Téměř dvě pětiny Čechů plánují utratit za letošní Vánoce méně než před rokem, naopak devět procent plánuje svůj rozpočet navýšit. Přibližně 74 procent lidí se vejde do částky 10 tisíc korun. Vyplývá to z listopadového průzkumu společnosti Ipsos pro investiční platformu Portu mezi tisícovkou respondentů. Občany k šetření vede všudypřítomné zdražování, letos si připlatí i za vánoční strom.
Zhruba čtyři z deseti Čechů plánují letos za Vánoce utratit do pět tisíc korun, častěji to budou mladí lidé do 26 let. Částku mezi pěti a deseti tisíci korunami chce do vánočních nákupů investovat dalších 35 procent dotázaných. V intervalu deset až patnáct tisíc korun se bude pohybovat 16 procent Čechů.
„Zajímavé je, že i když statisticky mají muži podle údajů ministerstva práce z poloviny roku o 19 procent vyšší příjmy než ženy, z pohledu částek plánují obě skupiny utratit téměř na chlup stejně, s rozdílem jen asi jedno procento ve prospěch mužů,“ uvedl analytik Portu Filip Louženský.
Částku přesahující 15 tisíc korun se chystají nejčastěji utratit lidé ve věkové kategorii mezi 36 a 44 lety, což je nejaktivnější věková skupina a zároveň rodiče, kteří mají kvůli dětem vyšší vánoční výdaje.
Pod stromeček dávají tři z deseti Čechů také hotovost, čtvrtina obdarovává zážitkovými poukazy. Zadlužit se kvůli nákupu dárků chce až sedm procent z těch, kteří plánují utratit za Vánoce 15 tisíc korun a více.
Nejvíce se bude šetřit v Jihomoravském kraji a na Vysočině, kde v obou případech takto odpovědělo 45 procent respondentů. Nejméně se chystají omezovat lidé s vysokoškolským vzděláním (30 procent), naopak nejvíce šetřit budou ti se základním vzděláním (50 procent).
Vše zdražuje
Češi omezují nákupy z obav o budoucnost i kvůli inflaci. Dražší budou například i vánoční stromky. Ceny z domácí produkce by měly letos meziročně vzrůst asi o deset procent, řekl mluvčí Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman. Důvodem jsou podle něj rostoucí náklady na energie, dopravu a hnojiva.
Největší zájem mají Češi podle sdružení o jedli kavkazskou, která se na prodeji podílí asi 80 procenty. Druhý nejprodávanější je smrk pichlavý, který tvoří asi desetinu prodejů. Zbytek připadá na smrk ztepilý a borovici. Na českém trhu podle sdružení přibývá levnějších stromků z Dánska a Polska. Například jedlí z dovozu je na tuzemském trhu asi 70 procent, uvedl Valdman.
Na odbyt jdou nejčastěji stromky 150 až 200 centimetrů vysoké. Za jedli kavkazskou v této výšce letos zákazníci zaplatí přibližně 690 až 990 korun, za smrk pichlavý 350 až 450 korun. V případě smrku ztepilého by se měla cena pohybovat mezi 300 až 400 korunami, borovice by měla stát zhruba 400 až 550 korun. Ceny živých stromků se stejně jako každý rok budou lišit v závislosti na regionu.