Látka, která se běžně používá v inhalátorech k léčbě astmatu, by mohla mít účinky i proti covidu. Podle vědců z Oxfordské univerzity v Londýně má lék budesonid potenciál zabránit vážnému průběhu nemoci. Napsal to německý zpravodajský web DW.
Vědci zjistili, že u pacientů, kteří užívali bunesonid, když se u nich objevily první příznaky nemoci COVID-19, je menší pravděpodobnost, že budou potřebovat hospitalizaci. Tito lidé se navíc z nemoci zotavili rychleji. Lék také pomohl zmírnit možnost přetrvávajících symptomů a horečky.
Lék na astma pomáhá proti covidu, tvrdí vědci. Zmírňuje příznaky a snižuje horečku
Běžně užívaný lék proti astmatu podle vědců z Oxfordské univerzity snižuje u pacientů s COVID-19 riziko hospitalizace a zkracuje dobu zotavení, pokud je podáván do sedmi dnů od objevení příznaků, informovala agentura Reuters.
Studie se zúčastnilo 146 dospělých, a to týden od chvíle, kdy pocítili mírné příznaky covidu. Polovina z účastníků vdechovala budesonid dvakrát denně, dokud jejich příznaky nezmizely. Druhé půlce vědci poskytli obvyklou péči na základě věku, pohlaví a existujících onemocnění.
Ze skupiny, která užívala budesonid, potřeboval urgentní lékařskou péči jen jeden člověk. Ve skupině těch, kteří dostávali standardní covidovou léčbu, bylo takových lidí deset.
Univerzita v Oxfordu podrobila lék i dalším studiím. Z jedné, kterou vědci ještě musí přezkoumat, rovněž vyplynulo, že bundesonid pomohl lidem s vyšším rizikem závažných následků covidu se z nemoci rychleji zotavit.
Na covid zabírá volně prodejný lék proti bolesti, odhalil výzkum
Levný a volně dostupný lék aspirin by měl podle amerického výzkumného týmu snižovat riziko nutnosti hospitalizace a úmrtí na nemoc COVID-19. Informovala o tom televizní stanice CNN. Podle vědců lék chrání plíce a brání vzniku krevních sraženin.
„Je tu dobrá biologická věrohodnost, že by kortikosteroidy měly fungovat,“ řekla DW vedoucí pracovnice klinického zkoumání v londýnském Národním institutu pro výzkum srdce a plic Chloe Bloomová. Sama se ale zmiňované studie nezúčastnila.
Právě kortikosteroidy se již při léčbě těžce nemocných pacientů s covidem účinně používají. Vědci se podle Bloomové domnívají, že nejspíš snižují zánětlivost spojenou s vážným průběhem nemoci. Bundesonid zřejmě funguje na podobném principu, možná jen víc lokálně.
Snížení nátlaku na nemocnice
Studie podle Bloomové zároveň ukázaly, že užívání inhalačních steroidů u lidí s astmatem a chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) pomáhají snižovat receptory, které virus vpustí do plic. Laboratorní práce zase upozornily, že taková léčba může zabránit replikaci viru.
„Je to velice dostupný, levný lék, který je také relativně bezpečný a může se podávat pacientům hned na začátku onemocnění COVID-19. Snížilo by to nátlak na zdravotnická zařízení,“ mínila jedna z autorek studie a docentka respirační medicíny na Oxfordské univerzitě Mona Bafadhelová.
Velká část výzkumů léčby covidu se zatím zaměřovala na pacienty, kteří už mají vážné příznaky. Tato studie ale ukazuje potenciál, že by se nemoc mohla léčit dřív. „Na studii je jedinečné, že se zaměřuje právě na lidi, kteří jsou vystaveni poměrně malému riziku závažných následků covidu,“ dodala Bloomová.
Studie odhalila, že lidé používající lék budesonid se z nemoci COVID-19 zotavili rychleji. (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz
Studie odhalila, že lidé používající lék budesonid se z nemoci COVID-19 zotavili rychleji. (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz