reklama

Letím do krámu pro pivo v akci. Jak nesednout prodejcům na lep a vyznat se ve slevách

Češi už několik let po sobě nakoupí více než polovinu běžného spotřebního zboží ve slevových akcích. Nejčastěji se to týká potravin a drogerie. Abychom však skutečně nakoupili za dobrou cenu, je nutné pozorně sledovat, zda sleva je opravdu sleva, nebo je v tom nějaký háček. Triky a fígle obchodníků se totiž za poslední roky výrazně zdokonalily.

reklama

Marie z Ústí nad Labem vychovává se svým manželem tři děti, z toho dvě ještě školou povinné. Když byly malé, slevové letáky pro ni znamenaly povinnou četbu. „Plínky ani dětská výživa nejsou zrovna laciné položky, takže se nám hodila každá ušetřená koruna. Navíc jsme se museli spolehnout prakticky jen na jeden příjem do rodinného rozpočtu, rodičovský příspěvek je spíše takové kapesné,“ řekla šestatřicetiletá žena redakci CNN Prima NEWS.

Je to sice skoro už deset let, co pro ni dětské pleny a kojenecké mléko v prášku představovaly téměř každodenní nákupní realitu, na triky obchodníků při slevových akcích si ale pamatuje velice dobře. „Několikrát se nám stalo, že plínky v megapacku vyšly nakonec dráž, než kdybychom si je koupili ve standardním balení. Vysvětluji si to jako reakci na povinnost začít uvádět na cenovkách také jednotkovou cenu. U velkých balíků, které se v regálech objevují jen jednou za čas, nepředpokládáte, že by byly méně výhodné,“ dodala Marie.

Sleva jenom ve středu

Spotřebitelé jsou ale dnes už daleko pozornější a nenechají se tak jednoduše nachytat jako před deseti či patnácti lety. Fígle obchodníků se proto stále zdokonalují, a tak není úplně snadné se ve všech slevových akcích vyznat. Jen v jediném „akčním“ letáku od nejmenovaného obchodního řetězce jich redakce CNN Prima NEWS našla hned několik. A to ještě s pomocí Zdeňky z Teplic, která už moc dobře ví, kudy běží zajíc. „Taky jsem měla malé děti, takže jsem v tom už docela dobře vycvičená,“ řekla s úsměvem.

Pravidlo číslo jedna zní: Jakmile se vám ve schránce objeví leták, podívejte se, odkdy platí. Často se totiž stává, že „časopisy“ s výčtem zlevněného zboží chodí s předstihem, zpravidla v pátek nebo i během víkendu. Člověk tak má tendenci se do obchodu vypravit hned v pondělí, protože automaticky předpokládá, že akce začínají počátkem nového týdne. „Někdy to je opravdu v pondělí, ale slevový týden začíná docela často také ve čtvrtek. Zkontrolovat datum je proto nutné, pokud nechcete být v prodejně překvapeni,“ zdůraznila Zdeňka.

Jenže ani to nemusí stačit. Řetězce čím dál častěji do letáku vkládají listy s akcemi, které platí třeba jen jediný den z celého „akčního“ týdne. Jindy jsou to třeba dva nebo tři dny. Oči na stopkách tedy mějte neustále.

Máte naši kartičku?

Druhé pravidlo říká, abyste pečlivě zkontrolovali, jaká je výše akční ceny a zda se na dané zboží vztahuje bez jakýchkoli dalších podmínek. „Nákup zboží, které je u spotřebitelů oblíbené, bývá někdy omezen počtem kusů na osobu,“ upozornila Zdeňka. Řetězce totiž bývaly v minulosti terčem kritiky, že sice nabídly zboží v akci, ale když si ho lidé chtěli koupit, našli jen prázdný regál s oznámením, že se artikl již vyprodal. Omezení ale lze lehce obejít. Buď vezmete na nákup rodinné příslušníky, nebo se v prodejně zkrátka otočíte několikrát. „Pozor, stále častěji se to omezuje na osobu a den. Právě proto, aby lidé nechodili vícekrát po sobě,“ dodala naše slevová poradkyně.

Do módy také přišly věrnostní karty. Ty za normálních okolností fungují jako permanentní poukaz na slevu nebo na nějakou odměnu, nasbíráte-li potřebný počet bodů. Obchodníci je ale začali využívat i jako podmínku pro získání slevy v akci. Při čtení letáku je tedy nutné sledovat, zda u cenovky není náhodou uvedeno, že platí po předložení věrnostní karty. Výhodou je jejich stále častější výskyt v elektronické podobě, takže si je můžete stáhnout do mobilu a pak jen pípnout u pokladny.

Mezi starší, ale pořád oblíbené triky patří také akční cena až od nákupu určitého množství daného zboží. V letáku zpravidla najdete velkým písmem velmi atraktivní cenu a pod ní malým písmem upozornění, kolik nejméně kusů, balení nebo litrů musíte pořídit. V obchodě pro jistotu zkontrolujte, zda vás nevyjde laciněji nákup většího počtu menších balení než jednoho velkého. „Párkrát jsem se setkala s tím, že třeba dvě litrové aviváže vyšly lépe než jedna dvoulitrová naprosto shodného druhu,“ řekla Zdeňka. Jindy se zase přihodí, že v jednom regále má zboží určitou cenu a v regále jen o pár metrů vedle je totéž zboží lacinější, protože je v akci.

Stáhněte si appku

U elektroniky nebo domácích spotřebičů včetně televizí, praček, sušiček nebo lednic se zase stává, že na výhodnou cenu máte nárok pouze v případě, že zboží vezmete na splátky. Rozdíl oproti okamžitému uhrazení celé ceny může činit klidně i více než tisíc korun. Jenže i v tomto případě se ujistěte, že tam není nějaký háček. Nákup může být podmíněný například sjednáním pojištění dané věci nebo může skrývat poplatky, o jejichž existenci se dozvíte až při čtení úvěrové smlouvy.

Nebaví vás listovat letáky, které vám přistanou ve schránce? I pro vás máme užitečnou radu. Zaregistrujte se na některém z internetových portálů, které pohlídají slevy za vás. „Dají se vybrat jen konkrétní druhy zboží, a pokud bude v následujících dnech v akci, přijde vám na email upozornění, kdy a ve kterém obchodě jej můžete koupit se slevou,“ vysvětlila redakci CNN Prima NEWS Zdeňka ze severočeských Teplic.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Problémy se stopnutím plateb firmám skupiny Bohemia Energy
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: Problémy se stopnutím plateb firmám skupiny Bohemia Energy

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Lidé mají problémy se stopnutím plateb firmám ze skupiny Bohemia Energy. Potíže jim činí hlavně zastavení odchodu peněz přes takzvané SIPO. Pomoci jim mohou na poště i v bance. S úplným zrušením SIPA musí ale souhlasit příjemce, tedy samotná firma Bohemia Energy. Hlavní zprávy od 18:55 na Primě a CNN Prima NEWS.

Okamura: Kdyby mě Zeman pozval do nemocnice, šel bych s tím, že jde o oficiální návštěvu

Kdyby se se mnou chtěl prezident Miloš Zeman sejít, šel bych s tím, že jde o oficiální pozvání a že je vše projednané i s lékaři, řekl šéf hnutí SPD Tomio Okamura v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tím na zprávy, že o návštěvě ze strany sněmovního předsedy Radka Vondráčka vedení Ústřední vojenské nemocnice nevědělo. Okamura by dle svých slov očekával, že podobné události bude mít Kancelář prezidenta republiky řádně domluvené.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

Nemocný prezident Masaryk se nedokázal podepsat, při přísaze zapomněl slib

Už je to holt taková domácí tradice, skutečný zdravotní stav československých i českých prezidentů se většinou před veřejností tajil a stále tají. „Prezidenta Masaryka už při volbě z 24. května 1934 notně opouštěly síly. Ale málokdo věděl, že ho měsíc před prezidentskou volbou postihla mozková příhoda,“ připomíná Marie Ryantová z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Nečekaný následek Hry na oliheň: Dramaticky roste zájem naučit se korejsky

Nejsledovanější seriál streamovací služby Netflix má nejen pozitivní dopad na kasu svých tvůrců, ale dostává do povědomí diváků vše, co souvisí se zemí, kde se děj série odehrává. Výjimkou není ani jazyk, kterým protagonisté hovoří. Hra na oliheň je totiž k dispozici v původním korejském znění s titulky. A diváci v USA a Velké Británii to náležitě oceňují.

Krpálek s Prskavcem nedostali miliony za olympiádu. Na uzdravení Zemana už čekat nemusí

Olympijské zlato už se jim na krku pohupuje více než dva měsíce, ale naslibované miliony za fantastický úspěch pro Českou republiku stále nikde. Olympijští vítězové v čele s Jiřím Prskavcem a Lukášem Krpálkem přitom měli dostat každý necelých dva a půl milionu korun. Celý průběh předání ale údajně komplikuje zdravotní stav prezidenta republiky Miloše Zemana.

reklama

Domácí zpravodajství

Vlakem na letiště v roce 2029? Stavět se má za rok. Otázkou je, co bude po volbách

Nedostatečné propojení Letiště Václava Havla a centra Prahy dlouhodobě trápí nejen obyvatele hlavního města. V posledních letech se začalo na modernizaci železniční tratě směrem na letiště pracovat a další úseky se začnou stavět v příštích letech. Celá rychlodráha z Masarykova nádraží do Kladna s odbočkou na letiště by měla být hotova v roce 2029. Otázkou zůstává, nakolik šlo jen o předvolební sliby. Stavbu totiž bude provázet řada problémů.

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama