Soud s Vladimírem Dbalým (zdroj: CNN Prima NEWS)
Pražský vrchní soud ve čtvrtek uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl přitom lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný.
Dbalý se má také společně s dalšími odsouzenými spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun.
Rozsudek zahrnuje ovlivnění několika zakázek z let 2008 až 2011. Vedle zmíněných dvou tendrů se týká také tří okruhů zakázek, za něž byl Dbalý pravomocně odsouzen už dříve: poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.
Jak informuje deník Lidovky, Dbalý měl mít i vřelý vztah k drogám. „Celé dopoledne sněžím (během 8 dnů 10 g, to je síla) a diazepamuji. Jsem totálně DOWN,“ poznamenal si ve svém deníku například 8. března 2011. Gram kokainu přitom vyjde na několik tisíc korun.
Podlehl pití i drogám
V případu už padl pravomocný rozsudek, Vrchní soud v Praze letos v lednu poslal Dbalého za přijímání úplatků a ovlivňování nemocničních zakázek na sedm let do vězení. Součástí verdiktu byl peněžitý trest 10,9 milionu korun a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Dbalý nastoupil do vězení 1. června, od června 2014 do dubna 2015 strávil devět měsíců ve vazbě. Případ se týká poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.
Do vazby poslal soud Vladimíra Dbalého bezprostředně po policejním zásahu z 25. června 2014. Tehdy se také na veřejnost dostaly informace o podezřelém hospodaření špičkové pražské nemocnice, kterou neurochirurg Dbalý vedl jako ředitel od října 2006 do března 2012. Při domovní prohlídce policie u Dbalého objevila mimo jiné deník s podrobnými poznámkami, které se později staly klíčovým důkazem u soudu. Obvinění i jejich právníci věrohodnost deníku, jehož obsah se objevil i v médiích, před soudy zpochybňovali. „Podlehl jsem trošku více pití a nepopírám, že jsem užíval kokain,“ tvrdil například Dbalý s tím, že deník je fiktivní a měl sloužit jako předloha románu.
Kromě deníku policie objevila také kufr, který si Dbalý před svým zadržením schoval u známého a který obsahoval hotovost a ceniny v hodnotě 34,5 milionu korun. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně s manželkou. Ta mu s přesunem kufru podle informací médií pomáhala. Soudy Stanislavu Dbalou ale potrestaly za to, že poté, co jí policie doručila rozhodnutí o zajištění veškerého majetku jejího manžela, vybrala ještě předtím, než banka účet zablokovala, 750 tisíc korun ze Dbalého konta, ke kterému měla dispoziční práva. Za maření úředního rozhodnutí dostala roční podmíněný trest.
Náhrada škody ve výši 112 milionů
V případu zakázek z let 2008 až 2011 padl první verdikt v říjnu 2019, pražský městský soud vyměřil Dbalému 8,5 roku vězení a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Společně s dalšími obžalovanými, účetní Emilií Bialešovou a právníkem Romanem Žďárkem, měl také uhradit nemocnici způsobenou škodu ve výši 49,5 milionu. Bialešové a advokátovi z MSB Legal Davidu Michalovi uložil soud čtyřleté vězení, Žďárka poslal za mříže na 3,5 roku. Všem vyměřil i vysoké peněžité tresty. Zbývající obžalované Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka soud potrestal podmínkami a také peněžitými tresty.
Letos v lednu odvolací Vrchní soud v Praze trest Dbalému snížil na sedm let, musel totiž zohlednit loňskou novelu trestního zákoníku, která zmírnila příslušnou právní kvalifikaci. Bialešová pak od odvolacího soudu odešla s tříletou podmínkou, advokát David Michal s dvouletou (dostal i peněžitý trest 2,4 milionu korun). Někdejší právník nemocnice Žďárek v mezidobí zemřel, takže soud jeho stíhání zastavil, původní podmínky a pokuty pro Čápa a Kantůrka se mezitím staly pravomocnými.
Vrchní soud v Praze ve čtvrtek uložil Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl při tom lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože. Verdikt, podle kterého bral Dbalý za zmanipulování nemocničních tendrů úplatky, je pravomocný. Dbalý se má také společně s dalšími odsouzenými spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun. Rozsudek se týká také tří okruhů zakázek, za něž byl Dbalý pravomocně odsouzen už dříve.
Podle obžaloby ovlivnili Dbalý se svým náměstkem, primářem chirurgie Michalem Toběrným, v roce 2009 tendr na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože, který nahradil původní přístroj, zakoupený začátkem 90. let minulého století z celonárodní sbírky Nadace Charty 77 – Konta Míša. Do Dbalého kapsy šly podle vyšetřovatelů úplatky za zhruba 27,8 milionu korun. Při nákupu gama nože se Dbalý s Toběrným podle prvoinstančního verdiktu nechali uplatit za to, že oslovili pouze firmu posledního obžalovaného Jozefa Kalavského, ačkoliv věděli, že nesplňovala podmínky zadávacího řízení.
Stěžoval si na psychické problémy
V případu digitalizace archivu papírových chorobopisů figurují i Petr Kutil z dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical a bývalý ředitel odboru ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek. Podle rozsudku se domluvili, že tendr ovlivní ve prospěch nastrčené firmy Disol, za niž jednal další obžalovaný Tomáš Kadlec, a že zakázku ve skutečnosti provede subdodavatel za výrazně nižší cenu. Rozdíl pak vyvedli přes společnost jiného obžalovaného Josefa Veselého. Hlavní líčení trvalo od ledna 2016, zabralo šedesátku jednacích dní a soud vyslechl desítky svědků. Proces zbrzdilo i to, že Dbalý k soudu nechodil a stěžoval si na psychické problémy, znalci ale dospěli k závěru, že se jednání účastnit může.
Prvoinstanční verdikt padl už v září 2018, pražský městský soud poslal Dbalého na devět let do vězení a uložil mu trest propadnutí majetku. Nepodmíněné tresty v rozmezí čtyř až osmi let vězení doprovázené vysokými pokutami uložil i ostatním obžalovaným, nepřísnější exnáměstkovi Toběrnému.
Takzvaná třetí větev kauzy kolem Vladimíra Dbalého se týká období let 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné nemocniční veřejnou zakázku na zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie. Dbalý je stíhaný za to, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů údajně poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici o nejméně 17,8 milionu korun. Stíháni jsou také Dbalého někdejší náměstek Toběrný a Jan Valtr, jenž figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga.
Soud chtěl stíhání Dbalého už dříve zastavit, přičemž argumentoval tím, že vzhledem k předchozím dvěma kauzám už u lékaře není téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu. Státní zástupce s tím ale nesouhlasil a úspěšně podal stížnost. Soud pak chtěl začít případ projednávat loni v prosinci, naplánované termíny ale musel zrušit kvůli tomu, že jednomu z obhájců kolidovaly s jiným hlavním líčením.