Překvapivý přínos populárního léku na hubnutí: Snižuje riziko demence i mrtvice, odhalili vědci

Populární přípravek na hubnutí Ozempic by mohl pomáhat nejen při shazování váhy. Podle vědecké studie, z které citoval deník Bild, má pozitivní vliv na mozek, snižuje riziko nástupu demence a zabraňuje mrtvici. Vědci však zdůrazňují, že je třeba výsledky potvrdit dalšími průzkumy.

Injekce na odbourávání tuku mohou pomoct nejen při hubnutí. Nové výsledky výzkumu naznačují, že lék Ozempic má pozitivní účinky na mozek a může bojovat proti nástupu demence a mrtvice, píše německý deník Bild.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Češi hazardují s „jedem“, třetina pije alkohol hned několikrát týdně. Jak si tiše ničí zdraví?

Vědci z Chang Gung Memorial Hospital na Tchaj-wanu pro svou studii publikovanou v odborném časopise JAMA Network Open zkoumali data 60 tisíc lidí z celého světa. Jejich průměrný věk byl 58 let a všichni trpěli obezitou a cukrovkou typu 2.

Přibližně polovina skupiny dostávala léky na cukrovku, tzv. GLP1-RA. Mezi ně patří přípravky s názvem Ozempic a Wegovy, které obsahují semaglutid a napodobují hormon GLP-1. Semaglutid se produkuje ve střevech a mimo jiné stimuluje produkci inzulinu, zpomaluje vyprazdňování žaludku a zvyšuje pocit sytosti. Druhá polovina užívala jiné léky na cukrovku.

Poté, co vědci sledovali všechny účastníky po dobu sedmi let, zjistili, že osoby, které užívaly GLP1-RA, měly o 37 procent nižší riziko demence a o 19 procent nižší pravděpodobnost cévní mozkové příhody. Vědci také zjistili, že pravděpodobnost úmrtí během studie byla u osob, které užívaly tyto léky, o 30 procent nižší. Ještě větší přínos byl zaznamenán u osob starších 60 let a osob s indexem tělesné hmotnosti (BMI) mezi 30 a 40.

Vědci vysvětlili, že jejich výsledky naznačují „potenciální neuroprotektivní a cerebrovaskulární přínos“ těchto léků. To znamená, že by mohly mít pozitivní účinek na mozkové tepny nebo žíly. Zároveň ale upozornili, že k potvrzení jejich výsledků jsou nutné další studie.

Lék Ozempic navíc nemá pouze pozitivní účinky. Kromě klasických vedlejších účinků, jako je nevolnost, zvracení nebo zácpa, existují náznaky, že zvyšuje riziko rakoviny štítné žlázy, střevní neprůchodnosti a zánětu slinivky břišní. Další studie naznačují, že semaglutid může poškodit zrak.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Nelichotivý žebříček pro Čechy. Sociální sítě nadužívají nejvíce z Evropanů, co s tím?

Tagy:
zdraví mrtvice hubnutí Česko JAMA Network Open Bild věda a technika diabetes mellitus vědecký výzkum Ozempic nemoci a zdravotní potíže lékařský výzkum zdravotní ošetření a postupy