reklama

Latinská Amerika centrem epidemie: Brazílie překonala v počtu nakažených Rusko

Brazílie v pátek v počtu nakažených překonala Rusko. Současně je tak s více než 330 tisíci případy druhou nejvíce zasaženou zemí na světě. Hlavní krizový expert Světové zdravotnické organizace Michael Ryan označil Jižní Ameriku za nové epicentrum nákazy. Podle něj je situace v Brazílii alarmující. Počet případů ale roste i v Peru a Chile, kde se denní nárůsty pohybují kolem čtyř tisíc nakažených.

reklama

Počet nemocných v Brazílii výrazně roste. V pondělí Brazílie překonala Británii a posunula se na třetí příčku v počtu nemocných, v pátek již překonala i Rusko. Zatím však není pravděpodobné, že by brzy překonala Spojené státy, které mají zhruba 1,6 milionu případů. Odborníci upozorňují, že skutečný počet nakažených i mrtvých je zřejmě mnohem vyšší než se uvádí, protože největší ekonomika Latinské Ameriky testuje pomalu.

Vrcholu nákaza ještě nedosáhla

Na rozdíl od Spojených států a většiny evropských zemí počet nakažených a obětí v Latinské Americe roste. Pokud vezmeme denní statistiku úmrtnosti v Brazílii, Mexiku a Peru a porovnáme ji s nejvíce postiženými evropskými zeměmi  Británií, Itálií a Francií, můžeme vidět, že v Latinské Americe tento ukazatel stoupá, zatímco v jiných zemích klesá.

Počet obětí COVID-19 v Brazílii, Mexiku a Peru se zdvojnásobuje téměř každé dva týdny, zatímco v Británii se tak dělo za dva měsíce, ve Francii za čtyři měsíce a v Itálii za pět měsíců. Ve Spojených státech se počet úmrtí zdvojnásobuje přibližně každé dva měsíce. Podle odborníků dorazí vrchol epidemie v některých zemích Latinské Ameriky do několika týdnů.

V hlavním městě Peru, Limě, je přibližně 80 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče obsazených. V hlavním městě Chile, Santiagu, asi 90 procent. Když se počet nakažených denně zvyšuje, mnozí se obávají, že by tam zdravotní systém nemusel být schopen vypořádat se s tímto náporem, což se například stalo již v Ekvádoru. Pilar Massetti, šéf Ústředního krizového štábu v Peru, řekl: „Jsme špatně připraveni. Tohle je válka.“

Jak země proti šíření viru bojují?

V Mexiku a Brazílii zůstávají karanténní opatření méně přísná než v jiných latinskoamerických zemích. Úřady těchto zemí vydaly doporučení, ale neuložily striktní omezení. Brazilský prezident Jair Bolsonaro opakovaně prohlašuje, že koronavirus není velká hrozba. Například v Argentině byla zavedena povinná karanténa. Podle Castra se díky tomu Argentina a Uruguay staly z těch mála zemí v regionu, kde se šíření viru kontrolovat daří.

Zároveň se Peru stalo jednou z prvních zemí v regionu, kde byla zavedena přísná karanténa, ale počet nových infekcí a úmrtnost se i přesto nesnižují. Vzhledem k prudkému nárůstu infekce v Chile vláda oznámila zavedení povinné karantény v Santiagu. Chile je jedním z lídrů mezi latinskoamerickými zeměmi, co se týče počtu testovaných obyvatel — 21 testů na jeden tisíc lidí.

V Mexiku se provádí 1,2 testu na tisíc lidí, zatímco v USA je tento ukazatel 36 testů na tisíc osob. V Brazílii se provádí minimum testů. Podle studie lékařské fakulty Univerzity São Paulo může skutečný počet infikovaných lidí překročit oficiální hodnoty téměř patnáctkrát. Navzdory nárůstu počtu nakažených má Bolsonaro v úmyslu začít otevírat hranice. Hlavy dalších latinskoamerických zemí se ale obávají, že zhoršující se situace v Brazílii by mohla nepříznivě ovlivnit celou Latinskou Ameriku.

  • Ve čtvrtek Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, evidovala 310 087 případů nemoci COVID-19. Počet úmrtí po nákaze stoupl v pátek na 21 048. Podle počtu obětí je Brazílie na šesté příčce.
  • V Latinské Americe následuje Brazílii Peru s téměř 112 000 potvrzenými případy infekce a Chile s Mexikem.
  • Mexické ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že za poslední den zaznamenalo rekordních 479 úmrtí lidí s novým koronavirem a 2 960 nově potvrzených případů. Země tak má od odhalení prvního případu COVID-19 koncem února 62 527 potvrzených nemocných a 6 989 lidí s nemocí zemřelo.
  • Argentina v pátek překonala hranici 10 000 potvrzených případů a zaznamenala nejvyšší denní nárůst nemocných od začátku pandemie. Celkem se počet případů nově zvýšil o 718 – na 10 649, nejvíce v hlavním městě Buenos Aires. S nemocí COVID-19 zemřelo 433 osob.
  • Ekvádor má nejvyšší míru úmrtnosti v oblasti, přičemž 17 ze 100 000 lidí bylo na koronavirus testováno pozitivně. Počet nových případů v Ekvádoru denně klesá, v jiných zemích se takovému trendu těšit nemohou.

Tagy:

Hlavní zprávy

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl
Politika

Paroubek pomýšlí na post prezidenta. Ty, co chtějí kandidovat, si tam nepřeji, řekl

Současná situace může být pro ČSSD počátkem konce, tvrdí bývalý šéf strany Jiří Paroubek. „Záleží na tom, kdo se teď zmocní vedení. Pokud to bude Jana Maláčová a vezme si k sobě pár schopných lidí, myslím si, že naděje je. Pokud se ale toho zmocní lidé řízeni Pochem nebo Chovancem, to znamená Petříček, Šmarda a takováto parta, bude to konec,“ řekl bývalý premiér Paroubek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň připustil, že je ochotný se ucházet o post hlavy státu.

Babiš řekl, kdy do Česka dorazí vakcína pro děti. Očkovat se budou moci už během svátků

Vakcína pro děti mezi pěti až jedenácti let do Česka dorazí 21. prosince, řekl ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Základní dodávka od firmy Pfizer/BioNTech by měla obsahovat 300 tisíc dávek. Podle Babiše budou pediatři děti očkovat až od příštího ledna. Ve velkých nemocnicích s tím ale začnou už mezi svátky.

Kolonoskopie: Jsou na světě příjemnější věcí, ale může vám zachránit život, říká lékař

Nádor tlustého střeva, který stejnou měrou postihuje muže i ženy, patří mezi nejčastější typy rakoviny v Česku. Mnoho lidí prvotní příznaky banalizuje a zaměňuje jejich projevy s hemoroidy. Onkolog Jiří Tomášek upozorňuje, že objeví-li se krev ve stolici, je vhodné raději navštívit lékaře a vyloučit vážnější příčinu krvácení. Jaké jsou další příznaky karcinomu tlustého střeva a na jaká preventivní vyšetření mají lidé nárok?

Jak funguje mRNA vakcína? S DNA se ani nepotká, podívejte se na vysvětlující video

Řada lidí má nadále obavu z nového typu mRNA vakcín, mezi které patří i očkovací látky od společností Pfizer a Moderna. Společnost The Vaccine Makers Project proto představila velmi přehledné video, které se snaží obavy vyvrátit a přiblížit, jakým způsobem vakcíny ve skutečnosti fungují. Ukazují, že očkovací látka nijak nemění DNA, ale pouze učí imunitní systém vytvářet si protilátky.

reklama

Domácí zpravodajství

Husté sněžení způsobilo na některých místech dopravní kalamitu. A potíže budou i v pondělí

Kvůli hustému sněžení v neděli na některých místech České republiky silně kolabovala doprava. Kalamitu způsobil sníh například v Jihomoravském či Olomouckém kraji. A ani v pondělí na tom nebudeme o moc lépe. Na většině území Česka stále hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh, kterého do večera napadne někde až 15 centimetrů. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do pondělního poledne, netýká se západu země.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

reklama