Z chlapce, který kvůli chemoterapiím trpěl únavou a silnou nevolností, se díky nové léčbě stalo usměvavé dítě. Příběh jedenáctiletého Arthura z Velké Británie, kterému byla diagnostikována B-buněčná akutní lymfoblastická leukémie (B-ALL), má šťastný konec. Svůj boj se zákeřnou nemocí vyhrál, významně mu pomohl lék zvaný blinatumomab, který obdržel v rámci testování. Pro dospělé je léčba „blinou“ již povolena a odborníci doufají, že brzy tomu tak bude i u dětí. Díky novému typu léčby si Arthur mohl užívat dětství místo toho, aby trávil dny plné nevolnosti v nemocnici.
Dnes jedenáctiletý Arthur byl jedním z prvních dětí, které ve Velké Británii vyzkoušely v rámci testovací studie nový typ léčby – takzvaný blinatumomab, kterému zkráceně přezdíval „blina“. Jeho rodina tuto léčbu nazvala „malým sluníčkem“, protože zabrala, aniž by se Arthur cítil mnohem hůře, jak tomu bylo v případě chemoterapií, uvádí web BBC.
ČTĚTE TAKÉ: Vědci hlásí průlom v léčbě rakoviny. Molekulární sbíječka je téměř stoprocentně účinná
Nový lék chlapec navíc mohl přijímat nejen v nemocnici, ale i na cestách. Z toho důvodu mohl trávit více času s rodinou a užívat si činností, které má rád. Po celou dobu s sebou nosil speciální „blinový batoh“. Léčba blinatumomabem byla pro Arthura jedinou možností k uzdravení – chemoterapie nedokázala veškeré rakovinné buňky zničit, a navíc ho velmi oslabila, píše nemocnice Great Ormond, kde chlapec léčbu podstoupil, na svém webu.
Cílený útok na rakovinu
Takzvaná „blina“ nepatří mezi nově objevené léky – je již povolena k léčbě dospělých onkologicky nemocných. Jak uvedl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v dokumentu z ledna 2019, u léčivého přípravku BLINCYTO (blinatumomab) prováděla společnost Amgen v některých evropských zemích včetně Česka studii, která shromažďovala informace o případných nežádoucích účincích léku u pacientů.
Britští odborníci dnes doufají, že bude přípravek bezpečný i pro děti. Už v roce 2019 SÚKL uvedl, že se blina využívá k léčbě dospělých a dětí starších jednoho roku s akutní lymfoblastickou leukemií. Aktuálně lék používá v rámci testování zhruba 20 britských a irských zdravotnických center u dětí se stejnou diagnózou, jakou měl Arthur.
Lék se využívá při imunoterapii, vyhledává rakovinné buňky, aby je následně mohl imunitní systém rozpoznat a sám zničit. Jedná se navíc o cílenou léčbu, kdy nejsou zdravé buňky – na rozdíl od chemoterapie – zasaženy. „Blina“ se pacientům podává v sáčku s tekutinou, která se do těla dostává pomocí tenké plastové hadičky zavedené do žíly v paži po zhruba dva měsíce, píše SUKL.
Pumpa na baterie poté kontroluje, jak rychle se lék dostává do krevního oběhu. Jeden sáček může vydržet několik dní. Největším benefitem, zejména v případě dětí, je, že lze celou soupravu přenášet v malém batohu. Díky tomu si mohl Arthur během léčby užívat zábavu na houpačkách nebo v parku. A na rozdíl od chemoterapie, která beztak přestala působit, ho tato léčba neoslabovala.
Stejně jako ostatní pacienti, kteří jsou léčeni pomocí „bliny“, dostal Arthur před zavedením infuze léky, které snížily riziko závažných reakcí a vedlejších účinků. Zpočátku ho trápily záchvaty horečky, kvůli nimž musel zůstat v nemocnici na pozorování. Brzy však mohl jít domů. Do nemocnice se pak vracel každé čtyři dny pro nové sáčky s „blinou“.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Emotivní zpověď moderátorky CNN. Přímo ve vysílání řekla, že má rakovinu prsu ve 3. stadiu
Nový typ léčby, který nakonec znamenal vítězství nad rakovinou, rodiče nesmírně uvítali. „S chemoterapiemi jsme ho léčili tím, že se cítil hůř. To bylo velmi těžké zpracovat,“ přiznala jeho matka Sandrine pro BBC. V dubnu 2023 podstoupil její syn poslední zákrok, při němž mu lékaři z paže odstranili aplikační hadičku. „Byl to obrovský krok, byl volný,“ doplnila matka.
Dvojitá oslava
Díky veškeré léčbě, kterou Arthur podstoupil, je rakovina pryč. „Na Nový rok jsme se dozvěděli, že blina zabrala a po rakovině nezůstala v těle ani památka. Bylo to prostě úžasné. Slavili jsme dvojnásobně,“ dodala matka.
Lékaři věří, že by blina mohla v budoucnosti z velké části nahradit chemoterapie – a to možná až z 80 procent. „Chemoterapie jsou jedy, které zabíjejí a poškozují nejen leukemické, ale také normální buňky, a to způsobuje vedlejší účinky. Blinatumomab na druhé straně představuje šetrnější léčbu,“ vysvětlil lékař Ajay Vora.