Od konce minulého týdne, kdy Ankara v reakci na situaci v syrské provincii Idlib reagovala prohlášením, že nebude bránit uprchlíkům v přechodu do Evropy, se začaly na hranicích - především s Řeckem - shromažďovat tisíce uprchlíků pokoušejících se hranici překročit. Vznikla krizová situace, ve které turecká strana uprchlíkům navíc pomáhá hranici narušovat a brání jim v návratu do Turecka. Známá novinářka, dříve šéfredaktorka časopisu Lidé a země a nyní spolupracovnice TV Prima Lenka Klicperová, v rozhovoru pro naši redakci situaci na turecko-řecké hranici komentuje.
Jaká je aktuálně situace na řecko-turecké a bulharsko-turecké hranici z vašeho pohledu?
Je stále napjatá a tisíce migrantů jsou uvězněny v pohraničním pásmu, nemohou ani na jednu stranu. Do Řecka se jim proniknout nepodařilo a nyní jim brání i Turci v návratu do Turecka. Podle mého názoru jde o Tureckem připravenou akci, která má za cíl vydírat dál Evropu hrozbou vpuštění migrantů. Z poslaných miliard však Turecko nefinancuje pomoc uprchlíkům, ale další válečné výboje v Sýrii. Zejména OSN a NATO neustále Turecku tyto praktiky tolerují a podporují je i nadále jakožto spojence, což je pro mne nepochopitelné.
Promítla se nějakým způsobem do aktuální situace na hranicích Turecka s EU čtvrteční dohoda mezi Putinem a Erdoganem o příměří v severní Sýrii?
Nijak zvlášť, na řecko-turecké hranici nejsou lidé z Idlibu, tedy z míst, kde se nyní odehrávají boje. Ti zůstávají i nadále uzavřeni v Sýrii, Erdogan jim hranici neotevřel. Na hranici s EU jsou i migranti, kteří jsou v Turecku už usazení dlouho, většina jich také vůbec nepochází ze Sýrie, ale z Afghánistánu, Pákistánu, Bangladéše, Íránu, Iráku... Podlehli turecké mystifikaci, že hranice jsou otevřené a že se dostanou do Evropy.
Do jaké míry jsou pravdivé zprávy, že turecký prezident Erdogan akci s uprchlíky měl předem připravenou?
Celá akce se odehrává právě na turecký popud. Otevřené prohlášení Erdogana celou masovou akci odstartovalo. Ale pravdou je, že už před několika měsíci jsem měla zprávy, že Turci uprchlíky z velkých měst cíleně vozí na hranice, aby se je pokusili překročit a dostat se do EU.
Jak je v Turecku všeobecně zacházeno s migranty? V jakých podmínkách tam žijí? A jsou dodržována základní lidská práva?
Turecko je po nezdařeném puči státem, kde se neuplatňují demokratické principy. Je to země na cestě k diktatuře prezidenta Erdogana, který je podle mého názoru velice nebezpečným mužem, jež přímo ohrožuje svými ambicemi stabilitu nejen na Blízkém Východě, ale i v Evropě. V Turecku bylo přímo po tomto puči z léta 2016 vyhozeno ze svých pozic mnoho intelektuálů, všechna média v zemi jsou ovládána Erdoganem a jeho vládnoucí stranou, neexistuje svoboda tisku. Stovky novinářů i protivládních aktivistů skončily ve vězeních. Turecko není zemí, která by směřovala k demokratickým hodnotám, právě naopak. Co se týče uprchlíků, řada se již v zemi stabilizovala, našla si práci, bydlení. Je jich okolo 4 milionů a samozřejmě to vneslo potíže do ekonomiky země - uprchlíci rychle devalvovali cenu práce.
Lze procentuálně odhadnout, kolik je mezi uprchlíky Syřanů? Jsou tito Syřané z provincie Idlib?
To si myslím, že jsou jen opravdu hrubé odhady, většina jich spíše nepochází ze Sýrie. Z Idlibu tam nyní noví uprchlíci nejsou, pokud ano, tak ti, kteří do Turecka prošli v předchozích letech.
Jaké vyhlídky mají statisíce syrských uprchlíků z Idlibu, čekající u turecko-syrské hranice?
Špatné, protože Erdogan je do Turecka pravděpodobně nevpustí. Teď bylo domluveno příměří, ale uvidíme, jak dlouho vydrží.
Můžete popsat používání silových prostředků na hranicích a jejich účinek, a to u obou stran - řecké i turecké?
Řecká policie používá slzný plyn, a co jsem já měla možnost zažít i v minulosti, snaží se chovat co nejšetrněji. Ale v takovýchto situacích často oběma stranám ujíždějí nervy. Migranti jsou zoufalí, začínají chápat, že naletěli, že je nikdo v Evropě nechce a jsou frustrovaní, pochopitelně. Řecká policie a armáda jim zatím v proniknutí za hranice brání úspěšně. Množí se podezření, že turecké bezpečnostní složky naopak podporují pronikání migrantů přes hranici - třeba že jim rozdávají nůžky na plot, či dýmovnice.
Investigativní server Bellingcat píše o možném použití smrtícího slzného plynu proti migrantům ze strany řeckých policistů. Je něco takového pravděpodobné?
Myslím, že ne, spíše to vypadá, že šíří tureckou propagandu.
Na řecko-turecké hranici působí také Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Jakou tam má úlohu?
Zprostředkovává spolupráci mezi jednotlivými zeměmi EU, koordinuje, zabezpečuje technickou pomoc.
Působí na řecko-tureckých hranicích humanitární organizace? Případně které to jsou a co primárně vykonávají?
Na turecké straně ne, na řecké ano, ať už na pevnině, nebo na ostrovech. Poskytují základní péči, oděvy, stany, věci běžné denní potřeby - zejména na ostrovech jako Lesbos, které jsou přeplněné.
Jaká je současná situace syrských Kurdů? Vposlední době se o nich příliš neinformuje. Jsou také mezi migranty?
Nemám informace, že by Kurdové byli nějak masivně zastoupeni mezi touto vlnou uprchlíků. Naopak - nyní přijali uprchlíky z Idlibu, kteří se přes tureckou hranici nedostanou. Velký proud těchto uprchlíků míří do Rakky, což je stále území pod správou Kurdů, i když je nyní velmi nestabilní kvůli velkému množství radikálních islamistických milicí podporovaných Tureckem. V severovýchodní Sýrii stále probíhají srážky mezi kurdskými silami a tureckem podporovanými milicemi, v mnoha oblastech působí již režimní armáda, udržuje se zatím jakýsi status quo, ale jsem si jistá, že k trvalému míru má tato oblast ještě hodně daleko. A je to opět Erdoganovo Turecko, které tuto již relativně klidnou oblast destabilizovalo a vyhnalo ze svých domovů statisíce lidí. Část z nich stále přežívá v uprchlických táborech. Stejně tak je stále nedořešena otázka bývalých bojovníků IS a jejich manželek. Ti jsou internováni ve věznicích a detenčních táborech a jejich budoucnost je zatím stále nejistá.
Jak podle vás krize na turecko-řecké hranici dopadne a jaké důsledky z toho vyplynou pro země EU?
Migrantům se nepodaří překročit hranici, ale bude to stát spoustu prostředků. Já jen doufám, že když už tato situace vznikla, bude mít snad konečně důsledek v podobě uvědomění si vážnosti situace. Evropa se nesmí nechat Tureckem takto vydírat a je třeba, aby konečně evropští lídři začali hledat společné řešení. Nikomu nepomůže nechat vše na bedrech Řeků nebo Italů.