. Ministr by považoval za úspěch, kdyby se podařilo oznámit indikativní datum, kdy by se Srbsko a Černá Hora mohly stát členskou zemí Unie.
Další prioritou je posilování transatlantické spolupráce. Ministr by chtěl, aby se v Praze uskutečnil summit EU a USA. Z hlediska rozpočtu na předsednictví rozumí snaze hledat úspory, k debatě je podle něj možné navýšení investic do lidí, kteří budou na jednáních Českou republiku reprezentovat. Cestu vidí i ve sponzoringu a spolupráci se soukromým sektorem.
Česko bude předsedat EU v druhé polovině příštího roku. Rozpočet českého předsednictví bude 1,24 miliardy korun, oproti předchozímu předsednictví v roce 2009 je zhruba třetinový. Vládní ČSSD i část opozice to považují za podhodnocené, podle bruselských diplomatů je to nejnižší částka, s níž se hodlá nějaká členská země své klíčové role zhostit, a limituje to české možnosti prosadit své priority.
„Myslím, že je dobré využít i možnosti sponzoringu některých privátních firem. Protože předsednictví je také o propagaci České republiky, pochopitelně i českých firem,“ řekl Kulhánek. „Stát nemá nafukovací rozpočet a spolupráce se soukromým sektorem, pokud bude za jasně definovaných podmínek, tak může jenom pomoct,“ mínil.
Kulhánek: EU není jen Brusel
Aktuálně jsou vyčleněné prostředky z Všeobecné pokladní správy, zároveň ale každý resort za sebe připravuje na předsednictví vlastní výdaje. „Za sebe říkám, že pokud něco navyšovat, tak investujme hlavně do lidí, kteří nás mají v Bruselu, ale i na jednáních, které budou v České republice, reprezentovat, a mají ta jednání připravovat,“ řekl Kulhánek. Zajištění předsednictví z hlediska lidských zdrojů podle něj do velké míry rozhodne o jeho úspěšnosti.
Během půlročního předsednictví podle něj není možné přijít se zásadním zlomem, doufá ale v posun v některé z agend. Co se týče západního Balkánu, je podle Kulhánka škoda, že se dosud nekonala mezivládní konference o integraci Albánie a Severní Makedonie, která by pomohla odblokovat přístupové rozhovory obou zemí do EU. I proto by chtěl, aby se během předsednictví v Česku uskutečnil summit členských států bloku se zeměmi západního Balkánu, a to například na Pražském hradě.
Už dříve Kulhánek hovořil také o nápadu uspořádat summit EU a USA. „Upřímně je to ambiciózní iniciativa, na druhou stranu, proč se o ni nepokusit,“ uvedl. Podobné summity se podle něj obvykle konají v Bruselu, považoval by za dobré i tímto jednáním přiblížit Evropu do České republiky. „Myslím, že by to bylo i hezké gesto, že Evropská unie není jenom Brusel,“ dodal.