reklama

Kupujete ojeté auto a bojíte se stočeného tachometru? Pomoci by měla změna v zákoně

V Česku se podle Asociace autobazarů i Ústředního automotoklubu (ÚAMK) ve velkém stáčejí tachometry automobilů. Důvodem je podle nich například fakt, že české úřady nemohou kontrolovat historii dovážených ojetin v mezinárodních databázích i mírnější postihy než v zahraničí. Nic se nezměnilo ani po dvou letech, kdy za přestupek hrozí až půlmilionová pokuta. Kraje ji neudělily ani v jednom případě. Politici proto mluví o změně zákona.

reklama

Krajské úřady za poslední dva roky řešily pětadvacet případů podezření na stočený tachometr, a to především v Plzeňském kraji. Pokuta však nebyla v celé republice udělena žádná. „Policie ČR, kterou jsme požádali o součinnost, ani v jednom případě neprokázala stočení tachometru,“ říká Alena Marešová, mluvčí plzeňského krajského úřadu.

Podle ÚAMK se v Česku tachometry stáčejí dál i proto, že jde jen o přestupek. „U našich sousedů je to trestný čin. Například v Polsku dostanou pachatelé trest až pět let vězení,“ podotýká mluvčí ÚAMK Igor Sirota. Asociace sdružující prodejce starších vozů tvrdí, že nejhorší je situace u ojetin ze zahraničí, stočený tachometr má odhadem každé třetí auto.

„Dovozce přiveze auto do České republiky, upraví tachometr a dojede na první evidenční prohlídku na stanici technické kontroly, kde tachometr vyfotí a de facto vše zlegalizují,“ upozorňuje mluvčí Asociace prodejců použitých automobilů-autobazarů Petr Přikryl. Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že Česko není součástí žádné veřejné mezinárodní databáze, ve které státy sdílejí informace o historii aut.

Řešení: Porovnávat kupní smlouvu s údaji z STK

Asociace prodejců použitých automobilů dává za vzor belgický systém Car-pass. Ten je součástí prodejní dokumentace každého vozu a obsahuje veškeré informace od jeho výroby přes veškeré servisní prohlídky. Ministerstvo dopravy ale namítá, že Car-pass nevyužívají všechny evropské státy.

Pravdivost údajů v něm prý navíc není kontrolovatelná. „Proto chceme, aby všude platil jednotný evropský systém. Data tak budou kontrolovaná a certifikovaná,“ říká mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vytvoření celoevropského systému ale může podle kritiků trvat řadu let.

Piráti proto chtějí navrhnout změnu zákona. „Když přijdete na odbor evidence přihlásit auto, úředník by měl porovnat stav ve smlouvě s tím, co přišlo z STK,“ říká Ondřej Polanský (Piráti), poslanec, místopředseda podvýboru pro dopravu.

Prověření historie vozu i s využitím informací z asi dvou desítek evropských zemí v Česku nabízí soukromá společnost. Její služba je ale zpoplatněna.

Tagy:

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama