Lékaři v Brazílii se bojí o život. Přímo před reportérem zemřela pacientka

Zdravotní sestra v brazilské nemocnici ve městě Marica ošetřuje pacienta s koronavirem.

Nemocnice v Brazílii jsou přeplněné. Přímo před reportérem zemřela pacientka

V Brazílii se nakazilo koronavirem už přes 376 tisíc lidí, stala se tak druhou nejpostiženější zemí na světě. Zatímco brazilský prezident Jair Bolsonaro krizi zlehčuje, ve městě Sao Paulo umírají nejen pacienti, ale i zdravotníci. Kritickou situaci v nemocnicích zažil na vlastní kůži i reportér CNN.

Přestože se vrchol pandemie v Brazílii očekává zhruba za týden, podle reportéra CNN Nicka Paltona Walshe jsou jednotky intenzivní péče v tamních nemocnicích plné. „Roste tam úzkost a strach z toho, co přijde,“ řekl Walsh.

Prezident Jair Bolsonaro problém už dříve zlehčoval a koronavirus přirovnával k mírné chřipce. Jeho věty dodnes všem zní v uších, zdejší zdravotníky však neochránily. V jedné nemocnici v Sao Paulu už zemřela jedna sestřička a jeden doktor dýchá s pomocí ventilátoru. Nákaza se čerstvě potvrdila ještě u dalšího doktora.

„Nikdy před tím nás to tak nezasáhlo. Nikdy nám nezemřel kolega na jednotce intenzivní péče. Není to chřipka. Je to nejhorší věc, které jsme za naši kariéru čelili,“ svěřil se lékař Jacquis Steinbock, který přiznal, že se bojí o svůj život.

Reportér CNN byl také očitým svědkem smrti jedné z pacientek. Té začalo selhávat srdce a plíce a při životě ji udržovala jen masáž srdečního svalu. „Asi po 40 minutách ale všem začalo být jasné, že nepřežije,“ popsal Palton Walsh. Mrtvou ženu pak přímo před jeho zraky odpojili od přístrojů a na její místo umístili dalšího pacienta.

Situaci v Brazílii pro CNN Prima NEWS popsal i Čech Ladislav Vrbský, který žije na severu země ve městě Belém. Popsal, že asi před měsícem se do Brazílie dostala zpráva, že v Česku si lidé šijí roušky sami. Chvíli na to zavedla povinné nošení roušek i tato jihoamerická země a lidé se pustili do jejich výroby vlastními silami.

„Od zdejších lidí jsem to nečekal, překvapilo mě, že začali chodit s rouškami dřív, než to vláda nařídila povinně,“ dodal Vrbský.

Tagy: