Spotřebitelské ceny pokračovaly v růstu i během května. Jejich tempo měřené meziročním přírůstkem indexu spotřebitelských cen se oproti dubnu snížilo na 2,9 procenta. Nejvíce zdražilo ovoce, mouka, vepřové maso a uzeniny.
Meziroční míra inflace v květnu ve srovnání s dubnem klesla o 0,3 procentního bodu. Přesto zůstala vysoko nad dvouprocentním cílem České národní banky a jen těsně pod horní (tříprocentní) hranicí jejího tolerančního pásma. Nejvíce zdražovaly potraviny, jejichž ceny u nás rostou dvakrát rychleji než například v sousedním Německu.
Největší cenový přírůstek zaznamenalo ovoce, které meziročně zdražilo o 25,4 procenta. Ceny mouky, vepřového masa a uzeniny vzrostly o více než třináct procent. Poměrně výrazně zdražovaly také alkoholické nápoje a tabák. Ceny lihovin vzrostly bezmála o devět procent, pivo o 3,5 procenta. Zde se projevilo dřívější navýšení spotřební daně. Opačným směrem se „vydaly“ ceny másla, které zlevnilo o 7,7 procenta.
Čeká nás pokles inflace, věští ČNB i analytici
Aktuální vývoj inflace je tak v souladu s dubnovou prognózou České národní banky. Podle ní se měl meziroční přírůstek spotřebitelských už během druhého čtvrtletí dostat zpět pod horní hranici jejího tolerančního pásma, což se skutečně stalo. Vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji, kdy česká ekonomika prochází zřejmě nejhlubší recesí od svého vzniku, se ale nedá od bankovní rady České národní banky očekávat, že by proti stále relativně vysoké inflaci zakročila.
„V dalším období počítáme s tím, že snížená spotřebitelská poptávka bude působit proti růstu cen, zatímco oslabená česká koruna bude ceny navyšovat. Cena ropy začala v květnu růst a v dalších měsících se budou mírně zvyšovat ceny u čerpacích stanic ovšem z extrémně nízkých úrovní. Levná ropa navíc bude působit ve směru poklesu jiných cen v ekonomice,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Michal Brožka, ekonomický analytik Komerční banky.
Prognóza České národní banky počítá s tím, že se míra inflace dostane ještě letos nebo zkraje příštího roku pod dvě procenta. „Počítáme s tím, že spotřebitelské ceny v příštích měsících budou oproti současné úrovni růst jen minimálně a meziroční inflace se koncem roku dostane poblíž 1,3 procenta,“ doplnil Brožka. Je tedy málo pravděpodobné, že by Česká národní banka svými měnověpolitickými nástroji proti současné stále relativně vysoké inflaci zasahovala.