reklama

Kutil si postavil ekologický motocykl, bioplyn vozí v kondomu. Palivo si shání sám

Proč se při řešení vlastní mobility spoléhat na velké korporace a jejich sliby zachránit svět, když to můžete udělat sami? Pátrání po udržení spalovacího motoru naživu i v budoucnosti bez fosilních paliv přivedlo nizozemského vynálezce na geniální řešení. Ano, Slootmotor je jediné vozidlo, které skutečně nabízí alternativu.

reklama

Vypadá jako něco mezi socialistickými motokoly Babetta a Stadion a na místě zadního nosiče vozí obrovskou baňku s neméně velkým kondomem naplněným metanem, který je použit pro spalování v malém motůrku. Ano, Slootmotor Gijse Schalxe je strojem zcela nezávislým na čerpacích nebo dobíjecích stanicích. Jezdí totiž na výbušný plyn běžně se vyskytující v přírodě. Na jeho svépomocné získávání aby si však člověk vzal dovolenou...

Osm hodin na dvacet kilometrů

Ať už jde o nadýmání krav, tlení rostlin v mokřadech, těžbu uhlí nebo pěstování rýže, u všech těchto procesů vzniká nemalé množství metanu. Ten je v praxi ještě nebezpečnější než ostrakizovaný CO2, protože ještě výrazněji zvyšuje takzvaný skleníkový efekt. Spalování metanu je tedy pro planetu paradoxně prospěšnější než ho nechat jen tak unikat.

Kde a jak ale takový metan vlastnoručně sehnat? Bez moderních technologií to není jednoduché – a především je to velmi pracné. Gijs se proto musí vydávat do bažin a zavlažovacích kanálů poblíž svého bydliště, kde hledá metanové bubliny v podloží, které vznikají například hnitím ryb či potkanů.

Naplnit jednu „nádrž svého motocyklu mu trvá asi 8 hodin a ujede na ni přibližně 20 kilometrů. Jak sám řekl, jeho prvních 500 metrů na „ulovené“ energii bylo jeho nejkrásnějších. Z myšlenky, že si palivo dokáže získat sám, aniž by musel podporovat ropné společnosti a jejich praktiky, je nadšený. O případné masové reprodukci originálního vynálezu se nám bohužel nic zjistit nepodařilo...

Tagy:
metan ekologie motocykl vynález kondom skleníkové plyny bioplyn Slootmotor

Hlavní zprávy

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama