Britský premiér Boris Johnson oznámil, že Velká Británie zkoumá lék, který by mohl vyléčit i mírný průběh nemoci COVID-19 jen několik hodin po pozitivním testu. Vycházet má z antivirotik.
„Byl by to obrovský krok vpřed, kdyby antivirové léky fungovaly,“ řekl webu Mirror vědec Kevin Blyth z Glasgowské univerzity. Podle něj by pak nebyly zatíženy nemocnice, protože by se pacienti vyhnuli těžkému průběhu nemoci. „Zároveň by se snížilo šíření a riziko výskytu ohnisek,“ má jasno.
Český úspěch: Vědci z Liberce odhalili nový lék na covid. Jde o tenký papírek
Nový experimentální lék na COVID-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce. Pokud úspěšně projde dalším testováním, měl by napomoci zamezit vážným průběhům nemoci. V brzké době by měl být experimentální lék nasazen v rámci klinického hodnocení v USA. O povolení žádá firma i český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ve čtvrtek to za InStar Technologies řekla Denisa Stránská. „Jsme ve fázi, kdy se dokládá (pro SÚKL) dokumentace ke schválení,“ dodala.
Zatím není jasné, o jaký lék se konkrétně jedná. Jediným antivirotikem, které v současné době ve Velké Británii testují, je favipiravir proti chřipce. Podle vědce by pilulka měla koronavirus zlikvidovat během několika hodin, pokud by byla užita brzy po prvním pozitivním testu. Efektivní by měla být i v případě mírného průběhu onemocnění COVID-19.
Favipiravir byl vyvinut v Japonsku v roce 2014 jako lék proti chřipce. V klinických studiích v Číně, Rusku a Japonsku vykázal slibné výsledky. Měl by rychleji vylučovat virus a snížit riziko poškození plic. Velká Británie doufá, že studie léku bude hotová do podzimu, kdy odborníci připouštějí další vlnu pandemie koronaviru.