Regulační úřad ve Spojených státech schválil podle CNN nový preparát donanemab, který u pacientů s Alzheimerovou chorobou zpomaluje úbytek kognitivních schopností – myšlení, paměti, úsudku. Odborníci o léku hovoří jako o důležitém milníku v boji proti této nemoci.
Donanemab, vyráběný farmaceutickou společností Eli Lilly, je lék na bázi protilátek určený k odstranění amyloidu – bílkoviny, která se hromadí v mozku a vytváří abnormální struktury, které postupně ničí nervové buňky a mozkovou tkáň, následkem čehož dochází k poklesu kognitivních funkcí u nemocného člověka. Lék tedy nezmírňuje příznaky Alzheimerovy choroby, ale řeší jednu z jejích základních příčin, uvedlo zpravodajství CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Střeva mluví s mozkem, ukázala studie. Ovlivňují stres i duševní zdraví, nabízí se nová léčba
Podle klinické studie může donanemab zpomalit úbytek paměti a myšlení až o 35 procent, přičemž čím dříve v průběhu onemocnění je léčba zahájena, tím větší je její přínos.
AI, která sestavuje nejvhodnější léčbu rakoviny. Brněnští vědci tvoří budoucnost
Brněnští vědci naprogramovali internetovou stránku, která nabízí lékařům možnost využít strojové učení, tedy dobře známou a prověřenou dovednost AI, k porovnání vzorků z nádorů onkologicky nemocných pacientů. Umí odhadnout vývoj onemocnění v těle pacienta i vyhodnotit, jaká léčba by mohla u konkrétního člověka fungovat nejlépe. „Chytrý web“ PredictONCO je dílem výzkumníků pod vedením Davida Bednáře z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR).
„Diagnostikovat a léčit Alzheimerovu chorobu dříve než dnes má potenciál významně zpomalit progresi onemocnění, což pacientům poskytne neocenitelný čas, aby si déle udrželi nezávislost,“ zdůraznil doktor Howard Fillit, spoluzakladatel a vědecký ředitel Nadace Alzheimer's Drug Discovery Foundation (ADDF).
„Dá se to považovat za začátek konce Alzheimerovy choroby,“ cituje deník The Guardian Richarda Oakleye, který je šéfem výzkumu v britské Alzheimer's Society. „Po dvaceti letech bez nových léků na Alzheimerovu nemoc tu máme za dvanáct měsíců hned dva léky, u kterých se zdá, že zpomalují progresi nemoci,“ dodal.
Donanemab totiž není první schválený preparát určený k léčbě Alzheimerovy choroby. Na trhu je již lecanemab od společnosti Eisai a Biogen, prodávaný komerčně jako Leqembi. Každý z léků se však zaměřuje na jinou fázi nemoci.
Donanemab (komerční název zní Kisunla) by se měl začít podávat pacientům, kteří trpí nemocí v jejím počátečním stadiu, a aplikovat ho kapačkou přímo do žíly. Podle prognóz odborníků by ho první pacienti mohli dostat už v roce 2025.
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence, jedné z největších světových zdravotních hrozeb. Dle odborných odhadů trpí Alzheimerovou chorobou v České republice asi 150 tisíc lidí a ze závěrů publikace Alzheimer Europe plyne, že se toto číslo do roku 2050 téměř zdvojnásobí. Představuje tak rychle rostoucí hrozbu pro budoucí systémy zdravotní a sociální péče v každé komunitě, zemi a na každém kontinentu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Až 90 procent nádorů kůže způsobuje UV záření. Dermatoložka radí, jak se účinně chránit