reklama

Tereza porodila miminka do dlaně. Jedno z dvojčat vážilo dvakrát víc než druhé

Tereza Pasdiorová je maminkou tří krásných zdravých dětí. Nikdo by nehádal, že se její dnes už sedmiměsíční dvojčátka narodila ve 31. týdnu těhotenství. Předčasný porod před 37. týdnem těhotenství není bohužel nic neobvyklého. Ročně se u nás narodí až osm procent nedonošených dětí. Lékaři dokážou zachránit i miminka, která přijdou na svět až šestnáct týdnů před termínem porodu. Přečtěte si příběh dvojčátek Maxima a Matea, která patří mezi „miminka do dlaně“.

reklama

První těhotenství s dcerou Viktorkou bylo ukázkové a ve 37. týdnu těhotenství se narodila zdravá holčička s mírami 2,57 kg a 45 cm. „Už tehdy jsem si říkala, jak máme maličké miminko, protože dcera byla oproti jiným miminkům skutečně malinká. To jsem ještě nevěděla, že v dalším těhotenství budu mít mnohem menší děti,“ vypráví svůj příběh Tereza. Přestože její dědeček pocházel z dvojvaječných dvojčat, bylo pro rodiče velkým překvapením, když se napodruhé podařila právě dvojčátka.

Miminka v bříšku rostla každé svým tempem. Jeden z chlapců byl ale mnohem menší, proto jsem musela chodit na pravidelné kontroly.

„Druhé těhotenství bylo také velmi pohodové, až na počáteční nevolnosti a rychle rostoucí bříško, ale to je asi u dvojčat normální. Kolem dvacátého týdne však lékaři zjistili růstový rozdíl mezi oběma dětmi,“ pokračuje mladá maminka. Jedno z miminek rostlo pomaleji než to druhé. „Paní gynekoložka mě raději poslala na kontrolu do fakultní nemocnice v Ostravě, kam jsem musela dojíždět na pravidelné kontroly,“ dodává. Po nějakou dobu se zdálo být vše v pořádku. Miminka v bříšku rostla, i když každé svým tempem a jedno bylo stále menší než druhé.

„Na kontrole ve 29. týdnu však byly zjištěny špatné průtoky placenty a musela jsem ihned do nemocnice, protože hrozil předčasný porod. Lékaři začali s kortikoidovou léčbou,“ vzpomíná. Ve 31. týdnu jí však praskla plodová voda a bylo rozhodnuto, že děti musí ven. Rozdíl mezi oběma chlapci byl obrovský. Zatímco Mateo se narodil s mírami 1 590 gramů a 44 cm, Maxim vážil pouhých 800 gramů a měřil 33 cm.

Maximek byl neuvěřitelně malinký, oproti svému bráškovi poloviční. Od začátku jsem ale věřila, že to oba kluci zvládnou.

„Kluky jsem viděla asi vteřinu po porodu a následně museli být převezeni na jednotku intenzivní a resuscitační péče (JIRP). Věděla jsem, že jsou malinkatí, hlavně tedy Maximek, ale věřila jsem, že všechno zvládnou. Rodí se i mnohem menší miminka, která nakonec vše doženou,“ dodává maminka.

„Dvojčátka jsem navštívila v den svých narozenin na jednotce intenzivní péče. Nikdy nezapomenu na ten okamžik, kdy jsem je konečně mohla vidět. Vůbec jsem si nedokázala představit tak malá miminka, i když jsem už v průběhu těhotenství navštívila webové stránky pacientské organizace Nedoklubko, přečetla si několik příběhů předčasně narozených miminek, nebyla jsem na tohle připravená,“ pokračuje maminka ve svém vyprávění. „Byl tak maličký! Bráška Mateo byl proti němu obřík, ačkoliv oba byli menší než panenka naší dcerky Viktorky,“ dodává.

Velkou oporou byl Tereze manžel Daniel i starší dcera Viktorka, se kterou se mohla setkat po pěti dnech od porodu, kdy ji propustili z nemocnice domů. „Vzpomínám si, jak se mě malá ptala, kde jsou bráškové. Bylo těžké vysvětlit dvouapůlleté holčičce, co se stalo, a že bude maminka každý den odjíždět zpátky do nemocnice,“ pokračuje. Rodina musela skloubit péči o malou dceru a každodenní návštěvy dvojčátek v nemocnici. Vše bylo jako na houpačce, chvíle radosti, když se dětem dobře dařilo, střídaly okamžiky strachu, když došlo ke komplikacím. „Nejhorší bylo, když Maxim musel podstoupit operaci bříška z důvodu špatného trávení mateřského mléka,“ vzpomíná maminka. I tuto komplikaci ale malý bojovník zvládl.

„Naštěstí mezi těmi všemi šedivými dny byly takové, jako první doteky, klokánkování, přebalování a první kojení. Všechny tyto chvíle nám dávaly s manželem sílu dále bojovat, a hlavně se nehroutit,“ říká Tereza.

Trvalo dlouhých 72 dnů, než mohla být rodina konečně doma pohromadě. Obě miminka svůj boj vyhrála.

Protože byl mezi kluky velký váhový rozdíl, museli si je rodiče odvézt domů postupně. Maximek strávil v nemocnici dlouhých 72 dní. „Pak už jsme konečně byli všichni doma pohromadě. Jsem moc ráda, že i přes jejich ne zrovna jednoduchý start do života vše dohnali a dnes jsou z nich sedmiměsíční – korigovaně pětiměsíční miminka, která se mají čile k světu. Nikdo by neřekl, že se narodili předčasně,“ dodává šťastná maminka, které jako mnoha ostatním rodinám „miminek do dlaně“ pomohla pacientská organizace Nedoklubko.

„Jsem moc ráda, že tato organizace existuje. Hodně mi pomohlo vědět, že v tom nejsme sami. Navíc díky Nedoklubku jsme se dozvěděli spoustu důležitých informací,“ doplňuje. I když se Maximek narodil s poloviční váhou oproti svému bráškovi Mateovi, všechno krásně dohnal. Maxim dnes váží 6 kg a jeho bráška Matejko 7,7 kg. „Kluci za sebou mají první očkování, chystají se na první příkrmy a neustále si spolu povídají tou svou miminkovskou řečí. Jsem nesmírně vděčná, že mám tři zdravé a krásné děti,“ uzavírá maminka Tereza.

Běh pro miminka do dlaně s Nedoklubkem

Pacientská organizace Nedoklubko byla založena v roce 2002. V čele organizace stojí Lucie Žáčková, která před jedenácti lety porodila dceru o patnáct týdnů dříve. Nedoklubko spolupracuje se všemi neonatologickými centry v Česku. V současné době – od 16. do 31. srpna probíhá projekt Rozběháme Česko. Lidé po celé republice se tak mohou zapojit, kdekoliv budou chtít, do charitativního běhu na podporu nedonošených miminek.

„Z výtěžku výzvy Rozběháme Česko plánujeme vydat sbírku příběhů malých ‚Nedoklubek‘. V rámci běhu se setkáváme pracovně také se slovenskou organizací Malíček, která také pomáhá rodinám nedonošených miminek. Sbírka bude obsahovat jak české, tak slovenské příběhy,“ upřesňuje ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková. Jedná se o běh na 5 km pro ženy a muže, 1 km pro děti. „Nemusí se jednat o klasický běh. Každý si může zvolit to, co mu vyhovuje – kolo, brusle, procházku s kočárkem. Stačí se jen registrovat na našem webu, nastavit svou osobní výzvu zaběhnutého času v období mezi 16. a 31. srpnem,“ upřesňuje Lucie. Dodává, že startovné činí 100 korun, ale projekt lze podpořit i vyšší částkou.

Tagy:
miminko porod dvojčata Nedoklubko předčasně narozené dítě nedonošené děti

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup
Energetika

Sledujte ŽIVĚ: Jak požádat o podporu kvůli zdražení energií? Jurečka představí postup

Ministerstvo práce se chystá zveřejnit informace k vyplácení podpory kvůli zdražení energií. Informovat bude o tom, jaké dávky je možné získat a jak je potřeba v případě, že je chcete, postupovat. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že jeho úřad v pátek spustí webovou kalkulačku, na které si budou lidé moci spočítat, zda na příspěvek od státu dosáhnou. Přímý přenos z tiskové konference, která je plánovaná na 9:30, sledujte přímo tady v článku.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Kauza odebrání synů: Šance na vítězství Michalákové je už malá, řekl po soudu Zaorálek

Rozhodnutí evropského soudu v případu odebrání dětí Evě Michalákové je zřejmě definitivní. Ačkoliv existuje možnost odvolání se k Velkému senátu, soudci ji mohou vetovat, myslí si bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve vysílání CNN Prima NEWS přiznal, že ho verdikt do jisté míry překvapil – v podobných kauzách totiž byla rozhodnutí evropského soudu o něco příznivější.

reklama