Německá letecká společnost Lufthansa se chystá zrušit 22 000 pracovních míst, z toho polovinu v Německu. Počet rušených míst odpovídá zhruba 16 procentům všech zaměstnanců. Informaci přinesla po středečním jednání s odbory německá agentura DPA.
Lufthansa, na kterou stejně jako na celé odvětví letecké přepravy doléhají dopady koronavirové krize, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší pouze 10 000 pracovních míst.
„Bez výrazného snížení personálních nákladů během krize nám bude chybět šance na lepší restart po ní a poneseme riziko, že se skupina Lufthansa z krize vynoří výrazně slabší,“ vysvětlil ředitel personálního oddělení národního přepravce Michael Niggemann. Firma má prý kvůli pandemii nadstav až 26 000 pracovníků. Lufthansa je největším leteckým dopravcem v Evropě a spadají pod ni dceřiné společnosti Eurowings, Austrian Airlines či Brussels Airlines. Propouštění se týká i nich.
Jak zachránit aerolinky? Možností je spousta, ukazují zkušenosti ze světa
O pomoci společnosti Smartwings se musí rozhodnout do konce června, řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Jednou z možností je, aby do aerolinek majetkově vstoupil stát. Nákup Smartwings není na stole, oponuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), na jehož straně je také opozice. Jak situaci v odvětví letecké dopravy řeší v zahraničí?
Podle informací deníku Bild by mělo jen v Německu skončit 600 pilotů, 2 600 letušek a mužů palubního personálu a také 1 500 techniků na letištích. Ostatní letecké společnosti propustí kolem tisíce zaměstnanců. Zastoupení Lufthansy v USA muselo během krize, která trvá od poloviny března, poslat na dovolenou na 3 000 lidí.
Po zveřejnění takového plánu, který Bild označuje za šokující, přišla reakce na německé burze, ve čtvrtek dopoledne ztratily akcie Lufthansy deset procent.