Slovensko bojuje nejen s pandemií koronaviru, ale i s celou škálou dezinformací a hoaxů o očkování či opatřeních. Ty mnohdy sdílí či přímo vytvářejí lékaři. Na ty si nyní chce posvítit Úřad pro dohled nad zdravotní péčí. Ten aktuálně prověřuje hned několik lékařů, kteří mají šířit lži o koronaviru. V nejzazším případě jim hrozí i odebrání licence.
O prověřování lékařů, kteří šíří dezinformace, informovalo slovenské ministerstvo zdravotnictví. „Úřad pro dohled nad zdravotní péčí analyzuje podněty na pětici lékařů, zřídil i etickou komisi,“ uvádí resort.
Ministerstvo pětici lékařů dokonce konkrétně jmenuje. Jde například o Štefana Hrušovského, který dlouhodobě kritizuje opatření a hlásá, že se Slovensko dostalo „na začátek zrodu nového totalitního režimu“. Před časem se pak pustil do tamní vlády a vyčetl jí, že svými opatřeními a izolací zkrátila život slovenským seniorům.
Dále je na seznamu například lékař Michal Piják. Ten v minulosti například tvrdil, že v nemocnici leží „kopa pacientů s klinickými projevy závažných nežádoucích účinků po vakcinaci“. Když ho ostatní zdravotníci vyzvali, aby jim šel na covidová oddělení pomoci a přesvědčil se sám, na jejich výzvu reagoval, že jde „o trapné silácké řeči“. V listopadu se ale sám nakazil covidem a byl ve špatném stavu hospitalizován. V nemocnici se navíc prezentoval falešným covid pasem.
Kromě těchto lékařů jsou na „černé listině“ také Andrej Janco, Ján Lakota a Peter Lipták. Poslední jmenovaný již byl za své výroky sankcionován, když dostal pokutu ve výši 500 eur. „Takovou sankci však úřad nepovažuje za dostatečnou, navíc MUDr. Liptáka nepřiměla ani k tomu, aby změnil obsah webové stránky své ambulance, na které nadále veřejně doporučuje léčbu v rozporu s výsledky vědeckého poznání,“ dodává ministerstvo zdravotnictví.
Za dezinformace i vězení
„Při plném respektu k právu na svobodu projevu je však s ohledem na výše uvedená fakta neakceptovatelné, aby lékař zpochybňoval existenci onemocnění COVID-19, označoval vakcínu za podvod anebo namísto vakcíny doporučil léky, které nejsou pro léčbu této nemoci registrované,“ píše dále zmiňovaný úřad.
Lékaři, kteří podle slovenského resortu zdravotnictví sdílejí dezinformace, by kvůli tomu dokonce mohli přijít o své licence. „V návaznosti na vyhodnocení konkrétní věci bude úřad v rámci své kompetence přijímat opatření vůči těmto lékařům, a to v podobě ukončení spolupráce až po návrhy na zrušení licence či podání na Disciplinární komisi Slovenské lékařské komory,“ dodává úřad.
Slovensko se rozhodlo mocně zatočit s dezinformacemi obecně. Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková začátkem prosince představila novelu trestního zákona, podle které by bylo možné trestat právě šíření dezinformací. A to velmi tvrdě. Odsouzení by totiž mohli dostat až několikaleté tresty ve vězení. Není však jisté, že návrh novely bude nakonec schválen.