Legendární amfora končí
Po padesáti letech se rozloučí legendární klub Amfora, do něhož patřil i Karel Gott. Poslední zápas odehraje tým osobností světa showbyznysu i sportu za dva roky. Aktuálně v sestavě figurují třeba herci Jan Čenský a Martin Dejdar nebo zpěvačka Monika Absolonová.
Psal se rok 1974 a díky Petru Salavovi se zrodila legenda jménem Amfora. „Byla to vlastně touha zahrát si na krásných stadionech a na trávě,“ vypráví její zakladatel Salava. A díky tomu cestovat po celém světě.
Do elitní společnosti klubu bylo vždy těžké proniknout. Aby mohl někdo do Amfory vstoupit, musel nejdříve jiný člen její řady opustit. Nebeský tým Amfory má už osmatřicet členů. „Nejvíc mě zasáhl odchod Jirky Hrzána, což byl vynikající kluk, skvělý fotbalista, skvělý herec,“ říká Salava.
MS ve fotbale 2022
Divoký let do Dubaje
S 278 góly vládne střeleckým statistikám Amfory hudebník Karel Vágner, který s legendárním týmem prožil i divoký výlet do Dubaje. „Sales manažerka v Dubaji byla Slovenka. Pozvala nás nahoru a ukázala nám Clintonovo apartmá. Řekla: ‚Teď bych vám ukázala něco, co nikdo neviděl… Prezidentovu koupelnu.‘ A otevřela dveře a tam stál ve vaně nahý Suchánek,“ líčí Vágner.
Většina zážitků je však fotbalových. Amfora se dočkala i přijetí od brazilských hvězd. „Jairzinho, pravá spojka Pelého, byl děsný sympaťák,“ dodává Vágner. A klubu se dostalo i královských poct. „Nejsilnějším zážitkem bylo pravděpodobně přijetí u kambodžského krále,“ říká Salava. „Studoval v Praze a oblíbil si Jiřinu Bohdalovou,“ dodává fotbalový internacionál Vladimír Hruška.
Hruška má v dresu Amfory na kontě jen o gól méně než Karel Vágner. Společně utvořili legendární duo. „Zahrát si to, že vlevo máte Vláďu Hrušku, vpravo Frantu Veselého, za sebou Panenku, Karola Dobiáše nebo Bičovského, to je něco úžasného,“ podotýká Vágner. Za 50 let existence odehrála Amfora 750 zápasů v 35 zemích. Její příběh se uzavře 28. září 2024.