Vakcína Johnson & Johnson dostala od evropské agentury zelenou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Evropská komise schválila používání vakcíny proti covidu od americké firmy Johnson & Johnson v zemích Evropské unie. Stalo se tak jen dvě hodiny poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila její podmínečnou registraci. Distribuce čtvrté schválené vakcíny začne v dubnu.
„Toto je první vakcína, kterou je možné používat v jedné dávce,“ uvedla šéfka EMA Emer Cookeová. Země EU již využívají vakcíny firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca, které se všechny aplikují ve dvou dávkách.
EMA dospěla k závěru, že data z průběžného hodnocení americké vakcíny dostatečně prokazují její bezpečnost a účinnost, která dosahuje 67 procent. Dříve schválené vakcíny jsou přitom účinné ve více než 90 procentech případů, například u látky firmy AstraZeneca však EMA nehodnotila použití u starších lidí.
Stačí jen jedna dávka
Na rozdíl od již využívaných látek není vakcínu Johnson & Johnson nutné skladovat ve velmi nízkých teplotách, vydrží až tři měsíce v běžné lednici, což by mělo usnadnit distribuci.
„Vyžaduje jen jednu dávku, což nás může o krok přiblížit našemu společnému cíli naočkovat do konce léta 70 procent dospělých lidí,“ řekla ke schválení vakcíny předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Unijní exekutiva, která čelila od některých států kritice za pomalý rozjezd společného očkování, si od rozšíření portfolia slibuje zrychlení tempa vakcinace. V tom unijní země výrazně zaostávají za Spojenými státy či Británií.
Firma Johnson & Johnson je připravena začít vakcínu dodávat do Evropy od dubna, do poloviny roku by měla unijním zemím doručit 55 milionů dávek. Celkem má EU na základě společné smlouvy získat 200 milionů dávek s možností stejné množství přednostně dokoupit.
Unie by tak do léta měla mít k dispozici pro svých 450 milionů obyvatel téměř půl miliardy dávek různých vakcín. Celkem má od čtyř schválených preparátů sedmadvacítka zemí společně zajištěno 1,8 miliardy dávek.
Johnson & Johnson musí doložit další data
EMA v současnosti hodnotí ještě látky od firem CureVac a Novavax a také ruskou vakcínu Sputnik V. Její nasazení bez unijní autorizace schválilo Maďarsko a debata se o ní vede v Česku a na Slovensku.
Protože byla vakcína americké firmy schválena pouze podmínečně, musí její výrobce průběžně v následujících dvou letech dodávat další klinická data. Další testy by měly mimo jiné prokázat, jak dlouho vakcína chrání před covidem či jak dobře brání závažnému průběhu nemoci.
Vakcína Johnson Johnson Zdroj: AP