Kvůli samotě urvala i řetěz: Žíhaná Bella hledá domov

Bella je šestiletá fenka Cane corso. Ve starověkém Římě tyto psy nasazovali do bitev. Je to velmi inteligentní, ochranářské plemeno, které je oddané svému majiteli. V případě této krásná žíhané dámy je její láska k lidem vlastně její největší překážkou k nalezení nového domova. Ale lze se divit po tom, co prožila, že se od lidí, kteří jsou na ni konečně hodní, nechce hnout?

Urvaná ze řetězu

Na Štědrý den přišla paní Renatě zpráva od kamarádky, že u silnice na Kroměřížsku běhá fenka s urvaným řetězem a že ji pojede odchytit. Jenže fenka nebyla k nalezení. „Mně to nedalo, stále mi v hlavě blikala ta informace o řetězu. Říkala jsem si, kde chudák asi žije, že je někde uvázaná celé dny a konečně se jí podařilo utéct. Rozhodla jsem se po ní pátrat,“ popisuje začátky s fenkou Bellou Renata Šuranská.

Renata sdílela příspěvek o fence na své sociální síti, zda ji někdo nepozná. A přeci jen se povedlo. „Poznali ji lidi z vesnice a dokonce mi řekli, komu patří a jak se pán jmenuje,“ říká Renata. Oslovila tedy starostu obce a ten ji potvrdil, že fenka opravdu často utíká a že žije prakticky sama u boudy, přivázaná na řetězu. „Řekl mi kde fenku najít a sousedi mi potvrdili, že takto fenka žije už tři roky, že dostane jednou za dva/tři dny granule, ale je stále sama. Sousedé ji často dírou v plotě chodili dokrmovat a dávat vodu, protože byla fenka hodná a nemuseli se jí bát. I přes to byla dost pohublá.“ Dříve podle sousedů Bella žila doma. Jenže to bylo v době, kdy měl majitel přítelkyni, pak se rozešli a fenka šla na řetěz k boudě.

Miluje lidi až tak, že si tím sama škodí

Pes, který by pro svého pána obětoval život, znal teplo domova a lásku a pak najednou je všemu konec a stane se obtížnou věcí? Těžko říct, jak moc stresující to pro Bellu muselo být. Rozhodla se ale sama, že takto žít nechce a proto se neustále snažila utíkat. Přervat kovový řetěz, to už chce pořádné odhodlání.

I proto se Renata rozhodla, že fenku dostane pryč. Oslovila majitele a tomu se doslova oddychlo, že se psa někdo ujme. „Podepsali jsme darovací smlouvu. Podařilo se mi sehnat dočaskářku –⁠ paní Janu a po prosbách, zda by nějaký spolek nepomohl s hrazením její péče a potravy mi pomohla Unie práv zvířat,“ doplňuje Renata.

Věděla, že ji čeká druhá šance

„Když jsme pro fenku s paní Janou přijely, byla naprosto připravená to místo opustit. Šla s hlavou vztyčenou, za svým „páníčkem“ se ani neohlédla a neohroženě naskočila do auta, jako kdyby věděla, že na ni někde čeká něco daleko lepšího.

Fenka k Janě přilnula a byla naprosto úžasná. V autě jízdu zvládá bez problémů, chůzi na vodítku na jedničku, vůbec netahá, lidi miluje, jen pejsky si vybírá, i když u dočaskářky jsou dva větší kamarádi a s těmi vychází.

Bella je takový „závisláček"

Vše se zdálo být bez problémů, jenže to byly svátky, kdy Jana byla se svými svěřenci celé dny doma. Problém nastal, když měla jít poprvé do práce. Bella se zoufale snažila dostat za svou novou paničkou a byla schopná se prokousat dveřmi. Bylo jasné, že se jedná o separační úzkost a tak Jana začala vše řešit. „Radili jsme se s lidmi, kteří se tomu věnují, zkoušeli jsme kapky, klec, ale i z té klece se dostala,“ říká Jana. „Problém je, že musím chodit do práce a nemám možnost s fenkou tolik pracovat. Je potřeba zkoušet odejít třeba na 10 minut, pak na nákup a stupňovat to. Malé pokroky vidím. Ale když jsem 8 hodin v práci, je to moc velký skok,“ vysvětluje Jana.

Hledá milující rodinu

Proto pro Bellu hledáme milující domov, kde by s ní lidé byli doma. Například pracují z domu, nebo bydlí s rodiči, třeba ve vícegeneračním domě. Někoho, kdo by byl ochotný s ní pracovat a pomalu ji naučit, že když páníček odejde, zase se vrátí. Bella nemá problém, když je někdo ve vedlejší místnosti, to ji stačí. Jen cítit lidskou přítomnost v domě. Fenka je podle krevního obrazu naprosto zdravá, čipovaná a každým dnem ji čeká kastrace. „Dokonce i veterinář ji při odběru krve chválil, že je moc hodná,“ říká Jana.

Fenka se nachází v Bohuslavicích u Hlučína (Ostrava)

Kontakt na Renatu, která vám řekne veškeré informace o fence je: 777 956 277

Tagy: