Je zásadní, aby Češi ještě nejméně 14 dnů, tedy do konce listopadu, dodržovali přísná epidemiologická opatření. V rozhovoru pro CNN prima NEWS to prohlásil exministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Důležité je to podle něj i proto, abychom neměli Vánoce pod zámkem. V rozhovoru také nastínil, jak by měl vypadat rozvolňovací plán PES, který jeho nástupce Jan Blatný představí v pátek. Podle Prymuly se bude řídit i regionálně. Pochválil také Pražany za to, jak se k nařízením postavili disciplinovaně.
Máme reprodukční číslo 0,8. Je to hranice, o které jste říkal, že se může začít rozvolňovat. Můžeme to tedy tak chápat?
Nemůžeme to tak chápat. Ještě je potřeba splnit druhou podmínku, být pod tisícem nakažených denně. To ještě zdaleka nejsme.
Co vše se tedy musí ještě stát, aby se mohlo rozvolňovat?
Zítra ministerstvo zveřejní celou škálu opatření, tak si počkejme. Ale obecně, aby se dalo rozvolňovat reálně a ne jen kosmeticky, tak si myslím, že je potřeba být pod tisícem nakažených denně. Tu hranici 0,8 začínáme dosahovat, ale záleží také na obrovské náloži, která tu ještě bohužel je.
Potřebujeme postupovat uvážlivě, abychom tady o Vánocích nemuseli sedět pod zámkem
Pod tisícem nakažených, jak to konkrétně myslíte?
Tisíc nových případů denně.
Takže bychom se potřebovali dostat pod tisíc nových případů denně? To bude ještě asi dlouho trvat, když ještě minulý týden bylo 13 tisíc a nyní se držíme kolem devíti...
No tak dlouho… Kdyby se průběžně nerozvolňovalo a počkalo se nějakých 14 dnů nebo dva až tři týdny, tak je trajektorie nabraná poměrně slušně a bude důležité, aby se to nepokazilo. Sestupný trend už byl zahájen poměrně markantně.
Takže do tří týdnů se dostaneme pod tisíc nakažených denně?
Ne, to neříkám, že se tam dostaneme za tři týdny, to může trvat třeba pět týdnů, ale pokud by ta opatření tak, jak jsou tvrdě nastavena teď, zůstala a dodržovala se, myslím, že by to takhle dlouho mělo trvat. Stejně to bylo v první vlně, ale ne všichni jsou s tím konformní, to je pravda, a bude to tedy trvat delší dobu.
Takže teď říkáte jasně: nerozvolňovat?
Ano. Považuji to za úplně zásadní věc, aby lidé vydrželi. Uvědomme si, že jsme pořád na devíti tisících nakažených denně. To je číslo, ze kterého jsme byli osypáni v předchozích měsících a teď bychom za něj měli být rádi? Ne, určitě není doba na nějakou euforii. Sice jsme to zastavili, ale okamžitě vše rozvolnit nelze, potřebujeme sjet dolů a pak to samozřejmě možné bude. Potřebujeme postupovat uvážlivě, abychom tady o Vánocích nemuseli sedět pod zámkem.
Určitě není doba na nějakou euforii
Takže opravdu těch 14 dnů až tři neděle? Do konce listopadu by to tedy měli Češi vydržet?
Přesně tak. Osobně si myslím, že bychom 14 dnů měli poměrně přísně dodržet stávající režim a pak můžeme začít rozvolňovat. Ale je to obecná věc a konkrétně bude vše představeno v plánu.
Dokážete si představit něco, kromě ohlášeného otevření prvního a druhého stupně, co by se ale jen lehce uvolnit mohlo, aby lidé dostali alespoň trochu naděje?
Lidé od zítra uvidí mechanismus rozvolňování, který bude ve vazbě na nějaké parametry, a budou vědět, že se to může lišit v krajích. A když jeden kraj funguje lépe než druhý, tak budou i mírnější podmínky. To je věc, která je kogentní. Praha se k tomu překvapivě postavila čelem a čísla jsou tu mnohem pozitivnější v tom kladném slova smyslu.
Překvapilo vás to?
Překvapilo mě to. Když se Praha chová lépe než jižní Morava, tak je to divné.
Takže zmiňovaný PES se nebude řídit pouze pěti stadii rizika, ale bude to i návrat k semaforu?
Mělo by to být po krajích, ale nechci předbíhat. Uvidíme, s jakou variantou resort přijde, protože se na tom dělalo intenzivně 14 dnů a doznalo to značných změn. Ale ano, měla by tam být určitě regionalita.
Praha se k tomu překvapivě postavila čelem
Jakou přesně funkci v rámci rozvolňování nakonec vlastně máte? Jste na vládě, nebo na ministerstvu?
Nejsem. Teď jsem konzultant a funguji externě.
To znamená, že jednou týdně chodíte externě na vládu? Nebo jak si to máme představit?
Na vládu ani nechodím, spíš pomocí různých webexů (aplikace pro videokonference, pozn. red.) a podobně se přihlašuji, nemám tam žádný úvazek a je to víceméně moje dobrovolnost.
Z resortu jste tedy úplně pryč? Byl jste od začátku hlavní postavou v boji proti koronaviru, hlavním odborníkem, zaváděl opatření, rozvolňoval a nyní jste se opravdu úplně stáhl? Nebo jste vše připravil a ministerstvo čerpá i z toho, co jste tam nechal?
Veškerá silná opatření jsem zaváděl jak v první, tak ve druhé vlně de facto já, takže teď už se půjde spíš dolů, než že by se něco přidávalo.
Takže jste udělal tu nepříjemnou práci a teď někdo jiný slízne smetanu?
To tak bývá, no…