Devadesátky, Hudba v 90. letech - 30.11. v 22:20
Koncerty, které se nedaly dokončit, fanynky, co házely na podium spodní prádlo, nebo opilí fanoušci, kteří počastovali interpreta lahví alkoholu, popřípadě kelímkem piva. I tak dobu „devadesátkové“ anarchie popisují další hosté podcastu Devadesátky v Česku Michal David a Lou Fanánek Hagen.
Uvolněná doba plná změn, možností, převratných nápadů a zároveň nová éra, která odstartovala popularitu například muzikálů. I tak vzpomínali na porevoluční dobu hosté dalšího dílu podcastu Devadesátky v Česku Michal David a Lou Fanánek Hagen. Ke slovu se dostaly zážitky z divokých koncertů, kde s dobrou náladou tekl alkohol proudem. Ne vždy se to ale dalo ustát. „To byl rok 96 a ten se mi jako úplně nepoved,“ připomněl Fanánek jeden ze svých koncertů. „To jsem spadnul po druhý písničce z pódia. Normálně si nepamatuju, co se dělo, ale jak jsem šel mezi lidi, tak jsem se tam zřítil, vylez jsem zpátky a obtočil jsem se kolem toho stojanu na mikrofon a usnul jsem,“ dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Otevřená zpověď českých legend porna. Po natáčení jsme souložili i v hotelu, říká Tarra White
I Michal David má zkušenosti s nadšenými fanoušky, kteří chtěli zpěváka zvát na panáky, a nedopadlo to vždy nejlépe. Jednou ho to dokonce stálo celý honorář. „Čo budeme robiť, pán David. Toto nebolo pekné. Chápu to, tady máte celej můj honorář,“ popsal zpěvák jednu z typických scén.
Orgie i chytání prasete: DJ Uwa o devadesátkách v Discolandu. Koho Jonák trestal ve sklepě?
Pro někoho neopakovatelné vzpomínky, pro jiné svět, který se dá jen těžko pochopit. Skandály, podvody, korupce, kriminalita, ale i svoboda s divokou zábavou na prvních diskotékách západního střihu. V devadesátkách se na takových místech, jako například Discoland Sylvie, totiž doslova konaly orgie. Účastnili se jich nejbohatší podnikatelé, politici nebo i celebrity jako Karel Gott. I na něj a jeho tajemnou přítelkyni přijde řeč v novém videopodcastu z produkce CNN Prima NEWS Devadesátky v Česku.
Během koncertování na druhou stranu nechyběli oddaní fanoušci a hlavně fanynky, které občas interpretovi na pódium hodily třeba i spodní prádlo. Naopak nešvarem byli fanoušci, kteří v dobrém úmyslu, ale silně přiopilí hodili po zpěvákovi láhev s alkoholem, aby si také dal. Vůbec je při tom nenapadlo, že nemohl, protože zpíval. „Už v tý euforii tak třeba hodili lahev vodky, ať se taky napiju,“ zavzpomínal Michal David. „Vždycky mě fascinujou lidi, který mi dávaj, abych se napil piva a já na to, že zpívám, že nemůžu,“ přidal k dobrému Lou Fanánek.
Popíci v nemilosti
Ne vše bylo tak růžové, jak by se na první pohled zdálo. Alespoň ne pro popové zpěváky. Jiná doba totiž znamenala i jiný vkus a jiné sympatie. „Tys to trošku slíznul i za ostatní popový zpěváky, po osmdesátým devátym, že jsi upad tak trochu v nemilost. Že si tě spojovali možná i kvůli Poupatům s komunismem. Jak jsi to vnímal tenkrát?“ zeptal se Michala Davida moderátor podcastu Karel Zídka.
Divoké devadesátky Hejmy a Slezáčka: Morálka na nule, na plech opilé děti i „kazetový“ Gott
Opilí teenageři, striptýzy fanoušků na koncertě nebo fotografové schovaní v křoví při číhání na hvězdu večírků. V dalším díle videopodcastu Devadesátky v Česku se moderátor Karel Zídka s hosty Ondřejem Hejmou a Bořkem Slezáčkem vrátili i před sametovou revoluci. Vzpomínalo se na Karla Gotta, který vozil ze Západu filmové blockbustery na videokazetách, nebo mediální svobodu bez korektnosti.
Zpěvák v odpovědi potvrdil trend, který se na začátku devadesátkové dekády objevil. Lidé tenkrát podle jeho slov sáhli nejen po zahraniční muzice, ale i po (do té doby) alternativnější muzice, jako byl rock. „Všichni my popíkaři jsme ustoupili do pozadí v tom roce 89 a dál, kdy nastoupily ty kapely, které měly dřív ty zákazy… to, že tady byla zakazovaná tahle muzika, bylo špatně. My jsme to slízli, ani jsme nevěděli proč, právě za ně. Protože oni nás za to nenáviděli, popíkáře, protože vy jste mohli a my ne. Já to chápu,“ řekl David. „Odnesli to vlastně ty, který byli vidět v televizi. Oni byli nastrčený. Po nich se svezl ten hněv na ten aparát, který tohle umožnil,“ přidal Fanánek popis tehdejší nálady těsně po svržení komunistického režimu.
Lou Fanánek Hagen na koncertě v roce 1990 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Lou Fanánek Hagen na tiskové konferenci - iniciativa Karel Gott for prezident v roce 2003 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Lou Fanánek Hagen v roce 2000 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Zleva: Lou Fanánek Hagen, Aleš Brichta a Petr Pečený na tiskové konferenci - iniciativa Karel Gott for prezident v roce 2003 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Zpěvačka Ilona Csáková a Lou Fanánek Hagen v roce 1995 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Skupina Tři sestry při vystoupení na koncertě spojeném s předáváním cen ankety Volby Rocku 96 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Michal David a Petra Janů na plese v pražské Lucerně v roce 1993 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Michal David na plese časopisu Playboy v roce 1994 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Michal David a Karel Gott na benefinčním koncertě na pražském Žofíně v roce 2000 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Michal David v roce 1998 v prodejně Bontonland v Praze pokřtil své album Super noc Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Michal David v roce 2000 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Lou Fanánek Hagen na tiskové konferenci - iniciativa Karel Gott for prezident v roce 2003 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Zleva: Lou Fanánek Hagen, Aleš Brichta a Petr Pečený na tiskové konferenci - iniciativa Karel Gott for prezident v roce 2003 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Skupina Tři sestry při vystoupení na koncertě spojeném s předáváním cen ankety Volby Rocku 96 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Michal David a Karel Gott na benefinčním koncertě na pražském Žofíně v roce 2000 Zdroj: Profimedia.cz/ČTK
Dostalo se ale na i comebacky spojované například s obřím úspěchem našich hokejistů v Naganu. I o tom byla řeč v dalším díle Devadesátek v Česku, který najdete v úvodním videu tohoto článku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kopali si v lesích hroby a čekali na konec světa. „Mesiáši“ lákali do sekt i české politiky