reklama

Kvůli koronaviru chybí pečovatelky. Trpí nemocní i jejich rodiny, které nestíhají

Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani terénním pečovatelkám, které se starají o seniory v jejich domácím prostředí. Vzhledem k vysokému počtu zaměstnanců v karanténě nebo v izolaci teď pečovatelské služby musejí výrazně omezovat své služby. A to tvrdě dopadá jak na seniory, tak na jejich rodiny.

reklama

Pečovatelka Ludmila Vurstová se stará o 89letou Terezii Friščákovou každý den od osmi ráno do půl třetí odpoledne. Běžně by ji po poledni střídala další asistentka, která by zůstala do sedmi do večera. Teď ale nemá kdo přijít, kvůli covidu je část pečovatelek mimo hru.

„Momentálně máme 10 z 30 asistentek s potvrzenou nemocí,“ uvedla ředitelka terénní pečovatelské služby v Liberci Eva Štanclová. „Každá asistentka teď dělá mnohem víc hodin, zastupujeme my, zastupuje vedení,“ doplnila Vurstová.

Terezie Friščáková má přitom Alzheimerovu chorobu a péči potřebuje 24 hodin denně, po zbylou dobu se o ni musí starat její dcera. Ta byla dosud zvyklá být mamince k ruce přes noc, teď musí pokrýt i část dne. „V podstatě spím jen dvě hodiny v kuse, protože jí je jedno, jestli je den, nebo noc. Do toho mám firmu, takže se pokouším nějak pracovat,“ popsala Eva Rozkovcová.

Sama přiznává, že tahle situace dlouhodobě udržitelná není. „Ta péče neuvěřitelně vysiluje, ani ne tak fyzicky, ale hlavně psychicky. Pryč ji dávat nechci, to nepřipadá v úvahu. Myslím, že by to pro ni byla neuvěřitelná zrada,“ dodala Rozkovcová.

V kartotéce zmíněné pečovatelské služby je 70 klientů a ve více než polovině případů se musela péče výrazně omezit a předat rodinným příslušníkům. Jak dlouho tento výjimečný stav potrvá, zatím nikdo netuší.

Tagy:
Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ slavnostní zahájení Hvězdné sezóny na Primě. Na co nového se můžete těšit?

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala hvězdný program. Nové pořady i podzimní programové schéma představí na speciální tiskové konferenci generální ředitel skupiny Prima Marek Singer a programový ředitel skupiny Prima Roman Mrázek, chybět nebudou ani hvězdné tváře z našich pořadů. Sledujte velkolepé zahájení v úterý od 16:15 přímo v tomto článku nebo na facebookových stránkách Primy.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama