Na mezinárodní letiště v Kábulu bylo v pondělí místního času vypáleno až pět raket, sdělil CNN americký úředník. Obranný systém C-RAM – určený k ochraně pozemních sil proti raketám, dělostřelectvu a minometům – instalovaný na letišti se s raketami střetl. V současné době nejsou hlášeny žádné oběti, dodal úředník. K vypálení raket došlo poté, co ve neděli americká armáda v Kábulu provedla cílený letecký útok, jehož terčem byli sebevražední atentátníci Islámského státu. Ti podle agentury AP seděli v autě a chtěli se odpálit u letiště.
Očití svědci podle agentury AP uvedli, že rakety zasáhly okolí letiště; slyšeli tři výbuchy a pak viděli záblesk na obloze, zatímco lidé prchali. Z místa byla vzápětí slyšet střelba, nebylo však jasné, kdo střílí. Americká vojenská transportní letadla nicméně pokračovala v evakuaci. Během dvoutýdenního leteckého mostu bylo z Afghánistánu americkými či spojeneckými stroji evakuováno již více než 114 tisíc Afghánců a cizinců, dodala AP.
Kábulem znovu otřásl silný výbuch. USA provedly nálet na sebevražedné atentátníky
Americká armáda provedla v Kábulu cílený letecký útok, jehož terčem byli sebevražední atentátníci z teroristické organizace Islámský stát (IS). Ti seděli v autě a chtěli se odpálit u letiště, uvedla agentura AP. Krátce předtím informovala afghánská policie o výbuchu nedaleko letiště, při kterém mělo zemřít dítě. Zda spolu oba incidenty souvisí, není zatím jasné.
O raketovém útoku byl informován americký prezident Joe Biden. „Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a personální šéf štábu (Bílého domu) Ron Klain informovali prezidenta o raketovém útoku na mezinárodní letiště Hamída Karzáího,“ uvedl Bílý dům v prohlášení. Biden podle mluvčí Jen Psakiové znovu potvrdil rozkaz velitelům, aby vynaložili veškeré úsilí k tomu, aby ochránili americké síly nasazené na místě. Jeden z amerických činitelů agentuře Reuters řekl, že na letiště mířilo až pět raket. Rakety byly odpáleny z korby automobilu v jedné ze čtvrtí na severu Kábulu, napsala afghánská média.
V afghánském hlavním městě vládne napjatá situace po čtvrtečním sebevražedném atentátu, který si podle místních médií vyžádal životy nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. K útoku se přihlásila teroristická organizace Islámský stát – Chorásán, která je nepřítelem Západu i Tálibánu.
V neděli americká armáda informovala, že v Kábulu při cíleném úderu zabila nejméně jednoho sebevražedného atentátníka z řad Islámského státu, který s autem napěchovaným výbušninami chtěl spáchat útok na letiště. Hnutí Tálibán americký úder odsoudilo. Mluvčí Tálibánu prohlásil, že Spojené státy nemohou ze své vůle provádět útoky v cizích zemích a že měly Tálibán o svém plánu zneškodnit atentátníka v Kábulu informovat.
Oběti nedělního úderu
Americká armáda v neděli večer přiznala, že existují zprávy o civilních obětech po americkém náletu na vozidlo v Kábulu. Mluvčí Ústředního velitelství USA uvedl, že „silné následné exploze, které byly důsledkem zničení vozidla, naznačují velké množství výbušného materiálu uvnitř, které mohlo způsobit další oběti“.
„Jsme si vědomi zpráv o civilních obětech po našem úderu na vozidlo v Kábulu,“ uvedl v prohlášení kapitán Bill Urban, mluvčí Centrálního velitelství USA. „Byli bychom hluboce zarmouceni jakoukoli potenciální ztrátou nevinných životů,“ dodal Urban. Z jeho projevu však není jasné, zda výraz „oběti“ značí zraněné, nebo mrtvé. Americké velitelství Centcom původně uvedlo, že neexistují žádné náznaky civilních obětí.
CNN již dříve informovala, že při americkém úderu zahynulo devět členů jedné rodiny, včetně dětí. Podle příbuzného rodiny mezi zabitými bylo šest dětí, z nichž nejmladší byla dvouletá holčička. „Všichni sousedé se snažili pomoci a nosili vodu, aby uhasili požár, a viděl jsem, že je tam pět nebo šest mrtvých. Byli na kusy. Byli tam (také) dva zranění,“ sdělil Ahad, který se označil za souseda rodiny.