Proč se při řešení vlastní mobility spoléhat na velké korporace a jejich sliby zachránit svět, když to můžete udělat sami? Pátrání po udržení spalovacího motoru naživu i v budoucnosti bez fosilních paliv přivedlo nizozemského vynálezce na geniální řešení. Ano, Slootmotor je jediné vozidlo, které skutečně nabízí alternativu.
Vypadá jako něco mezi socialistickými motokoly Babetta a Stadion a na místě zadního nosiče vozí obrovskou baňku s neméně velkým kondomem naplněným metanem, který je použit pro spalování v malém motůrku. Ano, Slootmotor Gijse Schalxe je strojem zcela nezávislým na čerpacích nebo dobíjecích stanicích. Jezdí totiž na výbušný plyn běžně se vyskytující v přírodě. Na jeho svépomocné získávání aby si však člověk vzal dovolenou...
Slootmotor dosahuje podobných výkonů, jako když moped pálí běžný benzin. Na jednu nádrž ale ujede jen 20 km. Zdroj: AP
Slootmotor dosahuje podobných výkonů, jako když moped pálí běžný benzin. Na jednu nádrž ale ujede jen 20 km. Zdroj: AP
Osm hodin na dvacet kilometrů
Ať už jde o nadýmání krav, tlení rostlin v mokřadech, těžbu uhlí nebo pěstování rýže, u všech těchto procesů vzniká nemalé množství metanu. Ten je v praxi ještě nebezpečnější než ostrakizovaný CO2, protože ještě výrazněji zvyšuje takzvaný skleníkový efekt. Spalování metanu je tedy pro planetu paradoxně prospěšnější než ho nechat jen tak unikat.
Kde a jak ale takový metan vlastnoručně sehnat? Bez moderních technologií to není jednoduché – a především je to velmi pracné. Gijs se proto musí vydávat do bažin a zavlažovacích kanálů poblíž svého bydliště, kde hledá metanové bubliny v podloží, které vznikají například hnitím ryb či potkanů.
Gijs při tankování pohonného plynu Zdroj: AP
Naplnit jednu „nádrž svého motocyklu mu trvá asi 8 hodin a ujede na ni přibližně 20 kilometrů. Jak sám řekl, jeho prvních 500 metrů na „ulovené“ energii bylo jeho nejkrásnějších. Z myšlenky, že si palivo dokáže získat sám, aniž by musel podporovat ropné společnosti a jejich praktiky, je nadšený. O případné masové reprodukci originálního vynálezu se nám bohužel nic zjistit nepodařilo...