Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.
Proč si dnes ženy stále častěji nechávají zamrazit vajíčka, a to i přesto, že jsou jinak zdravé?
Je to určitě dáno tím, že jsou dnes pod velkým tlakem. Ve 25 letech, kdy je ideální čas na početí, mnohdy teprve dokončují studium vysoké školy, začnou pracovat a tvořit si finanční zázemí. Současně jim ale v tomto věku začíná postupně klesat kvalita vajíček.
Co všechno musí žena udělat pro to, aby si mohla nechat zamrazit vajíčka? Podstupuje klasickou stimulaci a odběr vajíček pod narkózou jako při umělém oplodnění?
Ano, přesně tak. Je potřeba získat větší množství vajíček. Proto se ženě podávají hormony za účelem stimulace vaječníků, aby uzrálo více vajíček „do zásoby“.
MUDr. Štěpán Machač Ph.D. absolvoval Lékařskou fakultu Palackého univerzity v Olomouci. Následně získal atestaci I. a II. stupně v oboru gynekologie a porodnictví, postgraduální specializaci v oboru gynekologie a porodnictví a specializaci v oboru reprodukční medicína. Je vedoucím lékařem olomoucké IVF Clinic a IVF specialistou reprodukční kliniky Reprofit International. Působí také jako předseda výboru Sekce asistované reprodukce České gynekologické a porodnické společnost ČLS JEP a členem European Society of Human Reproduction and Embryology.
Když se tato vajíčka zamrazí, jak velká je šance, že přežijí rozmrazení?
Zatímco dříve byl úbytek vajíček po rozmrazení poměrně velký, v současnosti díky moderní šetrné technice „přežije“ až 90 procent vajíček, tedy většina. Jen pro srovnání: Dříve se jich podařilo rozmrazit zhruba polovinu.
Když má žena stálého partnera, ale chce mateřství ještě odsunout, není lepší nechat si rovnou zamrazit embrya, tedy oplodněná vajíčka?
Ano s mražením embryí máme více zkušeností, ale ta vždy patří páru, kdežto vajíčka jen ženě. Takže pokud se žena s partnerem později rozejde, nemůže embrya využít pouze ona sama. Zatímco když si nechá zamrazit jen vajíčka, má jistotu, že je bude moci využít s jakýmkoliv jiným partnerem.
Jak vůbec probíhá mražení vajíček a kolik za to žena zaplatí?
Jedná se o ultrarychlé mražení v tekutém dusíku (minus 197 °C). Cílem je, aby v buňce nevznikly krystaly ledu. Cena se mění v závislosti na tom, kolik žena potřebuje léků. Obvykle je to do třiceti tisíc korun.
Hradí tento výkon pojišťovny?
Zatím ne, stimulaci a veškeré výkony si musí pacientka zaplatit sama.
V čem se moderní technologie liší od té původní?
Původně se mrazilo v automatu, který snižoval teplotu postupně v řádu minut až hodin. Současná technika je mnohem šetrnější.
Jak dlouho mohou být vajíčka zamrazená?
Zamrazení vajíček není časově omezené, může to být v řádech měsíců, let i desetiletí. Dalo by se říct až „nekonečně dlouho“.
Zamrazení vajíček lze využít také v případě darování vajíček. Jak to funguje?
Ano, lze zamrazit i vajíčka od dárkyně, i když v takovém případě většinou vajíčka hned oplozujeme a zamrazujeme až hotová embrya.
Jaký je ideální věk na zamrazení vajíček a proč?
Pokud chce mít žena dostatečně kvalitní vajíčka „na pozdější mateřství“, je vhodné, aby si je nechala zamrazit nejpozději do 32. roku života. Je to dáno tím, že optimální věk pro početí, co se kvality vajíček týká, je mezi 24 až 30 lety. Poté jejich kvalita prudce klesá.
Co když se žena rozhodne nechat si zamrazit vajíčka později? Například proto, že nemá zrovna stálého partnera?
Stává se, že ženy přijdou třeba i kolem 40. roku a myslí si, že jim uchování vajíček stoprocentně zajistí potomka. Bohužel tomu tak ale není. Vajíčka už v tomto věku nejsou obvykle dostatečně kvalitní a často není co zamrazit.