Americká armáda provedla v Kábulu cílený letecký útok, jehož terčem byli sebevražední atentátníci z teroristické organizace Islámský stát (IS). Ti seděli v autě a chtěli se odpálit u letiště, uvedla agentura AP. Krátce předtím informovala afghánská policie o výbuchu nedaleko letiště, při kterém mělo zemřít dítě. Zda spolu oba incidenty souvisí, není zatím jasné.
Neuběhly ani tři dny od sebevražedného útoku na kábulském letišti, který má na svědomí životy nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků, a v hlavním městě Afghánistánu došlo k dalšímu výbuchu.
Odveta za atentát u letiště: USA útočily v Afghánistánu. Cíl byl zabit, hlásí Pentagon
Spojené státy v sobotu na východě Afghánistánu s pomocí dronu podnikly útok na údajného „plánovače“ organizace Islámský stát – Chorásán. Podle agentury DPA jde o reakci na teroristický útok, při němž ve čtvrtek u kábulského letiště přišlo o život nejméně 169 Afghánců a 13 amerických vojáků. Cíl byl podle prvních údajů zabit, informoval v noci na sobotu Pentagon. Prohlášení neuvádí, zda se cíl přímo podílel na čtvrtečním útoku u bran letiště.
Exploze v obytné oblasti severozápadně od letiště zabila dítě, potvrdil agentuře AP afghánský policejní velitel. Na Twitteru se množí videa, na kterých je vidět kouř stoupající z předpokládaného místa výbuchu.
Američtí činitelé krátce poté oznámili, že armáda v Kábulu provedla cílený letecký útok zaměřený na sebevražedné atentátníky z řad teroristické organizace Islámský stát. Ti byli v autě a chtěli se odpálit u letiště. Podle vyjádření mluvčího americké armády Billa Urbana šlo o akt sebeobrany.
„Posuzujeme možnosti civilních obětí, i když v tuto chvíli nemáme žádné náznaky,“ uvedl. Cílený útok na členy IS označil za úspěšný. „Výrazná druhotná exploze z vozidla naznačuje, že v něm bylo velké množství výbušniny,“ doplnil Urban.
IS považuje za nepřítele Západ i Tálibán. Ten totiž přistoupil na mírovou dohodu s USA, což IS bere jako zradu. V dohodě, která byla uzavřena loni v katarském Dauhá, se Američané zavázali ke stažení vojsk, zatímco Tálibán k poskytnutí bezpečnostních záruk a k vyjednávání s afghánskou vládou. Tálibán však v polovině srpna dobyl Kábul a od té doby má celou zemi de facto pod kontrolou.
Boj s časem?
Žádná z teroristických skupin se však k poslednímu zmařenému útoku zatím nepřihlásila. Spojené státy už v noci na neděli varovaly, že u kábulského letiště hrozí další teroristický útok.
Výbuchy v hlavním městě ještě více komplikují odchod občanů a spojenců Západu z Afghánistánu. Americký prezident Joe Biden v pátek slíbil, že evakuace bude pokračovat. V rámci dohody s Tálibánem by se Spojené státy měly z regionu definitivně stáhnout do konce srpna.
Podle odhadů se ale v zemi stále nachází skoro tisíc Američanů. Při takto vyhrocené situaci tak USA kromě Tálibánu a IS budou svádět souboj i s časem.
⭕️#Afghanistan: new footage from the attack in #Kabul pic.twitter.com/8FntTcFnwj
— 𝙇-𝙏𝙀𝘼𝙈 (@L_Team10) August 29, 2021
As per the latest reports multiple rockets fired towards #Kabul airport,one of them fell on near by residential building.
— Major Surendra Poonia (@MajorPoonia) August 29, 2021
It will again jeopardise evacuation process ! pic.twitter.com/pw872FyP0a