Latinská Amerika centrem epidemie: Brazílie překonala v počtu nakažených Rusko

Brazílie

Covid-19 v Jižní Americe

Brazílie v pátek v počtu nakažených překonala Rusko. Současně je tak s více než 330 tisíci případy druhou nejvíce zasaženou zemí na světě. Hlavní krizový expert Světové zdravotnické organizace Michael Ryan označil Jižní Ameriku za nové epicentrum nákazy. Podle něj je situace v Brazílii alarmující. Počet případů ale roste i v Peru a Chile, kde se denní nárůsty pohybují kolem čtyř tisíc nakažených.

Počet nemocných v Brazílii výrazně roste. V pondělí Brazílie překonala Británii a posunula se na třetí příčku v počtu nemocných, v pátek již překonala i Rusko. Zatím však není pravděpodobné, že by brzy překonala Spojené státy, které mají zhruba 1,6 milionu případů. Odborníci upozorňují, že skutečný počet nakažených i mrtvých je zřejmě mnohem vyšší než se uvádí, protože největší ekonomika Latinské Ameriky testuje pomalu.

Vrcholu nákaza ještě nedosáhla

Na rozdíl od Spojených států a většiny evropských zemí počet nakažených a obětí v Latinské Americe roste. Pokud vezmeme denní statistiku úmrtnosti v Brazílii, Mexiku a Peru a porovnáme ji s nejvíce postiženými evropskými zeměmi  Británií, Itálií a Francií, můžeme vidět, že v Latinské Americe tento ukazatel stoupá, zatímco v jiných zemích klesá.

Počet obětí COVID-19 v Brazílii, Mexiku a Peru se zdvojnásobuje téměř každé dva týdny, zatímco v Británii se tak dělo za dva měsíce, ve Francii za čtyři měsíce a v Itálii za pět měsíců. Ve Spojených státech se počet úmrtí zdvojnásobuje přibližně každé dva měsíce. Podle odborníků dorazí vrchol epidemie v některých zemích Latinské Ameriky do několika týdnů.

V hlavním městě Peru, Limě, je přibližně 80 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče obsazených. V hlavním městě Chile, Santiagu, asi 90 procent. Když se počet nakažených denně zvyšuje, mnozí se obávají, že by tam zdravotní systém nemusel být schopen vypořádat se s tímto náporem, což se například stalo již v Ekvádoru. Pilar Massetti, šéf Ústředního krizového štábu v Peru, řekl: „Jsme špatně připraveni. Tohle je válka.“

Jak země proti šíření viru bojují?

V Mexiku a Brazílii zůstávají karanténní opatření méně přísná než v jiných latinskoamerických zemích. Úřady těchto zemí vydaly doporučení, ale neuložily striktní omezení. Brazilský prezident Jair Bolsonaro opakovaně prohlašuje, že koronavirus není velká hrozba. Například v Argentině byla zavedena povinná karanténa. Podle Castra se díky tomu Argentina a Uruguay staly z těch mála zemí v regionu, kde se šíření viru kontrolovat daří.

Zároveň se Peru stalo jednou z prvních zemí v regionu, kde byla zavedena přísná karanténa, ale počet nových infekcí a úmrtnost se i přesto nesnižují. Vzhledem k prudkému nárůstu infekce v Chile vláda oznámila zavedení povinné karantény v Santiagu. Chile je jedním z lídrů mezi latinskoamerickými zeměmi, co se týče počtu testovaných obyvatel — 21 testů na jeden tisíc lidí.

V Mexiku se provádí 1,2 testu na tisíc lidí, zatímco v USA je tento ukazatel 36 testů na tisíc osob. V Brazílii se provádí minimum testů. Podle studie lékařské fakulty Univerzity São Paulo může skutečný počet infikovaných lidí překročit oficiální hodnoty téměř patnáctkrát. Navzdory nárůstu počtu nakažených má Bolsonaro v úmyslu začít otevírat hranice. Hlavy dalších latinskoamerických zemí se ale obávají, že zhoršující se situace v Brazílii by mohla nepříznivě ovlivnit celou Latinskou Ameriku.

  • Ve čtvrtek Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, evidovala 310 087 případů nemoci COVID-19. Počet úmrtí po nákaze stoupl v pátek na 21 048. Podle počtu obětí je Brazílie na šesté příčce.
  • V Latinské Americe následuje Brazílii Peru s téměř 112 000 potvrzenými případy infekce a Chile s Mexikem.
  • Mexické ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že za poslední den zaznamenalo rekordních 479 úmrtí lidí s novým koronavirem a 2 960 nově potvrzených případů. Země tak má od odhalení prvního případu COVID-19 koncem února 62 527 potvrzených nemocných a 6 989 lidí s nemocí zemřelo.
  • Argentina v pátek překonala hranici 10 000 potvrzených případů a zaznamenala nejvyšší denní nárůst nemocných od začátku pandemie. Celkem se počet případů nově zvýšil o 718 – na 10 649, nejvíce v hlavním městě Buenos Aires. S nemocí COVID-19 zemřelo 433 osob.
  • Ekvádor má nejvyšší míru úmrtnosti v oblasti, přičemž 17 ze 100 000 lidí bylo na koronavirus testováno pozitivně. Počet nových případů v Ekvádoru denně klesá, v jiných zemích se takovému trendu těšit nemohou.

Tagy: