Roman Prymula o současné situaci (zdroj: CNN Prima NEWS)
Během teplého počasí v létě se letos koronavirus může šířit výrazně rychleji než loni. Na vině jsou nebezpečné mutace viru. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula.
Podle Prymuly by vliv počasí nemusel být tolik určující pro šíření epidemie. Lidé podle něj mají za pěkného počasí větší možnost se neshlukovat „Není to až tak otázka vysokých teplot a jejich neprospívání viru. Víme, že k šíření docházelo i v zemích, kde jsou vysoké teploty. Spíš jde o to, že lidé se logicky chovají jinak, neshlukují se tak často. Pokud toto bereme v potaz, vliv počasí v uplynulém období byl zhruba čtyřicetiprocentní. To znamená, že aktivity přenosu klesaly,“ vysvětlil.
„Můžeme ale očekávat, že u té současné mutace je výrazně silnější a pozitivní efekt kolem 40 až 70 procent. Tak tady pokles úplně výrazný nebude a musíme s tím počítat,“ dodal Prymula.
Epidemiolog dodal, že základem všeho je v každém případě dodržování protiepidemických opatření. „Tady to není o tom, abychom dodržovali pravidla, když nás sleduje policie, ale i v době, kdy se na nás nikdo nedívá. Je to zejména otázka distance, protože mutace se tady pohybují a zejména ta britská je schopna se šířit na poměrně velkou vzdálenost,“ řekl Prymula.
Epidemiolog a poradce prezidenta Roman Prymula. Zdroj: CNN Prima NEWS
Flegr: Na covid budeme umírat i po proočkování. Chřipka bude příští rok větší problém
Je to přesně rok, co evoluční biolog Jaroslav Flegr představil svou první předpověď vývoje koronavirové epidemie v Česku. Nyní svérázný vědec hodnotí, jak se trefil, či spletl a věští, co nás čeká v nadcházejících měsících.
Očkování v Srbsku
Srbsko nabízí očkování proti koronaviru i cizincům. V zemi se už například nechal naočkovat podnikatel Tomáš Čupr. Ten nyní chystá „letecký most“ na Balkán pro své zaměstnance, ale i další Čechy, jelikož se prý naše vláda o nás není schopná postarat.
„Přestože Srbsko deklarovalo, že očkuje nejrychleji v Evropě, když jsme tam byli, zjistili jsme, že rychle naočkovali zhruba přes milion obyvatel. V té době na tom na počet obyvatel byli relativně dobře. Na druhou stranu neorganizovali kampaň pro své obyvatelstvo a pak rychlost očkování začala váznout,“ uvedl Prymula. „Jejich obyvatelstvo velký zájem nemělo a rozhodli se jít cestou, že očkují prakticky každého, kdo přijde a může se tam objednat. Myslím si, že systémově to není úplně šťastné, nicméně možnost to je,“ dodal epidemiolog.