
Politické strany se předhánějí v předvolebních slibech
Přestože je léto v plném proudu, politické strany dělají vše pro to, aby zaujaly voliče a aby si necelé tři měsíce před volbami zajistily jejich podporu. Vidíme proto silná prohlášení, co všechno v případě, že budou u moci, pro voliče zařídí, popřípadě jaké nespravedlnosti naopak výměnou za vhozený hlas vymýtí.
Zlegalizování eutanazie, tedy asistované sebevraždy v případě nesnesitelného utrpení. To je jeden z bodů předvolebního programu hnutí STAN, který okamžitě vyvolal velkou diskuzi. Hlasitě se vymezili dokonce i koaliční kolegové z KDU-ČSL.
ČTĚTE TAKÉ: Hnutí Přísaha odmítlo Motoristy. Rozbili úspěšný projekt, uvedlo. Do voleb půjde samostatně
„Pokud by toto mělo být součástí programového prohlášení vlády, my v takové vládě jako lidovci sedět nebudeme,“ měl jasno předseda lidovců Marek Výborný. SPD zase svým voličům dlouhodobě slibuje zavedení referenda, ve kterém by Češi mohli znovurozhodnout o členství v EU i NATO.
Sociální demokraté chtějí vyšší minimální mzdu
Hnutí ANO pro změnu už nyní mluví třeba o zrušení důchodové reformy. „Pokud vyhrajeme ve volbách, tak spoustu věcí napravíme. Třeba věk odchodu do důchodu budeme chtít zastropovat na 65 letech, změníme i vzoreček u řádných valorizací, aby se počítala z jedné poloviny reálných mezd, a o inflaci,“ slíbil v pořadu Partie PLUS ve vysílání CNN Prima NEWS místopředseda hnutí Aleš Juchelka.
Na sociální změny láká voliče i SOCDEM, která posílila kandidátku Stačilo!. Mluví třeba o zaručeném růstu minimální mzdy o 3 000 každý rok nebo pravidelném přilepšení seniorům v podobě třináctého důchodu.
Piráti pro změnu cílí na rodiny s dětmi – a slibují, že drtivá většina z nich si díky jejich krokům přilepší až o 35 tisíc korun ročně. „Chceme, aby 90 procent rodin mělo víc peněz v peněžence,“ prohlásil jejich předseda Zdeněk Hřib.
Politolog Daniel Šárovec vidí v nezřídka přehnaných slibech snahu odlišit se, a tím zaujmout voliče. Často je přitom prý stranám už dopředu jasné, že je prosazení takových věcí v následné vládní koalici prakticky nemožné.
Na čem se vláda neshodla?
„Pokud se ukáže, že jsou nějaká palčivá témata, bývá zvykem je spíše marginalizovat, takzvaně je hodit pod stůl, protože by mohly být příčinou nějaké nestability, případně později rozkolu,“ popsal Šárovec.
Současná vláda Petra Fialy se podle něj nedokázala shodnout třeba na zdanění tichého vína nebo na otázce manželství pro stejnopohlavní páry.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Pohoda u piva a grilu? Kampaň Spolu provází emoce. Lid Fialovi ostře nadává, ale i děkuje