reklama

Naděje při léčbě covidu: Lék proti astmatu může zabránit vážným příznakům

Látka, která se běžně používá v inhalátorech k léčbě astmatu, by mohla mít účinky i proti covidu. Podle vědců z Oxfordské univerzity v Londýně má lék budesonid potenciál zabránit vážnému průběhu nemoci. Napsal to německý zpravodajský web DW.

reklama

Vědci zjistili, že u pacientů, kteří užívali bunesonid, když se u nich objevily první příznaky nemoci COVID-19, je menší pravděpodobnost, že budou potřebovat hospitalizaci. Tito lidé se navíc z nemoci zotavili rychleji. Lék také pomohl zmírnit možnost přetrvávajících symptomů a horečky.

Studie se zúčastnilo 146 dospělých, a to týden od chvíle, kdy pocítili mírné příznaky covidu. Polovina z účastníků vdechovala budesonid dvakrát denně, dokud jejich příznaky nezmizely. Druhé půlce vědci poskytli obvyklou péči na základě věku, pohlaví a existujících onemocnění.

Ze skupiny, která užívala budesonid, potřeboval urgentní lékařskou péči jen jeden člověk. Ve skupině těch, kteří dostávali standardní covidovou léčbu, bylo takových lidí deset.

Univerzita v Oxfordu podrobila lék i dalším studiím. Z jedné, kterou vědci ještě musí přezkoumat, rovněž vyplynulo, že bundesonid pomohl lidem s vyšším rizikem závažných následků covidu se z nemoci rychleji zotavit.

„Je tu dobrá biologická věrohodnost, že by kortikosteroidy měly fungovat,“ řekla DW vedoucí pracovnice klinického zkoumání v londýnském Národním institutu pro výzkum srdce a plic Chloe Bloomová. Sama se ale zmiňované studie nezúčastnila.

Právě kortikosteroidy se již při léčbě těžce nemocných pacientů s covidem účinně používají. Vědci se podle Bloomové domnívají, že nejspíš snižují zánětlivost spojenou s vážným průběhem nemoci. Bundesonid zřejmě funguje na podobném principu, možná jen víc lokálně.

Snížení nátlaku na nemocnice

Studie podle Bloomové zároveň ukázaly, že užívání inhalačních steroidů u lidí s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) pomáhají snižovat receptory, které virus vpustí do plic. Laboratorní práce zase upozornily, že taková léčba může zabránit replikaci viru.

„Je to velice dostupný, levný lék, který je také relativně bezpečný a může se podávat pacientům hned na začátku onemocnění COVID-19. Snížilo by to nátlak na zdravotnická zařízení,“ mínila jedna z autorek studie a docentka respirační medicíny na Oxfordské univerzitě Mona Bafadhelová.

Velká část výzkumů léčby covidu se zatím zaměřovala na pacienty, kteří už mají vážné příznaky. Tato studie ale ukazuje potenciál, že by se nemoc mohla léčit dřív. „Na studii je jedinečné, že se zaměřuje právě na lidi, kteří jsou vystaveni poměrně malému riziku závažných následků covidu,“ dodala Bloomová.

Tagy:

Hlavní zprávy

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů
Počasí

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Nedostatek lékařů. Lze je nahradit ambulantními specialisty?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Praha dopisem požádala ambulantní specialisty, aby pomohli v nemocnicích. Primátor Zdeněk Hřib se odvolává na ředitele pražských fakultních nemocnic a tvrdí, že na konci prosince bude chybět 150 lékařů a 150 sester. Myslí si šéf specialistů, že je možno lékaře nahradit? Nejen o tom v Hlavních zprávách od 18:55.

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama