Andreas N., bývalý plastický chirurg a šéflékař kliniky Ameos v německém Halberstadtu, odsouzený v lednu 2019 k devíti rokům vězení za ublížení na zdraví s následkem smrti, znásilnění a další násilné trestné činy, se hodlá domoci obnovení procesu.
Poprvé totiž promluvil. Při soudním řízení probíhajícím v letech 2018 až 2019 na doporučení svých dvou obhájců mlčel. „Spoléhal jsem se na ně. S takovým rozsudkem jsem nepočítal. Dnes jsem přesvědčený, že mé mlčení byla chyba. Soudce tak slyšel jen to, co proti mně ženy vypovídaly,“ popsal nyní Andreas N. v rozhovoru pro německý deník Bild. Jeho reportér navštívil pravomocně odsouzeného doktora ve věznici s přísnou ostrahou ve městě Burg nedaleko Magdeburgu ve středním Německu.
Andreas N. zapříčinil 20. února 2018 smrt své tehdejší milenky Yvonne M., když ji předávkoval kokainem, který si před sexuálními hrátkami nasypal na penis. Navíc ji opakovaně znásilnil a neposkytl včasnou pomoc, přestože vystudoval také urgentní medicínu.
Při vyšetřování vyšlo najevo, že nešlo o první ublížení na zdraví, omezování osobní svobody a znásilnění lékařem, který promoval v Hannoveru, či absolvoval stáž na Texaské univerzitě v americkém Houstonu. Později se přihlásily ještě další čtyři oběti, které potvrdily, že je Andreas N. vždy nejprve znehybnil buď kokainem, nebo jinými narkotiky či léky.
V krvi Yvonne M., původně pacientky, kterou Andreas N. dokonce dvakrát operoval, se našlo podle soudní lékařky tolik kokainu, že jeho hodnota musela být uvedená v mikrogramech místo běžně užívaných nanogramů. „Bylo to nad nejvyšší hodnotou kalibrační křivky, takže jsme ji museli prodloužit,“ popsala odbornice.
Nebrala drogy, tvrdí rodina oběti
Protože pozůstalí policii tvrdili, že Yvonne M. neužívala drogy, zaměřili se vyšetřovatelé právě na Andrease N. V jeho výpovědi našli zásadní rozpory. „Ano, brali jsme drogy. Ale žádné ženě jsem je nedal bez jejího vědomí. Chtěl jsem, aby nás to před sexem skvěle nakoplo. A ony do toho šly,“ citoval nyní odsouzeného doktora Bild.
Evropská policie prolomila šifrovanou komunikaci zločinců, stovky jich zadržela
Evropská policie prolomila šifrovanou komunikační síť využívanou organizovaným zločinem, díky tomu zadržela stovky lidí a zabavila v přepočtu stovky milionů korun a desítky zbraní. Ve čtvrtek o tom informovala unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.
Od nemocniční sekretářky se policisté dověděli o její známé, která měla podobně negativní zkušenosti se sexem s Andreasem N. Toho navštívila v jeho bytě, dali si skleničku sektu. Pak usnula a když se probrala, lékař na ní seděl, udeřil ji do obličeje. Vypověděla, že jí nohy a ruce nekontrolovatelně cukaly, proto ji snad přemohl. Kvůli indispozici mohla byt opustit až další den.
Po vyhodnocení dat a obsahu lékařova mobilního telefonu vyšetřovatelé zjistili další poškozené. A podle analýzy nejméně deset let praktikoval Andreas N. sex se ženami podobným způsobem. Nemohly se pohybovat ani pořádně artikulovat. Aby toho dosáhl, dával jim kokain do otevřených jizev na zádech, které jim před tím způsobil, do genitálií či zubní pasty, nebo na rtěnku.
Psychopatický otec strašil syna HIV
Reportérka týdeníku Spiegel zjistila, že Andreas N. byl synem rakouského psychologa a německé učitelky. Rodiče se v jeho deseti letech odloučili a on žil s násilnickým otcem, který byl pozitivní na HIV poté, co se nakazil z krevní konzervy. Sadistický otec ho opakovaně strašil, že ho nakazí, plival mu na jídlo nebo používal synův zubní kartáček.
Otec zemřel, když bylo Andreasovi N. 16 let, přesto dokončil nejen střední školu, ale také vysokou s výbornými studijními výsledky. Kolegové, kteří s ním pobývali na Vysoké škole medicíny v Hannoveru, ho popisovali jako ideálního lékaře a vědce.
Někdejší hvězdný lyžař Northug jde za mříže. Řídil příliš rychle, doma měl kokain
Bývalý lyžař Petter Northug platil za velkou hvězdu v běžkařské stopě, ale mimo ni je považován za průšviháře. Držitel 13 zlatých medailí byl odsouzen k sedmi měsícům vězení, protože v rodném Norsku několikrát porušoval dopravní předpisy, navíc doma uschovával kokain. Soud v Oslu ho poslal za mříže především kvůli opakovanému a výraznému překročení povolené rychlosti. Není to poprvé, co jde norská sportovní legenda do „kriminálu“.
Po letech užívání drog se jeho osobnost měnila, opakovaně ztrácel práci, protože býval často nemocný, působil nekoncentrovaně, zapomínal na operace. V den, kdy lékaři vypnuli přístroje, jež udržovaly Yvonne M. při životě, podepsal na klinice dohodu o ukončení pracovního poměru.
Použijte inteligenci
„Použijte svou inteligenci k tomu, aby vaše terapie proběhla úspěšně, aby se již nikdy nic takového nestalo,“ pravil při objasňovaní rozsudku magdeburský soudce Dirk Sternberg. Podle něj by měl Andreas N. strávit nejprve dva a půl roku ve věznici s přísnou ostrahou, následně 24 měsíců v odvykacím a rehabilitačním zařízení.
Andreas N. nyní usiluje o obnovení trestního řízení a hledá obhájce. „Chci dokázat, že nejsem zodpovědný za nešťastnou smrt Yvonne M. v trestním smyslu,“ uzavřel lékař.