
Šebrle se rozmluvil o ztrátě zlaté olympijské medaile: Dle vzkazu to byl někdo, koho znám
Záchranná stanice Huslík vyjížděla k ptáku s polámanými křídly poté, co se snažil vymanit z lepové pasti. Zdroj: Záchranná stanice pro zraněné živočichy na Huslíku
Záchranná stanice Huslík vyjížděla k ptáku s polámanými křídly poté, co se snažil vymanit z lepové pasti. Zdroj: Záchranná stanice pro zraněné živočichy na Huslíku
Český svaz ochránců přírody, který založil a koordinuje Národní síť záchranných stanic, upozorňoval, právě kvůli zkušenostem záchranných stanic, na lepové pasti proti hmyzu. V těchto pastech hynou děsivou smrtí desítky, spíše stovky zvířat ročně. Nyní Ministerstvo zemědělství potvrdilo, že takové pasti lze zakázat a jejich výrobu, prodej i aplikaci pokutovat.
Ministerstvo zemědělství vydalo na stránkách své Ústřední komise na ochranu zvířat přelomové stanovisko. Hovoří o tom, že hojně rozšířené a zejména mezi sadaři oblíbené lepové pasti na hmyzí „škůdce“ mohou způsobit týrání obratlovců. Pokud jsou instalované tak, že nezabrání přilepení ptáků či drobných savců či neobsahují takový návod k použití, který by eliminoval kontakt pasti s obratlovci, jde jednoznačně o porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání. Pouze sdělení na obalu o tom, že pasti jsou určené na hmyz, nestačí. Zvířata, jak známo, číst neumí. V současné době jsou na českém trhu nejrůznější typy lepících pastí. Prakticky žádná z nich však nesplňuje podmínky stanovené zákonem.
Lepící pasti proti obratlovcům (využívány hlavně proti myším) už je v České republice od roku 2004 zakázáno nabízet, prodávat i používat. I na ty ale můžete občas narazit. Pokud se tak stane, nahlaste to! Můžete se obrátit na Krajské veterinární správy nebo třeba na kontaktní formulář Obránců zvířat.
POZOR: Zakázané lepové pasti na myši stále ubližují zvířatům ‼️ Pokud v obchodech narazíte na lepové pasti, dejte nám...
Posted by OBRAZ - Obránci zvířat on Wednesday, February 2, 2022
Záchranné stanice na problém lepících pastí upozorňovaly mnoho let. Až nyní se ze strany státu setkaly s pozitivní odezvou. Jen v prvním pololetí tohoto roku přijaly záchranné stanice celkem 10 živočichů zraněných lepícími pastmi. Tři vlaštovky obecné, dvě sýkory koňadry, po jednom rehku domácím, strakapoudu velkém a žluně zelené a dokonce i dva netopýry pestré. 10 zvířat není na první pohled, ve srovnání třeba s počtem ptáků zraněných na skleněných plochách či sloupech vysokého napětí, vysoké číslo. Jenže, je nutné si uvědomit, že do záchranných stanic se dostávají pouze živá zvířata. A také ne každý zahrádkář sebere odvahu, aby zvíře nalezené na jeho nelegálně užívané lepové pasti, odborníkům do záchranné stanice dopravil.
Záchranné stanice sdružené v Národní síti záchranných stanic ročně přijímají více jak 30 000 zvířat v nouzi. Poskytují jim první pomoc, léčí je s cílem uzdravené vypustit zpět do přírody anebo jim alespoň zkracují utrpení. Zároveň se snaží lidi vychovávat, aby omezili aktivity, které divokým zvířatům škodí. A právě ona výchova je běh na zjevně velmi dlouhou trať. Řadu zvířatům škodlivých aktivit mají lidé v sobě hluboko zakořeněnou. Namátkou – sbírání mláďat, kterým nic není, nezabezpečování skleněných stěn proti nárazům ptáků či používání jedů na zahrádkách. Používání lepů na zvířata je také jednou z nich. Naštěstí takovou, která má šanci být relativně rychle eliminována. Zejména, když i Ministerstvo zemědělství koná a jemu podřízené veterinární správy konat budou.
VÍTE, ŽE... Lepové a čelisťové pasti jsou zakázané zákonem od roku 2004, ale i přesto se dají na internetu a v...
Posted by Prima Mazlíček on Friday, May 13, 2022
Začátek týdne bude v Česku jasný až polojasný, ojediněle se mohou z rána objevit přeháňky. Teploty vystoupají až k 27 °C, koncem týdne se však vrátí tropické třicítky. Nadále je v platnosti výstraha před požáry. Kde platí?
Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.
Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.
Sledujeme on-line
V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.
Tragédie, která dojímá celou Ameriku. Dobrovolný hasič byl povolán spolu s kolegy k požáru. Až na místě pak zjistil, že hoří dům jeho příbuzných, kam šly na návštěvu jeho dvě děti s vnoučaty. Dohromady přišel o 10 členů rodiny. A co je nejhorší, nemohl jim už pomoci.
Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.
Vyrobit si jídlo podle svých potřeb, zamezit plýtvání, nakrmit celou planetu nebo zajistit jídlo pro astronauty. To jsou některé z lákavých příslibů potravinových 3D tiskáren, které ale nemusí připadat přitažlivé úplně všem.
Přestaňme nakupovat pohonné hmoty u těch, kteří nás okrádají, apeloval v nedělní Partii Plus televize CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj je potřeba tlak veřejnosti. Když se sníží ceny o dvacet procent, projeví se to podle něj na inflaci. Návrhy na boj s vysokou inflací v pořadu přednesli i další europoslanci.
Nejprve si ujasněme základní věci: Ukrajina je obětí ruské agrese. Rusové unáší a vraždí ukrajinské civilisty. Rusko ostřeluje ukrajinská města. Ukrajina má právo bránit se ruské agresi. My, jakožto civilizovaná Evropa, musíme Ukrajině pomáhat čelit ruské agresi. Máme jasno? To jsem rád. Teď se můžeme dostat k meritu věci.
Prodejci aut často používají různé triky. A v této době se sníženým zájmem o ojetá vozidla je oprašují mnohem častěji. Redakce CNN Prima NEWS se podívala na ty nejčastější.
Inflace v Česku pravděpodobně ještě nedosáhla svého vrcholu. Ceny v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. Nabízí se tak otázka, co dělat s vlastními úsporami, aby se neznehodnotily? Ekonomové Čechům radí, ať své peníze hlavně nenechají ležet ladem a ať je investují. Lukáš Kovanda ve vysílání CNN Prima NEWS mimo jiné upozornil, že současné prognózy počítají i v příštím roce s inflací kolem 10 procent.
Ruský postup na Donbasu zpomalují miny, které v oblasti rozmístila ukrajinská armáda. V posledních dnech se na sociálních sítích objevilo několik videí, která mají ukázat fatální následky pro ruské síly poté, co nastraženou výbušninu přehlédly. Je ale velmi složité pravost záběrů v době válečného konfliktu nezávisle ověřit.
Co všechno se člověku může stát, když usne na lavičce? O tom by mohl vyprávět muž, kterého si v brněnském parku vyhlédla osoba podezřelá z pokusu o krádež. Pravděpodobný zloděj si dal pořádně záležet na tom, aby svoji oběť při „šacování“ neprobudil. Nakonec ale neuspěl. Díky kamerám navíc brzy na místo dorazila městská policie.
V Chorvatsku se v posledních dnech staly dvě smrtelné nehody turistů ze zahraničí. Ještě před sobotní tragédií polského autobusu havaroval Slovák Miroslav, který s rodinou mířil z dovolené domů. Zemřel při kolizi tří aut před očima ženy a dvou malých dcer.
Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.
Policisté ukončili vyšetřování dubnového incidentu v Němčicích nad Hanou, při kterém byli dva starší muži napadeni a surově zbiti skupinkou mladíků. Oba tehdy převezli záchranáři do nemocnice. Kriminalisté potvrdili, že útočily děti.
V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.
Opoziční hnutí ANO žádá vládu, aby po vzoru Polska zavedla nulovou daň z přidané hodnoty na základní potraviny. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) však návrh poslance Andreje Babiše (ANO) rezolutně odmítá. Zavést něco takového v době, kdy se inflace blíží 20 procentům, není podle pětikoalice možné.
Šlápnout do pedálů a kochat se přírodou při minimální námaze. Elektrokola jsou čím dál víc v kurzu. My jsme společně s olympionikem Alešem Valentou vyrazili na projížďku. A rovnou jsme vyzkoušeli absolutní novinku. Dobíjecí stanici PIT STOP u obce Orel na Chrudimsku.