reklama

Kvůli rekonstrukci neteče v brněnském paneláku voda. Na záchod musí lidé v mrazu ven

Prekérní problém řeší v těchto dnech někteří obyvatelé Brna. V několika panelácích totiž začala rekonstrukce koupelen a stoupaček. Nájemníci, kteří si nenašli náhradní ubytování, tak musejí své potřeby řešit v provizorních prostorách. Radnice jim nechala před dům přistavit stavební buňku s toaletou a sprchami. Ale v těchto mrazivých dnech to asi musí být dobrodružství.

reklama

Na výměnu stoupaček a rekonstrukci bytového jádra v každém ze 24 bytů věžáku v brněnské Bieblově ulici mají dělníci 19 dnů. V té době neteče z kohoutku voda a nejde spláchnout ani záchod. Radnice městské části Brno-sever proto nabídla obyvatelům náhradní ubytování, připomínalo prý ale holobyty bez nábytku.

Obyvatelé brněnského paneláku musí kvůli rekonstrukci chodit na záchod do kontejneru před domem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Obyvatelé brněnského paneláku musí kvůli rekonstrukci chodit na záchod do kontejneru před domem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zdroj: CNN Prima NEWS

Třeba paní Božena Tomečková si proto raději našla bydlení sama a domů si chodí vyzvednout jen poštu. „Já jsem se o tom jen tak mimochodem dozvěděla, nikdo mě nenavštívil, aby mi řekl co a jak,“ popsala.

Že by nájemníci nebyli informováni, ale odmítá místostarosta části Brno-Sever David Aleš (nestr.). „My jsme všechny nájemníky navštívili, byl to bytový technik a paní ze stavebního dozoru. Všem nájemníkům byly předem dány do schránek informace o tom, jak to bude probíhat.“

Nájemníci, kteří v budově zůstali, mají nyní k dispozici před domem vyhřívaný stavební kontejner přebudovaný na společnou koupelnu a toaletu. V době přítomnosti štábu CNN Prima NEWS ale improvizované sociální zařízení nikdo nevyužil. „To nepřipadá v úvahu, já myslím, že tam nechodí nikdo. V tom mrazu budete někam chodit? To ne,“ řekla se smíchem na rtech starší obyvatelka domu.

Obyvatelé brněnského paneláku musí kvůli rekonstrukci chodit na záchod do kontejneru před domem
Obyvatelé brněnského paneláku musí kvůli rekonstrukci chodit na záchod do kontejneru před domem
Zdroj: CNN Prima NEWS

Někteří nájemníci nad chováním radnice kroutí hlavou. V době pandemie koronaviru si nedokážou představit, že by se postupně prostřídali na jednom místě. S tím ale nesouhlasí hygienici. „Nepředpokládám, že někdo chodí na záchod nebo se sprchovat ve skupinách. Tam jde jednotlivec, tudíž riziko není žádné,“ argumentuje vedoucí odboru KHS Jihomoravského kraje Miroslav Staněk.

„Dezinfikujeme to docela pravidelně, někdy třeba i častěji. Nějaký úklid probíhá minimálně jednou týdně,“ přidává se zástupce stavební firmy. Plánovaná rekonstrukce v panelácích v Bieblově ulici začala loni v září a skončit by měla na podzim, kdy by měla zároveň zmizet i provizorní buňka suplující koupelnu.

K tématu

Další hlavní zprávy

Vláda

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu

  • Aktualizováno

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu. Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště. Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních.

Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Hilšer: Výměna ministra nikomu neprospěje. Celá vláda je na ručník, tvrdí Šimetka
Rebelie v ANO. Příspěvek pro lidi v karanténě neprošel i kvůli poslancům hnutí
Velká Babišova rošáda? Blatný a Petříček na cestě z vlády, zdravotnictví by měla ČSSD
reklama
reklama
První pokuty za nenošení respirátorů už padly. Strážníci objevili stovky hříšníků

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Česko podalo žalobu na Polsko. Požaduje zastavení těžby ve hnědouhelném dole Turów
Další články
reklama
reklama