reklama

Naděje při léčbě covidu: Lék proti astmatu může zabránit vážným příznakům

Studie odhalila, že lidé používající lék budesonid se z nemoci COVID-19 zotavili rychleji. (Ilustrační snímek)
Zdroj: Profimedia.cz

Látka, která se běžně používá v inhalátorech k léčbě astmatu, by mohla mít účinky i proti covidu. Podle vědců z Oxfordské univerzity v Londýně má lék budesonid potenciál zabránit vážnému průběhu nemoci. Napsal to německý zpravodajský web DW.

reklama

Vědci zjistili, že u pacientů, kteří užívali bunesonid, když se u nich objevily první příznaky nemoci COVID-19, je menší pravděpodobnost, že budou potřebovat hospitalizaci. Tito lidé se navíc z nemoci zotavili rychleji. Lék také pomohl zmírnit možnost přetrvávajících symptomů a horečky.

K tématu

Studie se zúčastnilo 146 dospělých, a to týden od chvíle, kdy pocítili mírné příznaky covidu. Polovina z účastníků vdechovala budesonid dvakrát denně, dokud jejich příznaky nezmizely. Druhé půlce vědci poskytli obvyklou péči na základě věku, pohlaví a existujících onemocnění.

Ze skupiny, která užívala budesonid, potřeboval urgentní lékařskou péči jen jeden člověk. Ve skupině těch, kteří dostávali standardní covidovou léčbu, bylo takových lidí deset.

Univerzita v Oxfordu podrobila lék i dalším studiím. Z jedné, kterou vědci ještě musí přezkoumat, rovněž vyplynulo, že bundesonid pomohl lidem s vyšším rizikem závažných následků covidu se z nemoci rychleji zotavit.

K tématu

„Je tu dobrá biologická věrohodnost, že by kortikosteroidy měly fungovat,“ řekla DW vedoucí pracovnice klinického zkoumání v londýnském Národním institutu pro výzkum srdce a plic Chloe Bloomová. Sama se ale zmiňované studie nezúčastnila.

Právě kortikosteroidy se již při léčbě těžce nemocných pacientů s covidem účinně používají. Vědci se podle Bloomové domnívají, že nejspíš snižují zánětlivost spojenou s vážným průběhem nemoci. Bundesonid zřejmě funguje na podobném principu, možná jen víc lokálně.

Snížení nátlaku na nemocnice

Studie podle Bloomové zároveň ukázaly, že užívání inhalačních steroidů u lidí s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) pomáhají snižovat receptory, které virus vpustí do plic. Laboratorní práce zase upozornily, že taková léčba může zabránit replikaci viru.

„Je to velice dostupný, levný lék, který je také relativně bezpečný a může se podávat pacientům hned na začátku onemocnění COVID-19. Snížilo by to nátlak na zdravotnická zařízení,“ mínila jedna z autorek studie a docentka respirační medicíny na Oxfordské univerzitě Mona Bafadhelová.

Velká část výzkumů léčby covidu se zatím zaměřovala na pacienty, kteří už mají vážné příznaky. Tato studie ale ukazuje potenciál, že by se nemoc mohla léčit dřív. „Na studii je jedinečné, že se zaměřuje právě na lidi, kteří jsou vystaveni poměrně malému riziku závažných následků covidu,“ dodala Bloomová.

Studie odhalila, že lidé používající lék budesonid se z nemoci COVID-19 zotavili rychleji. (Ilustrační snímek)
Studie odhalila, že lidé používající lék budesonid se z nemoci COVID-19 zotavili rychleji. (Ilustrační snímek)
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Do hospody i ke kadeřnici až půl roku bez testu. Česko chce změnit přístup k vyléčeným

Když proděláte koronavirus, nemusíte se tři měsíce testovat. Předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula ale volají po prodloužení této „ochranné lhůty“ z 90 na 180 dní. Lidem po nemoci by to usnadnilo nejen návštěvu restaurací či kadeřnictví, ale i cestování. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) Česko o prodloužení intervalu uvažuje, ale čeká na jeho sjednocení s okolními státy.

Opozice

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Babišova vláda nám škodí. O nedůvěře se bude hlasovat v červnu, opozice má dost hlasů

Piráti a hnutí STAN se nakonec připojí ke koalici Spolu, aby společně vyvolali hlasování o nedůvěře vládě premiéra Andreje Babiše (ANO). Proběhnout by mělo ale až v červnu. Pro Piráty se STAN je podmínkou, že z České republiky musejí nejdřív odejít vyhoštění ruští diplomaté kvůli kauze Vrbětice. Babiš nechápe, proč by se mělo o nedůvěře hlasovat jen pár měsíců před volbami.

Slovensko v červnu spustí očkování Sputnikem V. Těšte se, kdo chcete, vzkazuje Matovič
Superligu nepustíme, trvají na svém tři kluby. UEFA s nimi zahájila disciplinární řízení
reklama
reklama
Kde udělali soudruzi z Hradu chybu? Sociální sítě zaplavily vtipy na kelímkovou pietu

Sociální sítě

Domácí zpravodajství

Freimanová si připadá jako krtek vytažený na světlo. Proč odmítla roli v Hollywoodu?
Za průjezd Prahou si zaplatíme. Vedení města odkleplo plán na zavedení mýta
Další články
reklama
reklama