Podle nového výzkumu má kouření elektronických cigaret okamžitý vliv na funkčnost cév. A to i když e-cigareta neobsahuje nikotin, informuje CNN. Výzkum, který nebyl publikován v recenzovaném časopise, ale byl prezentován na výročním zasedání Radiologické společnosti Severní Ameriky v Chicagu, ukázal, že používání e-cigaret ať už s nikotinem nebo bez něj, snížilo nasycení krve kyslíkem. To může znamenat mimo jiné i horší funkci plic. Přestože je třeba výsledky výzkumu potvrdit v dlouhodobém měřítku, vědci varují uživatele e-cigaret před hrozbou cévních onemocnění. Mezi ně patří například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.
„Lidé se mylně domnívají, že elektronické cigarety jsou bezpečnější alternativou cigaret na bázi tabáku, ale ve skutečnosti to není pravda,“ cituje CNN Marianne Nabboutovou, hlavní autorku studie a rezidentku radiologie na Arkansaské univerzitě v Little Rock.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Močení ve sprše je běžné, ale není bez rizika, říkají lékaři. Kdy si dát pozor?
Přestože e-cigarety neobsahují stejné látky způsobující rakovinu jako tabákový kouř, lidé i v těchto případech vdechují chemikálie. A podle zmiňované studie to má vliv na lidské zdraví. „I kdyby v e-cigaretě nebyl žádný nikotin, mohou tam být další škodlivé látky,“ podotkla Nabboutová.
E-cigarety totiž fungují tak, že ohřívají kapalinu, která se mění na páru. Tu pak uživatel vdechuje. Pára ale obsahuje víc než jen vodu. V závislosti na přístroji může obsahovat také olovo, nikl, formaldehyd, propylenglykol nebo glycerin.
„To je pravděpodobně důvod, proč jsme viděli tak významné následky, dokonce i po kouření elektronických cigaret bez nikotinu,“ dodala autorka studie.
Nabboutová a její kolegové zkoumali, co se děje s těly kuřáků cigaret, e-cigaret (tzv. vaperů) a lidí, kteří užívají oboje. Pracovali s 31 kuřáky a vapery ve věku od 21 do 49 let, přičemž výsledky porovnali s výsledky 10 lidí, kteří nekouřili ani nevapovali. Ve třech samostatných sezeních každý účastník absolvoval vyšetření magnetickou rezonancí před a po vapování nebo kouření tabákových cigaret, elektronických cigaret s nikotinem a elektronických cigaret bez nikotinu.
Vědci také studovali průtok krve. Účastníkům studie nasadili na horní stehno škrtidlo, které následně uvolnili. Hodnotili tak rychlost průtoku krve v tepně a měřili množství kyslíku v krvi vracející se žilami do srdce.
Po vapování nebo kouření zaznamenali vědci u účastníků studie výrazné snížení rychlosti proudění krve ve stehenní tepně. Nejvýraznější snížení vaskulární funkce naměřili u kuřáků nikotinových e-cigaret, hned poté u lidí, kteří si dali elektronickou cigaretu bez nikotinu.
Dobrá vaskulární funkce umožňuje cévám, aby se správně rozšiřovaly a zase stahovaly, což zajišťuje efektivní průtok krve, dodávání kyslíku a živin do těla a odstraňování odpadních látek. Naopak špatná funkce cév může vést k tvorbě krevních sraženin, vysokému krevnímu tlaku či dalším závažným cévním onemocněním jako jsou infarkt nebo mrtvice.
Výzkum také ukázal, že po kouření e-cigaret – s nikotinem nebo bez něj – došlo ke snížení nasycení krve kyslíkem. To znamená, že plíce pravděpodobně přijímaly méně kyslíku. Sami vědci ale zdůrazňují, že je zapotřebí další výzkum, aby se jejich zjištění potvrdila a aby se účinky všech typů cigaret prozkoumaly v dlouhodobém horizontu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V 17 zemích se šíří zabijácký virus. Varuje před ním i české ministerstvo