reklama

Kvůli koronaviru chybí pečovatelky. Trpí nemocní i jejich rodiny, které nestíhají

Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani terénním pečovatelkám, které se starají o seniory v jejich domácím prostředí. Vzhledem k vysokému počtu zaměstnanců v karanténě nebo v izolaci teď pečovatelské služby musejí výrazně omezovat své služby. A to tvrdě dopadá jak na seniory, tak na jejich rodiny.

reklama

Pečovatelka Ludmila Vurstová se stará o 89letou Terezii Friščákovou každý den od osmi ráno do půl třetí odpoledne. Běžně by ji po poledni střídala další asistentka, která by zůstala do sedmi do večera. Teď ale nemá kdo přijít, kvůli covidu je část pečovatelek mimo hru.

„Momentálně máme 10 z 30 asistentek s potvrzenou nemocí,“ uvedla ředitelka terénní pečovatelské služby v Liberci Eva Štanclová. „Každá asistentka teď dělá mnohem víc hodin, zastupujeme my, zastupuje vedení,“ doplnila Vurstová.

K tématu

Terezie Friščáková má přitom Alzheimerovu chorobu a péči potřebuje 24 hodin denně, po zbylou dobu se o ni musí starat její dcera. Ta byla dosud zvyklá být mamince k ruce přes noc, teď musí pokrýt i část dne. „V podstatě spím jen dvě hodiny v kuse, protože jí je jedno, jestli je den, nebo noc. Do toho mám firmu, takže se pokouším nějak pracovat,“ popsala Eva Rozkovcová.

Sama přiznává, že tahle situace dlouhodobě udržitelná není. „Ta péče neuvěřitelně vysiluje, ani ne tak fyzicky, ale hlavně psychicky. Pryč ji dávat nechci, to nepřipadá v úvahu. Myslím, že by to pro ni byla neuvěřitelná zrada,“ dodala Rozkovcová.

V kartotéce zmíněné pečovatelské služby je 70 klientů a ve více než polovině případů se musela péče výrazně omezit a předat rodinným příslušníkům. Jak dlouho tento výjimečný stav potrvá, zatím nikdo netuší.

Tagy: péče senioři Liberec klient koronavirus COVID-19 pečovatelská služba nákaza koronavirem

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

Majitel pohřební služby: Tolik zemřelých jako letos v říjnu jsme nikdy neměli

„Posledních patnáct let měla firma kolem 20 až 25 zemřelých za měsíc, v říjnu nám přes pohřební službu prošlo 42 zemřelých. Takové počty jsem během téměř dvaceti let nezažil,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Michal Žoudlík, který má spolu s otcem a bratrem pohřební službu v Jindřichově Hradci. Pohřebnictví je jedno z odvětví, na které stát zapomněl, a tak Žoudlíkovi do ochranných hygienických prostředků investovali během pandemie už téměř padesát tisíc. Vládní restrikce je však naučily dělat on-line přenosy ze smutečních obřadů.

Koronavirus

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Za středu přibylo téměř 5000 nakažených koronavirem. Číslo R nebezpečně roste

Ve středu přibylo v Česku 4 931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve středu. Oproti úterý je nárůst nižší zhruba o 900 případů. Vyplývá to z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví. Údaje za středu ministerstvo zveřejnilo kvůli technickým problémům až krátce před 08:00, obvykle jsou data aktualizována kolem 01:00 v noci.

Politika

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci proberou spotřební daň pivovarů i bezpečnostní prověrky

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci proberou spotřební daň pivovarů i bezpečnostní prověrky

Sněmovna má ve čtvrtek zrychleně schvalovat trvalé osvobození pivovarů od spotřební daně za vylité nebo vrácené pivo. Poslanci budou hlasovat také o novele, díky níž nebude žadatelům o prodloužení bezpečnostní prověrky při krizových stavech hrozit, že nedostanou rozhodnutí včas. Ve druhém čtení by měli poslanci pokračovat v debatě o sporném návrhu takzvaného nízkouhlíkového zákona o výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

reklama
Kdo urazí majestát, jde na 15 let za mříže. Thajský král se brání revoluci po svém
Energošmejdi, třeste se. Poslanci zpřísní podomní prodej elektřiny. Jak nenaletět?
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Nastavená pravidla jsou absurdní. Některé školy je nedokážou splnit, říká Sekyrka
reklama
reklama
Jednou si zahrajeme v nebi, vzkázal Pelé Maradonovi. Smutní nejen fotbalový svět

Fotbal

Domácí zpravodajství

Blatný: Zemře až 10 tisíc nakažených. Covid je nyní příčinou u 40 procent z nich
Další články
reklama
reklama