„Podle prezidenta Miloše Zemana je třeba vyslat jasný signál, že diktátorské praktiky nemají v Evropě co dělat,“ řekl v sobotu na tiskové konferenci po schůzce s hlavou státu ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Na setkání se shodli, že Česko podpoří rozšíření sankcí vůči Bělorusku. Také mluvili o přípravách uspořádání dvou summitů v Česku během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině příštího roku.
„Je třeba vyslat jasný signál, že diktátorské praktiky nemají v Evropě 21. století co dělat,“ citoval na tiskové konferenci Kulhánek prezidenta a připomenul že Zeman počátkem června přijal představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. Ministr zahraničí prezidenta seznámil s plány pro jednání ministrů zahraničí EU o Bělorusku. Česko podle něj podpoří sankce vůči Bělorusku, s čímž hlava státu souhlasí.
Česko podle Kulhánka usiluje o uspořádání dvou summitů během předsednictví EU, které zemi čeká v druhé polovině příštího roku. O jeho přípravách v sobotu hovořil s prezidentem. Novinářům po schůzce řekl, že jako priority předsednictví vidí transatlantické vazby a přípravy zemí západního Balkánu na vstup do EU. Proto by chtěl, aby Česko uspořádalo evropský summit se zeměmi západního Balkánu a summit mezi EU a Spojenými státy.
V přípravách předsednictví vůči třetím zemím je podle Kulhánka třeba vybrat priorit co nejméně, obecně pak témata „vycizelovat“.
Během léta chystá Kulhánek, který počátkem jara vystřídal v Černínském paláci svého stranického kolegu Tomáše Petříčka, několik diplomatických misí s podnikateli. Připravuje cesty s obchodníky do Tunisu, Saúdské Arábie a Jordánska. Chce i do pobaltských zemí.
Zasedání s izraelským kabinetem
V souvislosti s výměnou vlády v Izraeli, kde po 12 letech skončilo premiérství Benjamina Netanjahua, Kulhánek uvedl, že vláda chce navázat na tradici společným zasedání s izraelskými kabinetem. Ta se pravidelně střídají, přičemž nyní by mělo být Česko hostitelskou zemí. Kulhánek hodlá separátně pozvat i svého izraelského kolegu Jaira Lapida, chystá s ním oficiální telefonát.
Lapid se podobně jako jeho kolegové ve vládě ujal úřadu 14. června. Parlament dal novému kabinetu důvěru v neděli. Nový kabinet tvoří osm ideologicky různorodých stran. U moci má být do roku 2025, ale izraelští analytici upozorňují, že může rychle skončit, až narazí na řešení témat, na něž se názory koaličních partnerů liší.
Krátce Kulhánek s prezidentem hovořil i o sporu s Polskem o těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Informoval, že v krátké době přicestuje do Prahy jednat jeho polský protějšek Zbigniew Rau. „Budeme jednat, výchozí pozice je neměnná – zajistit nejlepší podmínky pro Českou republiku,“ uvedl Kulhánek. Vládní vyjednavači v pátek informovali, že jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden.