reklama

Kvůli koronaviru chybí pečovatelky. Trpí nemocní i jejich rodiny, které nestíhají

Nákaza koronavirem se nevyhýbá ani terénním pečovatelkám, které se starají o seniory v jejich domácím prostředí. Vzhledem k vysokému počtu zaměstnanců v karanténě nebo v izolaci teď pečovatelské služby musejí výrazně omezovat své služby. A to tvrdě dopadá jak na seniory, tak na jejich rodiny.

reklama

Pečovatelka Ludmila Vurstová se stará o 89letou Terezii Friščákovou každý den od osmi ráno do půl třetí odpoledne. Běžně by ji po poledni střídala další asistentka, která by zůstala do sedmi do večera. Teď ale nemá kdo přijít, kvůli covidu je část pečovatelek mimo hru.

„Momentálně máme 10 z 30 asistentek s potvrzenou nemocí,“ uvedla ředitelka terénní pečovatelské služby v Liberci Eva Štanclová. „Každá asistentka teď dělá mnohem víc hodin, zastupujeme my, zastupuje vedení,“ doplnila Vurstová.

K tématu

Terezie Friščáková má přitom Alzheimerovu chorobu a péči potřebuje 24 hodin denně, po zbylou dobu se o ni musí starat její dcera. Ta byla dosud zvyklá být mamince k ruce přes noc, teď musí pokrýt i část dne. „V podstatě spím jen dvě hodiny v kuse, protože jí je jedno, jestli je den, nebo noc. Do toho mám firmu, takže se pokouším nějak pracovat,“ popsala Eva Rozkovcová.

Sama přiznává, že tahle situace dlouhodobě udržitelná není. „Ta péče neuvěřitelně vysiluje, ani ne tak fyzicky, ale hlavně psychicky. Pryč ji dávat nechci, to nepřipadá v úvahu. Myslím, že by to pro ni byla neuvěřitelná zrada,“ dodala Rozkovcová.

V kartotéce zmíněné pečovatelské služby je 70 klientů a ve více než polovině případů se musela péče výrazně omezit a předat rodinným příslušníkům. Jak dlouho tento výjimečný stav potrvá, zatím nikdo netuší.

Tagy: péče senioři Liberec klient koronavirus COVID-19 pečovatelská služba nákaza koronavirem

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Praktický lékař: Očkování stagnuje, vakcínu jsme začali rozvážet ze zoufalství
Dětské oblečení ani obuv od pondělí nenakoupíte. Které obchody zůstanou otevřené
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama