Vláda řešila posunutí věkové hranice odchodu do důchodu na 68 let, nyní se ale zalekla, sdělila analytička webu Echo 24 Lenka Zlámalová. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) má podle ní jedinou možnost, jak si s reformou poradit. S tím ve vysílání CNN Prima NEWS souhlasil i komentátor Thomas Kulidakis, podle kterého nynější „plovoucí“ řešení reformy nic neřeší.
„Důchodová reforma ve skutečnosti znamená, že se rozhodujete mezi třemi věcmi, které jsou nepříjemné – výrazně zvýšit odvody na sociální pojištění, což je u nás nepředstavitelné, můžete snížit náhradový poměr mezi platem a důchodem, to si nemyslím, že je vhodné a třetí možnost je odsunutí důchodového věku,“ popsala Zlámalová s tím, že právě tato varianta je jediná možná.
ČTĚTE TAKÉ: Náckové na Ukrajině, brokolice v Arménii či strašné věci v dětství. Co vše zaznělo v Partii
Česká pošta vysvětlila, podle čeho zavírá pobočky. Překvapila nižším počtem zrušených pozic
Česká pošta nadobro zavře 300 svých poboček. Nakonec zruší výrazně méně pracovních míst, než původně předpokládala – místo několika tisíc pozic půjde o 950. Pověřený ředitel České pošty Miroslav Štěpán na tiskové konferenci vysvětlil, podle jaké metodiky probíhal výběr poboček, které budou muset ukončit provoz. Zároveň konstatoval, že fronty na poštách budou nadále, i po redukci míst by je ale měli pracovníci zvládnout. Zrušením poboček chce pošta ušetřit zhruba 700 milionů korun ročně.
O takovém zvýšení věku odchodu do důchodu ale vláda nyní nemluví. „Zalekli se, žádná reforma nejde dělat bez posunutí hranice věku. To, co se u nás stalo, je spíše antireforma,“ kritizovala Zlámalová s tím, že dobrá důchodová reforma se pozná tak, že se k tomuto opatření přistoupí.
Dle Kulidakise vláda podnikla „zastírací manévr“. „Zalekla se a přišla s plovoucí hranicí. To znamená, že by za každý rok měly (k odchodu do důchodu) přibývat dva měsíce, když to dopočítáme, stejně se dostaneme na hranici 68 let,“ argumentoval s tím, že kabinet podnikl nekoncepční řešení.
Nacher a Kohajda se neshodnou
Do Fialova kabinetu se pustil i opoziční poslanec Patrik Nacher (za ANO). „Vláda nemluví pravdu, na valorizaci důchodů na rok 2023 neměla ani korunu. Zajímalo by mě, kde by se peníze našly. Když tam je nula, tak to je nula. Vláda chtěla mít naoko nízký deficit,“ zkritizoval program vlády, která nyní hledá úspory kvůli „nečekaně“ velké inflaci. Podle většiny ekonomů vládní zástupci na vysokou inflaci měli být připraveni, avšak dodávají, že nakonec převýšila i jejich propočty.
Kabinet proto už zasáhl například do valorizace, která se řídí právě inflací. „Valorizace je řádná i mimořádná. Není pravda, že jsme s ní nepočítali,“ hájil svého šéfa poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL). Reforma důchodů je podle něj ještě v řešení.
Více z rozhovorů se dozvíte v přiložených záznamech.